תנובה רצתה לפצות את הצרכנים בקוטג' במקום בכסף - השופטת סירבה

בית המשפט קבע כי על תנובה להעביר 19 מיליון שקל לקרן שתקדם תחרות כלכלית, בשל גביית מחיר מופרז על קוטג' בתקופה שקדמה למחאה החברתית ■ תנובה מתכוונת לערער על פסק הדין לבית המשפט העליון

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
'מדף של גבינות קוטגצילום: אוליבייה פיטוסי
אפרת נוימן

תנובה תעביר כ-16 מיליון שקל בתוספת ריבית והצמדה של כ-3 מיליון שקל, לקרן לחלוקת כספים מתביעות ייצוגיות – בהמשך לפסק הדין בעניין מחיר הקוטג'. כך קבע היום (ד') בית המשפט המחוזי מרכז.

השופטת אסתר שטמר קיבלה במארס את התביעה הייצוגית, שהוגשה נגד תנובה בשל העלאת מחיר הקוטג' בצורה מופרזת בשנים שבין הוצאתו מפיקוח ב-2009 ועד סוף יוני 2011 - פרוץ המחאה החברית. שטמר כתבה בפסק הדין כי התביעה מתקבלת במלואה, וכי על תנובה להחזיר לקבוצה את הרווח הבלתי הוגן שהרוויחה על מכירת קוטג' 5% ו-9% שומן באריזות של 250 גרם בתקופה הרלוונטית.

השופטת אסתר שטמרצילום: אתר בתי המשפט

ואולם לא היה ברור כיצד ניתן לאתר את הזכאים, ולכן עלתה שאלת אופן מתן הפיצוי. התובע, עו"ד אופיר נאור, באמצעות עורכי הדין שחר בן מאיר ודוד דנינו, ביקש כי הפיצוי יינתן באמצעות זיכוי דרך חברות כרטיסי האשראי לכל צרכני המזון בישראל. המשמעות היא שתנובה תעביר את סכום הפיצוי שנקבע לחברות כרטיסי האשראי, וכל מי שירכוש מזון ברשתות השיווק - לא רק קוטג' או מוצרי תנובה - יקבל זיכוי. באופן זה, הפיצוי יחולק בין רוב צרכני המזון בישראל, שקיימת זהות מסוימת בינם לבין חברי הקבוצה שנפגעה.

תנובה, לעומת זאת, הציעה לשלם את הפיצוי באמצעות תרומת מוצרי קוטג' לעמותות שמסייעות למעוטי יכולת, בנוסף למתן גביע קוטג' נוסף בעת רכישת גביע קוטג'. 

השופטת שטמר דחתה את שתי ההצעות, וכתבה בנוגע להצעה של תנובה כי מעבר לשאלה אם שווי המוצרים ייקבע לפי שוויים לצרכן או לתנובה, מתן מוצרים במקום כסף יביא תועלת כלכלית ישירה או עקיפה לתנובה. "אין הסבר מספיק מדוע החברה לא תשלם את הסכום שהושת עליה", כתבה שטמר וקבעה: "על הנתבעת לשאת בסכום טבין ותקילין".

לכן, היא הכריעה כי הסכום יועבר לקרן ייעודית באחריות משרד המשפטים, שאליה מופנים כספים שנפסקו על ידי בית משפט בתביעות ייצוגיות ולא ניתן להעבירם לקבוצה ממוקדת של נפגעים. מטרת הקרן תהיה לחלק את הכספים למטרות ציבוריות ולתחום הקשור בנושא התביעה. במקרה זה, השופטת קבעה כי הכסף יוצא עבור נושאים המקדמים תחרות כלכלית. 

תנובה תיעזר בעמדת מנדלבליט?

תנובה מתכוונת לערער על פסק הדין לבית המשפט העליון. באחרונה ניתנה חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, בעניין עילת מחיר מופרז - שרלוונטית לתביעות רבות, ובהן זו המדוברת. עמדת היועמ"ש הוגשה לבית המשפט העליון במסגרת ערעור שהגישה החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל), לגבי אישור תביעה ייצוגית הטוענת כי החברה גבתה מחיר גבוה לא הוגן על בקבוקי קוקה קולה ליטר וחצי רגיל — משקה שבו לחברה נתח שוק מונופוליסטי.

לפי העמדה, מנדלבליט מכיר בקיומה של עילת תביעה של "מחיר בלתי־הוגן גבוה", אך המבחנים שהוא מציע והאופן שבו הוא קורא ליישם את העילה מציבים מכשולים קשים בפני הגשת תביעות ייצוגיות נגד מונופולים הגובים מחיר לא הוגן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום