סוף לדחיות: הרפורמה התקדימית בסדר הדין האזרחי תיכנס לתוקף ב-1 בינואר

שר המשפטים, אבי ניסנקורן, הודיע על כניסת הרפורמה לתוקף ב-2021, לאחר שאושרה כבר ב-2018 ע"י איילת שקד ■ בין היתר, התקנות החדשות מחזקות את מעמד השופטים בניהול המשפט, וכן מגבילות את אורכם של כתבי הטענות - סעיף שמדאיג את עורכי הדין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון בבית המשפט העליוןצילום: אורן בן חקון

הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי תיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2021 - כך הודיע הבוקר (ג') שר המשפטים, אבי ניסנקורן. מדובר ברפורמה תקדימית שאושרה בספטמבר 2018 על ידי השרה לשעבר איילת שקד, לאחר יותר מארבע שנים של עבודה. התקנות החדשות מחזקות את מעמד השופטים בניהול המשפט; מחמירות את הסנקציות שיכולים שופטים להטיל על בעלי דין; מחלישות את השליטה של בעלי הדין בהליך; וכוללות את אחד המרכיבים שהכי מדאיגים עורכי דין - הגבלה על אורכם של כתבי הטענות.

שינוי משמעותי בתקנות החדשות הוא הורדת מספר התקנות מכ-700 תקנות לכ-180, עובדה שדורשת מכל מערכת המשפט - לרבות שופטים, עורכי דין ואנשי אקדמיה - להתעדכן בניסוח החדש.

תקנות סדר הדין האזרחי פורסמו בראשונה ב-1963 ועברו עדכון נוסח ב-1984. מאז נערכו בהן תיקונים שונים, חלקם נקודתיים וחלקם רוחביים, אך עד כה לא בוצע מהלך עדכון כולל של כל הסעיפים המרכיבים את האוגדן. כעת, יכללו התקנות החדשות כ-180 סעיפים בלבד.

את העבודה על הרפורמה הובילה המחלקה למשפט ציבורי-חוקתי במחלקת ייעוץ וחקיקה שבמשרד המשפטים, בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי; יחד עם צוות בראשות מנהל בתי המשפט לשעבר, השופט בדימוס משה גל.

ניסנקורן אמר: "מערכת המשפט חייבת להתעדכן ולהשתפר כל הזמן, רק כך נוכל לספק לציבור שירות יעיל ונגיש שיבטיח משפט צדק. עדכון תקנות סדר הדין האזרחי הוא בדיוק מהלך כזה. הנוסח החדש ישפר את ההליך המשפטי עבור השופטים ועורכי הדין - ובעיקר עבור האזרחים. אני מודה לשופט יצחק עמית ולצוות שעבד עמו, על ההירתמות למהלך החשוב".

במקור התקנות היו אמורות להיכנס לתוקף בסטפמבר 2019, אך מאז מועד כניסתן לתוקף נדחה שלוש פעמים: בתחילה על ידי שרת המשפטים הקודמת שקד, שדחתה את מועד כניסת התקנות לתוקף לחודש לפברואר 2020. ואולם גם אז הן לא נכנסו לתוקף, כיוון ששר המשפטים לשעבר אמיר אוחנה דחה זאת לספטמבר 2020 ואילו עתה שר המשפטים הנוכחי ניסנקורן דוחה את המהלך לינואר 2021.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker