"אימהות פיקטיביות" ומגיבות בתשלום: טבע תובעת את יצרנית סימילאק

טבע הגישה תביעה של 40 מיליון שקל נגד אבוט שמשווקת את המותג סימילאק בישראל ונגד חברת דה לידרס ■ לטענת טבע, החברות רקמו קמפיין להתססת שיח שקרי ברשת, שמשמיץ ללא בסיס את תרכובת המזון לתינוקות נוטרילון שהיא משווקת

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצרי מזון לתינוקות. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה
מוצרי מזון לתינוקות. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבהצילום: דודו בכר

אבוט, משווקת תרכובת המזון לתינוקות סימילאק, עשתה קמפיין של "פייק ניוז" ברשת והפעילה חשבונות של אימהות, חלקם פיקטיביים וחלקם בתשלום, על מנת להכפיש את המוצר המתחרה נוטרילון שמייצרת טבע – כך נטען בתביעה שהוגשה היום (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב. 

מיייסדת ומנכ"לית דה לידרס, אפרת סלע איתמר
מיייסדת ומנכ"לית דה לידרס, אפרת סלע איתמרצילום: נתי גולד

טבע הגישה היום תביעה של 40 מיליון שקל נגד חברת אבוט הישראלית, משווקת סימיליאק, בטענה כי נקטה באסטרטגיית פרסום "חמורה, מכפישה ומטעה" ביחס לסדרת נוטרילון שטבע משווקת בישראל. נתבעות נוספות הן חברת דה לידרס  – שעוסקת בקידום מותגים באמצעים טכנולוגיים ובאמצעות משפיעיני רשת - והמיייסדת והמנכ"לית שלה, אפרת סלע איתמר. 

בתביעה שהוגשה על ידי משרד עורכי הדין ש. הורוביץ נכתב כי "הנתבעות ניצלו שיח שנוצר ברשת החברתית פייסבוק בעקבות שינוי טכני בעיצוב הלוגו של טבע ופתיחתו של מפעל חדש ומתקדם בהולנד שאליו הועבר ייצורו של נוטרילון (ממפעל קודם בהולנד) על מנת לרקום קמפיין רחב היקף, שקרי, מסית, ומוסווה היטב ברשתות החברתיות (וזאת בין היתר תוך הפעלת חשבונות פיקטיביים ומספר גדול של מגיבים בתשלום ללא כל גילוי). מטרת הקמפיין היתה ליבוי והתססת שיח שקרי וחסר בסיס ברשת, במסגרתו נטען כי פורמולת מוצרי נוטרילון שונתה, כביכול, וכי הדבר גורם לתחלואת תינוקות".

טבע השיקה ב-2011 את נוטרילון שמיוצר על ידי קבוצת דנונה הבינלאומית. נכון לאוגוסט 2019, נתח השוק של מטרנה היה 47.9%, סימילאק 29.6% ונוטרילון 21.6%. 

נוטרילון של טבע
נוטרילון של טבעצילום: יח"צ טבע

בשל כך, נכתב, החליטה אבוט לפגוע במכירות באמצעות קמפיין רשת סודי בקבוצות ייעודיות בפייסבוק בהן חברים בעיקר הורים לתינוקות וחברת דה לידרס נשכרה כדי לבצע זאת. החל מאוגוסט 2019 ניצת שיח אינטנסיבי בפייסבוק, בקבוצות ייעודיות בהן חברים הורים לתינוקות (כמו "מאמילנד - הריון והחיים שאחריו", "תשעה ירחי לידה – הריון ביחד" ו"מועדון אמאל'ה הקבוצה הרשמית") שנגע לתלונות הורים על תופעות שונות כביכול בשל שימוש במוצרי נוטרילון שונים

הרקע לשיח היה כביכול העברת הייצור של נוטרילון למפעל חדש בהולנד במאי 2019 ושינוי העיצוב של הלוגו של טבע שהובילו חלק מהמשתתפים בשיח לטעון כי פורמולת מוצרי נוטרילון שונתה והדבר גרם לתחלואת תינוקות המתבטאת בעיקר בשלשולים, הקאות וחוסר נוחות. 

לטענת טבע, הקמפיין כלל חשבונות פיקטיביים של אימהות לצד חשבונות של אימהות אמיתיות שקיבלו תשלום או טובת הנאה שהעבירו במסווה של אימהות "מודאגות" את המסרים של סימילאק, תוך הכפשות של נוטרילון. זאת במטרה ש"משתמשי הקצה התמימים באותה קבוצת פייסבוק יקבלו את הרושם שזוהי התפיסה הרווחת וכי הם נהנים מחוכמת ההמונים ומניסיונם של אחרים, זאת בעוד שכל שקיבלו הוא פרסומת בתחפושת, מוסתרת היטב, מבית היוצר של הנתבעות, לא פעם כאשר היא מתובלת בהשמצות של נוטרילון, 'מניסיונם האישי' של המשתמשים הפיקטיביים אשר שימשו את הנתבעות להטיה ולהפצת דברי בלע, מבלי שאיש יצטרך לקבל אחריות על הדברים".    

לדוגמה, מביאה טבע דברים שנכתבו כמו: "כלום לא בטוח, רק סימילאק שזה של חברת תרופות בינלאומית", "מלחיץ מה שמספרים על נוטרילון לאחרונה", "זהירות עם נוטרילון, החדש עם לוגו באנגלית עושה בעיות" או "שערורייה, בכלל לא סומכת עליהם, הכי טוב זה סימילאק כי מיוצר ומפוקח על ידי חברת תרופות".  בתביעה מובאות שמות שנטען כי הן משתתפות "שתולות" – חלקן פיקטיביות וחלקן מגיבות בתשלום - שיצרו שיח כביכול אותנטי שמכפיש את נוטרילון. 

בעקבות הפעילות הזו, נכתב בתביעה, המכירות של נוטרילון נפגעו באופן מהותי תוך אובדן נתחי שוק למתחרים. הפגיעה באמון הלקוחות שנגרמה מהקמפיין, השפיעה גם על בחירת תרכובות המזון לתינוקות על ידי יולדות בבתי חולים. טבע מעריכה את הנזקים שלה מהירידה במכירות נוטרילון בכ-34 מיליון שקל. במקביל, היא טוענת כי אבוט, שהרוויחה ממכירות עולות של סימילאק כתוצאה מההשמצות נגד נוטרילון, התעשרה שלא כדין בכ-6 מיליון שקל.

טבע תובעת בעילות שונות מכוח חוק עוולות מסחריות, חוק הגנת הצרכן, עשיית עושר ולא במשפט ולשון הרע.

מחברת אבוט נמסר בתגובה: "בחברת אבוט אנו מחוייבים לתקשור אתי ואחראי בנוגע לכל מוצרינו. קבלנו את הטענות ואנו לומדים אותן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker