קרטל לתיאום מחירי פנלים: במסגרת פשרה סמסונג תשלם בישראל 14 מיליון שקל

לפני שבע שנים הוגשה תביעה ייצוגית נגד חמש חברות זרות, בטענה שגרמו בעקיפין נזק לצרכנים בישראל אחרי שהעלו את מחירי הפנלים לטלוויזיות בעלות מסך שטוח ■ זאת הפשרה השנייה בתיק שבית המשפט מתבקש לאשר

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות של סמסונג בדרום קוריאה. מפעילי הרשתות המקומיות לא רכשו מעולם ציוד של ספקיות סיניות
חנות של סמסונג בדרום קוריאה. מפעילי הרשתות המקומיות לא רכשו מעולם ציוד של ספקיות סיניותצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

סמסונג תשלם 4.1 מיליון דולר (14.4 מיליון שקל) בפשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגדה ונגד חברות אחרות. כך נקבע בהסכם שהוגש לבית המשפט וכפוף לאישור השופטת אסתר שטמר מבית המשפט המחוזי מרכז.

מדובר בבקשה לתביעה ייצוגית שהגישה בנובמבר 2013 עמותת הצלחה נגד חמש חברות ענק זרות - שארפ, LG, סמסונג, AU Optronic, ו-Chi Mei, בטענה שגרמו בעקיפין נזק לצרכנים בישראל. לפי התביעה, הנתבעות הקימו בשנים 2006-2001 קרטל בחו"ל, שבו העלו את מחירי הפנלים לטלוויזיות בעלות מסך שטוח - דבר שפגע בצרכני הטלוויזיות בארץ ובעולם. 

לפי ההסכם, אחרי שרבע מהסכום שתשלם סמסונג על מנת לסגור את חלקה בפרשה יעבור לשכר טרחה לעורכי הדין וגמול לעמותת הצלחה, היתרה (10.8 מיליון שקל) תעבור, בשל הקושי לאתר את הנפגעים, לקרן לחלוקת כספים מתביעות ייצוגיות למטרות ציבוריות.

לפני כשנה הושגה הסכמה עם חברת AU Optronic, לפיה היא תשלם 2 מיליון דולר כסכום כולל עבור פיצוי (שיופנה לקרן לניהול וחלוקת כספים), שכר טרחה וגמול, ותסייע להצלחה עם מידע ומסמכים. המטרה של פשרה זו היתה לאפשר להצלחה לנהל הליך בישראל נגד שאר הנתבעות. זאת מכיוון שהיה קושי למסור את כתב התביעה לנתבעות בחו"ל ("היתר המצאה לחו"ל"), שכן החברות הנתבעות לא עשו כל מעשה בתחומי מדינת ישראל - לא תיאום מחירים, לא מכירה של פנלים ואפילו לא מכירה של מוצרים סופיים לישראל. עם זאת, כן ניתן לצרף אדם שנמצא מחוץ למדינה אם הוא צד נחוץ או נכון בתובענה שהוגשה כהלכה נגד אדם אחר, שהומצאה לו הזמנה כדין בתחום המדינה. 

גם בשלב זה, עדיין לא הוכרה המצאה של כתב התביעה לסמסונג שבחרה להגיע לפשרה. לפי ההסכם, סמסונג תצא ידי חובתה הכספית בתשלום של 4.1 מיליון דולר והיא התחייבה לסייע להצלחה עם מידע ומסמכים. את הסכום, שיעבור לקרן לניהול ולחלוקת כספים, מציעים הצדדים לייעד למטרות ציבוריות בתחום הקרוב לנושא התביעה כמו מחזור פסולת אלקטרונית או תרומה של מוצרי אלקטרוניקה לנזקקים, או כל מטרה אחרת הקשורה במוצרי אלקטרוניקה לרבות מטרות חינוך, אוריינות והסברה בנוגע לסכנות השימוש במוצרים אלקטרוניים חכמים שונים.

לפי ההסכם, מתוך הסכום שתשלם סמסונג, 20% (2.9 מיליון שקל) יקבלו כשכר טרחה עורכי הדין יעקב סבו ואורי ברעם שמייצגים את  עמותת הצלחה, והצלחה תקבל 5% (כ-700 אלף שקל).   

סמסונג יוצגה בהליך על ידי עורכי הדין גיל אוריון ואמיר ורון ממשרד פישר בכר חן וול אוריון. אלעד מן, היועץ המשפטי של הצלחה, אמר כי "הסדר הפשרה שהוגש כעת הוא צעד נוסף ומשמעותי לקידום התביעה המורכבת והתקדימית הזו מול שאר הנתבעות. ההסדר הנוכחי מגדיל את הפיצוי לציבור באופן משמעותי ביחס להסדר הקודם ומחזק את היכולת לפעול מול שאר הנתבעות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker