ארבעה בכירים לשעבר בפרוטרום נחקרים בחשד לשוחד

לארבעה, בהם אחד מהעובדים הבכירים ביותר בחברה עד לשנים האחרונות, מיוחסים תשלומי שוחד לבכירי שלטון ברוסיה ובאוקראינה - בתמורה לקידום ענייניה העסקיים של פרוטרום, בתקופה שקדמה למכירת החברה לחברת IFF ב-2018

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעלי פרוטרום ציריך
מפעל פרוטרום בציריך

ארבעה בכירים לשעבר בחברת פרוטרום עוכבו הבוקר (ד') והובאו לחקירה במשרדי יחידת להב 433 בלוד, בחשד לתשלום שוחד לעובד ציבור זר. לארבעה, בהם אחד מהעובדים הבכירים ביותר בחברה עד לשנים האחרונות, מיוחסים תשלומי שוחד לבכירי שלטון ברוסיה ובאוקראינה - בתמורה לקידום ענייניה העסקיים של פרוטרום, בתקופה שקדמה למכירת החברה לחברת IFF ב-2018. לפי שעה, לא ברור אם בכוונת המשטרה לעצור מי מהבכירים או להביאם להארכת מעצר. שמם של הבכירים אסור נכון לשעה זו לפרסום. החקירה משותפת למשטרת ישראל ולמחלקת החקירות והמודיעין ברשות ני"ע.

פרוטרום נמכרה לענקית התמציות האמריקאית IFF באוקטובר 2018, במסגרת אחד מהאקזיטים המשמעותיים ביותר שהיו בישראל בשנים האחרונות - החברה נרכשה בתמורה ל-7.1 מיליארד דולר, שעה שמחזור המכירות שלה עמד על 1.4 מיליארד דולר בשנה. פחות משנה לאחר העסקה, באוגוסט 2019 דיווחה IFF לבורסה כי נודע לה על מעשי שוחד לכאורה שביצעו בכירים בפרוטרום ברוסיה ובאוקראינה - אותם מעשים העומדים במרכז חקירת המשטרה שנפתחה הבוקר.

אורי יהודאיצילום: דודו בכר

IFF דיווחה כי פתחה בחקירה פנימית של המעשים ובבדיקה חשבונאית שכבר העידה, נכון לסוף 2019, על מעשי שוחד שנעשו כביכול על דעתם של הבכירים ביותר בפרוטרום, לרבות המנכ"ל לשעבר אורי יהודאי. IFF דיווחה כי בין מקבלי השוחד לכאורה היו אנשי מכס רוסים ואוקראינים. עוד ציינה החברה כי העבירה את ממצאיה לידי המשטרה בישראל, רוסיה ואוקראינה. יהודאי שימש מנכ"ל פרוטרום מאז 1996 ועד למכירה ל-IFF והוא קיבל קרדיט ציבורי רב על צמיחתה המרשימה של החברה ב-22 שנותיו בה. כשנכנס לחברה מחזור מכירותיה עמד על 10 מיליון דולר. עד למכירת החברה, הוכפל מחזור המכירות פי 140.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker