פנייה למשנה ליועמ"ש: חישפו את הסדרי ניגודי העניינים של השרים החדשים

עמותת הצלחה ביקשה לקבל את עמדת המדינה בעניין פרסום הסכמי ניגודי העניינים של שרי הממשלה בתוך 15 יום

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנסת ישראל
ביני אשכנזי

עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה העוסקת בקידום הרגולציה הכלכלית, פנה השבוע למשנה ליועץ המשפטי לממשלה (היועמ"ש), דינה זילבר, בבקשה לקבל את עמדת המדינה בתוך 15 יום בנושא מתווה הטיפול וההסדרה של ניגודי העניינים אצל שרי הממשלה החדשים. בעמותה ביקשו לקבל את עמדת המדינה בעניין פרסום לעיני הציבור של השאלונים שממלאים השרים בעת עריכת הסדרים לניגוד עניינים.

עו"ד מן מבקש במכתבו לחדד בפני השרים את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנושא עריכת הסדרי ניגוד עניינים ופרסומם לציבור: "יש להשלים את עריכת ההסדרים החדשים והמעודכנים מהר ככל שניתן, ללא עיכובים מיותרים, ברוח האמור בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה ופסיקה הנוגעת לענייני ניגודי עניינים".

המשנה ליועמ"ש, דינה זילברצילום: אוליבייה פיטוסי

הבקשה לקבלת עמדת המדינה בנוגע לפרסום השאלונים מגיעה לאחר שבאוגוסט 2019 סירבו במשרד המשפטים למסור את השאלון של סגן שר הבריאות דאז, יעקב ליצמן. במשרד המשפטים נימקו את הסירוב בכך שהשאלון כולל מידע פרטי, וכי פרסומו לציבור צפוי לפגוע במסירת מידע מלאה וחופשית במסגרת מילוי השאלונים כאלה על ידי שרי הממשלה בעתיד.

בהקשר זה ציין עו"ד מן שראוי למסור לחברי הממשלה כי קיימת אפשרות שהשאלונים ייחשפו במסגרת בקשת חופש מידע. במשרד המשפטים הדגישו כי המידע הרלוונטי אכן מופיע בהסדר ניגוד העניינים, שאין מחלוקת לגבי מסירתו במענה לבקשות חופש מידע.

עו"ד אלעד מןצילום: מגד גוזני

בעמותת הצלחה דוחים את הטענה שפרסום השאלון לציבור מאפשר לאמוד את מלוא הזיקות הנוגעות לתפקידם של השרים השונים, בין אם במסגרת המשרד ובין אם כחברי כנסת. מהמכתב עולה כי מדובר בעניין המצוי בדיונים במשרד המשפטים כבר תקופה ארוכה, וכי הפגישה שנערכה בין זילבר למן בעניין התקיימה עוד בספטמבר 2019.

תקדים ליצמן

לפני כשנה נערך ופורסם לציבור הסדר ניגוד העניינים של ליצמן - כעשור לאחר שנכנס לתפקיד סגן שר הבריאות, ושלוש וחצי שנים לאחר שעמותת הצלחה פנתה בפעם הראשונה בנושא למשרד המשפטים. בכתבה שפורסמה ב-TheMarker נכתב כי במסמך ניגוד העניינים שעליו חתם ליצמן נרמז כי הוא לא מילא את חובתו לגלות למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה את הזיקות הרגישות שלו.

"אבקש לחזור ולהדגיש את חובתך לדווח על זיקות אישיות שעלולות להעמידך במצב של חשש לניגוד עניינים", כתבה אז זילבר. המשנה ליועמ"ש אף הוסיפה כי כבר מהממשלה ה–33 (2013) על הדיווח להיעשות על גבי שאלון ייעודי לשרים ולסגני שרים.

המקרה של ליצמן מדגיש את חשיבותו של פרסום השאלון. באוקטובר 2018 נמסר ממשרד המשפטים כי הסדר ניגוד העניינים של ליצמן לא נערך, מפני שהשאלון שמילא סגן השר לא כלל עניינים המצדיקים הסדר כזה.

בנוסף לכך, נגד ליצמן תלויה המלצה של המשטרה להגיש נגדו כתב אישום בנוגע לשתי פרשיות: פרשת מלכה לייפר, שבה חשוד ליצמן בסיוע למנהלת הנאשמת בפדופיליה להימלט מהעמדה לדין באוסטרליה, באמצעות ניסיון ללחוץ על פסיכיאטרים לתת חוות דעת מוטות בעניינה; וניסיון למנוע לכאורה את הסגירה של מעדניית גולדיס בירושלים - עסק שבו נהג לאכול בקביעות, בעקבות בדיקה של משרד הבריאות שהעלתה חשש להימצאות חיידקי סלמונלה וליסטריה במזון שנמכר בה. בדיקה של כלל הזיקות שלו ושל שאר השרים עשויה לסייע לחשוף את ניגודי העניינים הללו, ולמנוע אותם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker