תם הדיון הראשון במשפט נתניהו-אלוביץ'-מוזס. הדיון הבא - ב-19 ביולי

לפני הדיון אמר ראש הממשלה בנאום שנשא מחוץ לאולם בית המשפט: "תפרו לי תיקים" ■ הפרקליטות הסכימה לכך שנתניהו ושאר הנאשמים לא יגיעו לדיוני התזכורת ■ על ספסל הנאשמים ישבו גם איריס ושאול אלוביץ', ונוני מוזס

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באולם בית המשפטצילום: צילום מסך
ביני אשכנזי

הסתיים הדיון הראשון במשפט נתניהו. השופטים החליטו כי הדיון הבא (דיון תזכורת) ייערך ב-19 ליולי, במעמד הסנגורים והפרקליטות - וללא נוכחות הנאשמים. זמן קצר לפני פתיחת משפטו, הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית המשפט המחוזי בירושלים. בנאום מחוץ לאולם בית המשפט אמר נתניהו בין היתר: "כתב האישום נגדי מופרך ותפור. גורמים במערכת המשפט חברו לעיתונאים וגורמי שמאל כדי להפיל אותי". בפתיחת משפטו ענה נתניהו לשאלת השופטים, "קראתי את כתב האישום והבנתי אותו". 

בפתיחת הדיון ניסו סנגורו של ראש הממשלה, מיכה פטמן, להרוויח זמן. עו"ד פטמן אמר: "החומרים (חומרי החקירה) לא מסודרים. יש חשיבות עצומה לראות ולשמוע את הדברים אחד אחרי השני. מעבר לכך ישנם חומרי חקירה שלא קיבלנו - בשבועיים האחרונים נודע לנו על חומרים חדשים. ‏הייצוג של רה"מ לא הוסדר סופית. אנחנו מחכים להחלטת ועדת ההיתרים, חייבים להעמיד עוד עורכי דין לראש הממשלה".

נתניהו בכניסה לבית המשפט המחוזי, היוםצילום: צילום מסך, חדשות 12

מנגד טענה התובעת הראשית במשפט נתניהו עו"ד ליאת בן ארי (שהגיעה תחת אבטחה לבית המשפט): "כל החומר הועבר להגנה סרוק, מה שבדרך כלל לא נהוג לעשות. מיד לאחר הגשת כתב האישום פנו אלינו לקבל את החומר. אנחנו הצענו להם לקבל את החומרים או בתיקי נייר או תיקים סרוקים ללא כל עלות מצדם. תיק הולילנד שטיפלתי גם בו, נשא 1,200 קרגלים. בתיק הזה יש 300 קרגלים. בתיק 4,000 יש 45 קרגלים בתיק 1000 ו-2000 יש 40 קלגרים. החומרים מסודרים, יכול להיות שיש תקלות פה ושם. אני אבקש מבית המשפט לקבוע מועדים להוכחות בתיק הזה ומוקדם ככל האפשר, האינטרס הציבורי בתיק הזה דורש את זה".

ז'ק חן סנגורו של שאול אלוביץ': "ביום חמישי הופיעו בטלוויזיה עדים (בתוכנית "המקור" בערוץ 13). הבקשה היא כלפי התביעה שתזהיר את כל העדים מפני ניהול מקביל של המשפט בתקשורות, אנו רוצים שהמשפט יתנהל בין כותלי ביהמ"ש הזה. עם שידור הפרומו של התכנית פנינו ליועמ"ש בנושא, קיבלנו מכתב בן שורה אחת שבו היועמ"ש הודיע לנו שאין בכוונתו להתערב".

התובעת ליאת בן ארי, בבית המשפט המחוזי בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

השופטת פרדימן-פלדמן: האם בהליכים של התזכורות לפני מועד הקראת כתב האישום אפשר להסתפק רק בנוכחות של הסנגורים בלי הנאשמים?

ז'ק חן: כן.

נוני מוזס בכניסה לבית המשפט, היוםצילום: אמיל סלמן

פטמן: רה"מ אמר בעבר שהוא יכבד כל החלטה של ביהמ"ש לכן הוא נמצא פה היום בישיבות מהסוג הזה אם נוותר על נוכחות הנאשמים אנחנו נמצמם את הקרקס התקשורתי.

בסיום הדיון הסכימה הפרקליטות לכך שנתניהו ושאר הנאשמים לא יגיעו לדיוני התזכורת. מדובר בדיונים טכניים שבהם הסנגורים והפרקליטות מסכמים ביניהם כיצד יתנהל המשך הדיון - מתי ייקבעו מועדי שמיעת העדים ומה יהיה סדר הבאתם לדיון.

שאול אלוביץ' בבית המשפט, היוםצילום: עמית שאבי

שרים וח"כים הגיעו לתמוך בנתניהו

מעל לכל בלטה נוכחותם של חברי כנסת ושרים מטעם הליכוד, ובהם השרים אמיר אוחנה, ישראל כ"ץ ומירי רגב, חבר הכנסת יואב קיש שמזוהה עם מחנה גדעון סער והילה אסנת מארק שאמורה להתמנות לוועדה לבחירת שופטים וכן שר החינוך יואב גלנט, ח"כ ניר ברקת והשר דודי אמסלם.

היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, אמר בתגובה לדברי נתניהו כי "התביעה הכללית תנהל את ההליך בתיק זה כמו בכל תיק אחר - באופן מקצועי וענייני ובין כותלי בית המשפט בלבד. ישראל היא מדינת חוק. משכך, בית המשפט הוא המקום להשמעת טענות הצדדים, להצגת ראיות התביעה, ולבחינה מדוקדקת של כל טענות ההגנה. שם ורק שם יוכרע דינם של הנאשמים".

מנדלבליט הוסיף כי "אנו נמשיך לפעול ללא מורא, גם אל מול הניסיון המופרך לייחס לרשויות אכיפת החוק שיקולים לא ענייניים, ניסיון שאותו יש לדחות מכל וכל. נמשיך לפעול בהגינות ומתוך העיקרון שהכל שווים בפני החוק. זו מחויבותנו לאזרחי מדינת ישראל".

הפגנה בעד נתניהו, בכניסה לבית המשפט המחוזי בירושלים, בפתיחת משפטו של ראש הממשלהצילום: ביני אשכנזי

הדיון התקיים בקומה השלישית באולם מספר 317 בבית המשפט המחוזי בירושלים, בפני השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם, ופרט לנתניהו יושבים על ספסל הנאשמים גם שאול אלוביץ' ורעייתו איריס, הנאשמים במתן שוחד לראש הממשלה ובשיבוש הליכי חקירה; ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, הנאשם בניסיון למתן שוחד לנתניהו. באולם נוכחים רק הנאשמים והסנגורים שלהם, ומנגד המאשימה - פרקליטות המדינה. 

הדיון שודר באמצעות טלוויזיה במעגל סגור בשני אולמות בקומה השנייה, שבהם יוקצו מקומות ישיבה עבור אנשי תקשורת. הדיון לא יוקלט ולא ישודר לציבור הרחב.

למרות העניין הציבורי הרב שהמשפט מעורר, הדיון היום צפוי להיות קצר ותכליתי. השופטים מקריאים את כתב האישום לנאשמים במטרה לוודא שהם מבינים את האישומים שהוגשו נגדם. שלב המענה לכתב האישום על ידי הסניגורים לא ייערך היום, אך ייתכן כי הרכב השופטים יקבע את מועד המענה לכתב האישום וכן את מועד תחילת שמיעת העדויות.

לקראת פתיחת המשפט, חל שינוי נוסף בצוות ההגנה של ראש הממשלה. עו"ד יוסי אשכנזי ממשרד הרצוג פוקס נאמן צפוי לעזוב את הצוות, ובמקומו הצטרף עו"ד מיכה פטמן. אשכנזי, שנחשב לגורם ממתן, לא היה חתום על התגובה החריפה לעמדת הפרקליטות בנוגע להתייצבותו של נתניהו, שעליה היו חתומים הסנגורים האחרים עמית חדד ופטמן.

גם הפרקליטות והיועמ"ש הסירו את הכפפות, וכעת הם מגיבים באופן נחרץ לעתירות המוגשות נגד היועץ וכן לתגובות שנשלחות לתקשורת. עליית המדרגה של שני הצדדים מצביעה על כך כי אמנם משפטו של נתניהו מתחיל היום - אך הקרב על דעת הקהל החלה כבר מזמן. עדות לכך ניתן לראות בשלל ציוצים והתבטאויות מטעם ח"כים ושרים מהליכוד.

כך למשל, שר החינוך הטרי יואב גלנט צייץ כי "באופן לא מפתיע הצביעות של התקשורת לקראת פתיחת משפטו של ראש הממשלה שוב חוגגת. הרצון העז לראות את תמונת ראש הממשלה על ספסל הנאשמים גובר על הכל. איפה הייתה נחישות והתגייסות זו רק לפני מספר ימים, לגבי חשיפת שיחות מנדלבליט-אשכנזי?".

גם שר המשפטים היוצא והשר לביטחון פנים אמיר אוחנה אמר אתמול דברים חריפים בערוץ 12: "מי שעומד מחר למשפט הוא מחנה הימין. הציבור ראה את הראיות ערב ערב במהדורות החדשות שלוש שנים, ולא מאמין שנתניהו מושחת. אולמרט קיבל 3% תמיכה כשהיה נאשם. נתניהו קיבל יותר קולות מכל אחד בתולדות המדינה." עוד הוסיף אוחנה כי "האמון שלי במערכת המשפט הוא מאוד מוגבל, ובשנה האחרונה הוא לא גבר. כל פעולה שעשיתי לפי חוק, בית המשפט טירפד שלא כחוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker