נתניהו פתח בנאום הסתה את מערכת בחירות 2023

בשנה וחצי הקרובות נתניהו יהיה פנוי לנהל את המדינה בזמן שהמשטרה והפרקליטות יהיו על המוקד ■ בשלב עדי התביעה הוא כבר יהיה ראש ממשלה חליפי — ויהיה פנוי לעסוק במינוף המשפט לחיזוק מעמדו בבחירות 2023 ■ פסילתו על ידי בג"ץ עשויה לפעול לטובתו

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בהצהרה מחוץ לבית משפט המחוזי בירושלים צילום: AFP
עידו באום

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פיצל את תקופת ממשלת האחדות שלו ושל בני גנץ באופן שתואם את שלבי המשפט הצפוי לו. זאת, בהנחה שהרכב השופטים יסכים לבחון לפני תחילת התביעה את הטענות של נתניהו, נוני מוזס ובני הזוג אלוביץ', בדבר פגמים בחקירה ובהחלטה להעמידם לדין.

האזינו: משפט נתניהו יצא לדרך - כמה ארוך הוא יהיה?

משפט נתניהו יצא לדרך - כמה ארוך הוא יהיה?

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

עוד לפני פתיחת המשפט, כל יום במשפט נתניהו מנוצל היטב על ידי ראש הממשלה לשלהוב דמגוגי של הציבור. בפתחו של בית המשפט המחוזי פתח נתניהו בנאום הסתה לא את משפטו - אלא את מערכת הבחירות 2023.

בשנה וחצי הקרובות יהיה נתניהו עסוק במשבר הכלכלי שהמיט על ישראל וירוס הקורונה. בתקופה זו נוכחותו בבית המשפט אינה חשובה. עיקר הדיון שם יתמקד בתשובה שלו לכתב האישום ובטענות המקדמיות שלו נגד המשטרה והפרקליטות. נתניהו מאשים את החוקרים בחקירה מגמתית ש"חיפשה אותו", באכיפה בררנית, בכך שלא כל חומר החקירה הועבר לו ובעוד שלל טענות שנכנסות תחת טענת ההגנה הכללית, "הגנה מן הצדק". בשלב הזה לא נתניהו יהיה על המוקד, אלא המשטרה והפרקליטות.

שאול אלוביץ'צילום: עמית שאבי

רק אחרי בירור הטענות המקדמיות יגיע שלב עדי התביעה. בשלב הזה נתניהו כבר יהיה ראש ממשלה חליפי. יהיה לו הרבה זמן פנוי לעסוק במינוף המשפט לצורך חיזוק מעמדו בבחירות 2023. עדת שרי הליכוד ונאמניו של נתניהו, שממילא אין להם אינטרס לסייע לגנץ, תעסוק בעיקר בליווי נתניהו לאולם המשפט, בהסתה באולפנים ובליבוי האש המפלגת בעם, שמביאה מנדטים רבים לליכוד. "קבינט פיוס לאומי"? נראה את גנץ מצליח לכנס אותו בעוד חצי שנה.

בשנה וחצי הקרובות קו ההגנה בבית המשפט ישתלב היטב בקו ההסברה של ה"ביביסטים" בתקשורת — יצירת חוסר אמון במערכת אכיפת החוק. כאילו שהציבור צריך להאמין לפוליטיקאים. נגיד, לנתניהו שהבטיח ממשלה ימנית, שהבטיח לשמור על "הגוש" ועוד הבטחות שלא קוימו. זה לא מפריע לתומכי נתניהו לאבד אמון דווקא במערכת המשפט.

מתוך יותר מ-300 עדי תביעה, יש עשרות רבות של חוקרי משטרה. באמצעות חוקרי המשטרה תגיש התביעה את העדויות שנגבו בחקירות. חלק גדול מהעדויות הללו טכניות, ולכן כנראה שהתביעה והסניגוריה יוותרו עליהם בהסכמה. לעומת זאת, יש לא מעט חוקרי משטרה שסניגוריו של נתניהו יבקשו להעלות לדוכן העדים כדי להוכיח את הטענות על חקירות מגמתיות, בררניות או פוגעניות.

נוני מוזסצילום: עמית שאבי

בשנה הקרובה, לאחר שסניגוריהם של נתניהו, נוני מוזס ובני הזוג איריס ושאול אלוביץ' יסרקו במסרקות את חומר הראיות, יתחדדו ויצופו עוד ועוד טענות כאלה. למשל, הטענה שלא כל היחסים בין מוזס לפוליטיקאים שפעלו למען האינטרסים של "ידיעות אחרונות" נחקרו.

כאן ייכנס לתמונה השר לביטחון פנים. אם היה מי שנשם לרווחה כאשר אמיר ("יש פרקליטות בתוך הפרקליטות") אוחנה עזב את משרד המשפטים בשבוע שעבר, זו טעות מרה. כשר לביטחון פנים שאחראי על המשטרה, אוחנה ממונה על עדי התביעה נגד נתניהו. כפי שאוחנה התעלם מעמדת היועץ המשפטי לממשלה והקים ועדת חקירה למח"ש — צעד שנבלם רק בבג"ץ — כך יוכל למנות ועדות חקירה לבדוק טענות שעלו מצד נתניהו על מגמתיות החוקרים. היה זה נתניהו שטען שצריך "לחקור את החוקרים" והאשים אותם בתפירת תיקים. אוחנה ימלא בדיוק כך את שליחותו.

יש לקוות שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יבלום ניסיונות כאלה. כאשר יעשה זאת, יזכירו לו שרים כמו דודי אמסלם שהוא "עבריין לכאורה". איפה היו השרים וחברי הכנסת כאשר היועץ המשפטי לממשלה הקודם, יהודה וינשטיין, התנגד למינויו של מנדלבליט? אז הם לא חשבו שיש עמו בעיה.

לפנות את הכיסא באופן מכובד? לא הפעם

בבוקר הובלת ישיבת ממשלה, אחר הצהריים משפט פלילי על עבירות שוחד ושחיתות ציבורית — זה המצב חסר התקדים שאליו קלע נתניהו את ישראל כאשר החליט להיאחז בכסאו תוך כדי ניהול המשפט.

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרטצילום: אילן אסייג

התקדים הקרוב ביותר הוא אהוד אולמרט, שהחליט בספטמבר 2008 לפרוש מתפקידו, לקראת סיום החקירות בעניינו ועוד לפני שקיבל היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, את ההחלטה הסופית להעמידו לדין.

אולמרט ניהל את המדינה בתקופות מסובכות, כולל מלחמת לבנון השנייה. מצד אחד, נסיונו המיניסטריאלי וחריפותו גרמו לאוהדיו לטעון שהוא היה אחד מראשי הממשלה המקצועיים והיעילים ביותר שהיו כאן וכי התפטרותו היתה אובדן כבד. מצד שני, בתי משפט מצאו שהיה מושחת. ייאמר לזכות אולמרט כי הוא הבין בעצמו שראש ממשלה במדינה כה מסובכת אינו יכול להישאר בתפקידו וגם לנהל משפט פלילי.

אפשר לפרוש מהפוליטיקה לטובת מאבק משפטי ולחזור בגדול. יצחק רבין אחרי "פרשת חשבון הדולרים"; אריאל שרון אחרי ועדת החקירה בפרשת הטבח בסברה ושתילה; ואריה דרעי אחרי ההרשעה ושנות הצינון, ממחישים כולם כי אות קלון ציבורי ופלילי, ואפילו הרשעה ומאסר, לא מונעים מפוליטיקאי נחוש לשוב לזירה ואף לצמרת.

אפילו אדם המחזיק מעצמו יחיד סגולה כמו נתניהו אינו יכול להתכחש לכך שחייב להתקיים איזון בין היכולת לנהל את המדינה והזמן הנחוץ להתמודד עם הליך פלילי חמור.

מצד אחד, מדינה שמחייבת תשומות ניהוליות אדירות כאשר היא מתמודדת עם משבר כלכלי מחריף. ככל שהמצב חמור יותר, כך סביר יותר להעביר את ניהול המדינה לאחר. בצד השני של המאזניים, ככל שחומרת האישומים גדולה, האישומים רבים ומתייחסים למעשים שבוצעו בעת מילוי הכהונה הרמה — כך יש לצפות מבעל התפקיד שיפנה באופן מכובד את כיסאו.

זהו מאזן שצריך היה להוביל את בג"ץ לקבוע כי לא יהיה זה סביר מצד נתניהו לכהן כראש ממשלה. ייתכן שבג"ץ עוד יקבע כי המאזן הזה אינו מאפשר לנתניהו לכהן כראש ממשלה חליפי, אם כי ההסתברות לכך נמוכה. אם בג"ץ בכל זאת יפסול את נתניהו מלכהן כראש ממשלה חליפי, הוא יוליך את מדינת ישראל לבחירות בדיוק בעיתוי הנוח לו — שיא המתקפה שינהל בבית המשפט נגד המשטרה והפרקליטות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker