הפרקליטות: על נתניהו להתייצב לפתיחת משפטו

הפרקליטות: "אין בטעמים שהוצגו בבקשה כדי להצדיק את התוצאה החריגה של היעדרות נאשם מפתיחת משפטו" ■ "דיון הקראה אינו דיון טכני. הוא מהווה פתיחה של המשפט ויש לכך משמעויות משפטיות הקבועות בדין"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו בכנסת, אתמול
נתניהו בכנסת, אתמולצילום: אלכס קולומויסקי

פרקליטות המדינה מתנגדת לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל פטור מהתייצבות להקראת כתב האישום, ביום ראשון הקרוב, בבית המשפט המחוזי בירושלים.

בתגובה שנכתבה על ידי עו”ד יהודית תירוש, מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת”א מיסוי וכלכלה, נכתב כי "הנחת המוצא בהליך הפלילי היא כי נאשם נוכח במהלך ניהול המשפט בעניינו. כך קבע המחוקק בחוק סדר הדין הפלילי  וכך גם קבע בית המשפט העליון. לנוכחות הנאשם במשפטו חשיבות גם בהיבט של מראית פני הצדק ואמון הציבור בהגינות ושוויוניות ההליך הפלילי ביחס לנאשמים כולם".

בעמדת הפרקליטות לא ניתנה התייחסות מפורשת לטעמים אותם העלו סנגורי ראש הממשלה בבקשתם אך נכתב כי "אין בטעמים שהוצגו בבקשה כדי להצדיק את התוצאה החריגה של היעדרות נאשם מפתיחת משפטו. הדברים בדבר מראית פני הצדק מתעצמים ביתר שאת בשעה שעסקינן בדיון הקראה שהינו הדיון הפותח את משפטו של הנאשם. דיון הקראה אינו דיון טכני. הוא מהווה פתיחה של המשפט ויש לכך משמעויות משפטיות הקבועות בדין".

בתיק 4000 מואשם נתניהו בלקיחת שוחד. שאול ואיריס אלוביץ' מואשמים בנתינת שוחד לנתניהו. עסקת השוחד על פי כתב האישום נוגעת להטיית הסיקור ורתימת אתר וואלה לטובתו של נתניהו ולטובת בני משפחתו באופן שיטתי וסדרתי, החל משנת 2012 ובפרט סביב שתי מערכות הבחירות, ב-2013 וב-2015. בתמורה, לפי האישום, קידם נתניהו את ענייניו של אלוביץ' במשרד התקשורת ובכלל זה נכללים צעדים שביצע בנושא הרפורמה בשוק הסיטוני, הבקשה לבטל את ההפרדה המבנית בין החברות בזק ויס, התערבות במינויים במשרד התקשורת ועוד. 

עוד נאשם נתניהו במרמה והפרת אמונים בגין הסתרת קשריו עם אלוביץ' במסגרת הסדרי ניגוד העניינים שנערכו עמו כשר התקשורת משרד התקשורת.

בתיק 2000 מואשם ראש הממשלה במרמה והפרת אמונים. בלב התיק הצעתו של מוזס לרתום את קבוצת ידיעות אחרונות לטובתו של נתניהו ונגד יריביו ערב בחירות 2015 בתמורה לחקיקת חוק שיגביל את תפוצת החינמון המתחרה, "ישראל היום".

בתיק 1000 נאשם נתניהו במרמה והפרת אמונים בשל קבלת משלוחי טובות הנאה – סיגרים ושמפניות בשווי של כ-700 אלף שקל מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר. הפרת האמונים מתבטאת הן בקבלת טובות ההנאה השיטתית והן בפעולות שביצע נתניהו לטובתו של מילצ'ן בניגוד עניינים – ובכלל זה: שימוש במעמדו כדי לסייע לנתניהו בקבלת ויזה לארצות הברית, קידום המיזם של מילצ'ן יחד עם המיליארדר ההודי ראטן טאטא להקמת אזור סחר חופשי בבקעת הירדן, קידום יוזמה למיזוג זכייניות הטלויזיה רשת וקשת – עסקה שמילצ'ן התעניין בהשקעה בה ופעולות לקידום הארכת תוקפו של "חוק מילצ'ן", חוק שהעניק ייתרון מיסויי למילצ'ן המעניק פטור ממס ומדיווח לרשות המסים על נכסים, לתושבים חוזרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker