לשכת עורכי הדין אישרה לעד המדינה ניר חפץ להתמחות בעריכת דין

מבחינה חוקית, העובדה שחפץ עד מדינה שהודה בחלקו בעלילת השוחד בתיק, אינה מונעת את ההתמחות ■ חפץ יתחיל בהתמחות במשרד עורכי הדין ליאור פרי מנתניה, העוסק בתחום הליטיגציה, הנדל"ן והאישות

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חפץ
ניר חפץצילום: עופר וקנין

עד המדינה בתיק 4000 ויועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו, ניר חפץ, יורשה להתמחות בעריכת דין - כך החליטה ועדת ההתמחות בלשכת עורכי הדין שדנה אתמול (ג') בבקשתו של חפץ לבצע ההתמחות. הוועדה החליטה לאשר לחפץ, המחזיק בתואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב, להתחיל בהתמחות במשרד עורכי הדין ליאור פרי מנתניה, העוסק בתחום הליטיגציה, הנדל"ן והאישות.

מבחינה חוקית, העובדה שחפץ עד מדינה שהודה בחלקו בעלילת השוחד בתיק, אינה מונעת את ההתמחות. חוק לשכת עורכי הדין מותיר את שיקול הדעת בעניין ללשכה.

החוק קובע כי הלשכה רשאית לסרב לרשום אדם להתמחות בנסיבות שאינו ראוי לדעתה לשמש עורך דין. רישום כעורך דין אינו אפשרי עבור מי שהורשע בעבירה שיש עמה קלון במידה שהלשכה סבורה כי לנוכח ההרשעה אינו ראוי להירשם כעורך דין. סעיף אחר בחוק הלשכה מעניק לה את האפשרות שלא לקבל חבר לשורותיה בשל "עובדות" שהלשכה סבורה כי בגינן "אין המועמד ראוי לשמש עורך דין".

למרות היותו שחקן מרכזי בתיק 4000, לחפץ אין הרשעה פלילית, ולפי הסכם עד המדינה שעליו חתמה איתו המדינה, הוא צפוי לקבל חסינות מהעמדה לדין. זאת, בכפוף לכך שחפץ ימלא את חובותיו על פי ההסכם, כולל עדותו כעד תביעה במשפט נתניהו. עד לסיום המשפט, הסטטוס הרשמי של חפץ יהיה של חשוד בעבירות שונות ממשפחת השוחד.

השופטת הילה גרסטל
השופטת בדימוס, הילה גרסטלצילום: מוטי מילרוד

התיק שנסגר

חפץ נחשד בתיק שוחד נוסף, שאותו המשטרה המליצה לסגור בסוף 2018 - תיק 1270. חפץ נחקר בחשד שהציע לשופטת בדימוס, הילה גרסטל, לקדם את מינויה למשרת היועצת המשפטית לממשלה ב-2016, בתמורה לסגירת תיק מעונות ראש הממשלה, שבו הורשעה לימים רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. בדיון שנערך בלשכת עורכי הדין אתמול, הציג חפץ לאנשי ועדת ההתמחויות בלשכה אישור על סגירת תיק 1270 בעילה של היעדר אשמה.

כמה שעות לאחר תום הדיון, הודיעה הוועדה לעורך דינו של חפץ, אילן סופר, כי בקשתו אושרה והוא רשאי להתחיל בהתמחות.

מקרה חפץ אינו המקרה הראשון שבו ניתן לעד מדינה להתמחות בעריכת דין ואף להתקבל כחבר לשורות הלשכה. עורך הדין יניב בובליל, שהיה איש הכספים של ארגון הפשיעה של משפחת זגורי מבאר שבע ושימש עד מדינה במשפטו של העבריין חגי זגורי, הוסמך באחרונה לעריכת דין.

מאז חתם על הסכם עד המדינה ב-2018, חפץ הפסיק לפעול כיועץ תקשורת וחיפש את דרכו במגוון עיסוקים. בין היתר התפרסם כי התעניין בעסקות נדל"ן בפלורידה, הקים אתר חדשות המתמקד בתחום הבריאות והחל בכתיבת ספר זכרונות על ימיו כדוברו של נתניהו. חפץ גם שיתף פעולה עם משרד עורכי הדין פירון ושות', מהגדולים בישראל, כיועץ חיצוני בנוגע למכרז אליו ניגשה תחנת הרדיו א-שמס, לקבלת זיכיון לשידורי רדיו בשפה הערבית.

מלשכת עורכי הדין נמסר: "מטעמים של הגנת הפרטיות מנועה ועדת ההתמחות, על פי דין, מלהתייחס לעניינם של מועמדים להתמחות שנדון בפניה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker