ניסנקורן נכנס ללשכת שר המשפטים והבטיח לעובדים: מעתה אהיה החומה שלכם

שר המשפטים החדש: "תקבלו את כל ההגנה כדי שתוכלו לבצע את שליחותכם המקצועית ללא מורא. יש לי אמון מלא ביועמ"ש ובפרקליט המדינה ■ השר היוצא, אמיר אוחנה: "לא הצלחתי לתקן את התערבות בתי המשפט במערכת הפוליטית"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אמיר אוחנה, אבי ניסנקורן משרד המשפטים
אמיר אוחנה ואבי ניסנקורן בטקס חילופי השרים במשרד המשפטיםצילום: שלומי אמסלם / לעמ

שר המשפטים החדש, אבי ניסנקורן (כחול-לבן), נכנס היום (ב') לתפקידו, והצהיר כי תפקידו לשמור על הדמוקרטיה, שלטון החוק ואמון הציבור

"משרד המשפטים הוא חומת המגן של הדמוקרטיה הישראלית. בתקופה האחרונה גם החומה הזאת נזקקת להגנה", אמר ניסנקורן. "אני ניצב כאן היום כדי להתחייב בפניכם שמעתה אני אהיה החומה שלכם אתם תקבלו את כל ההגנה הנדרשת כדי שתוכלו לבצע את שליחותכם המקצועית בגאווה וללא מורא.

"מערכת המשפט אינה חפה מטעויות ומותר למתוח עליה ביקורת, אך ביקורת אינה תו הכשר לדה לגיטמציה", הוסיף שר המשפטים החדש. "יש לי אמון מלא ביועמ"ש ובפרקליט המדינה אשר עושים את מלאכתם נאמנה. התופעה שבה שומרי הסף נדרשים להסתובב עם מאבטחים היא בלתי נסלחת. אפעל בכל כוחי להעלים אותה מחיינו. אנחנו חייבים לשנות את השיח - משיח מפלג לשיח מאחד. לכן יותר מתמיד חשובה ממשלת האחדות. אני מאמין בצורך בפיוס לאומי".

"הדברים לא באו על תיקונם"

השר היוצא, אמיר אוחנה, נשא נאום תקיף למדי והרבה לבקר את היושבים באולם. בפתח דבריו אמר השר לדובר המשרד משה כהן: "עכשיו יהיה לך קצת שקט, משה".

"לפני פחות משנה עמדתי כאן בפניכם והבאתי מדבריהם של גדולי המשפט שחששו מהתערבות מערכת המשפט בנושאים לא להם. הבאתי מדברי נשיא העליון בעבר משה לנדוי, ונשיא בית המשפט העליון מאיר שמגר. דברי הופנו להתערבות בתי המשפט בזירה הפוליטית במידה שבה מרשה לעצמה מערכת המשפט ליטול לידיה את מושכות ניהול המדינה", אמר.

אוחנה המשיך: "מתי יתייצב מי ממייצגי המדינה בערכאות בבתי המשפט ויאמר - 'אנו סבורים שלבית משפט זה אין סמכות להתערב בסוגיה שהונחה לפניו משום שמדובר בסוגיה פוליטית ונתונה לשיקול דעתם של נבחרי הציבור'. מתי יעמוד פרקליט ויגיד שלבית המשפט אין סמכות להתערב בסוגיה פוליטית". 

לדבריו, "שלטון החוק, משמע שיש לכבד את החוק ומילותיו אינם עטיפה ריקה. הדברים לא באו על תיקונם. גם התיקון הכל כך נדרש בתביעה הכללית ובפרקליטות. המערכת היום מחויבת להגן על עוצם ידה יותר משהיא מחוייבת להגן על אמון הציבור בה. זה מצער אותי מאוד ואני יודע שיום יבוא והלוואי שהדברים לא יקרו בשל משבר עמוק, והם יבואו על תיקונם".

"מעלים טענות כזב ומנסים לפגוע בעבודתנו"

מנדלבליט בישיבת ממשלה, בפברואר
מנדלבליט בישיבת ממשלה, בפברואר צילום: אמיל סלמן

היועמ"ש ד"ר אביחי מנדלבליט, הזכיר את המתחים שהיו לו עם השר היוצא אוחנה. עם זאת הדגיש כי בתקופת הקורונה השניים עבדו ביחד בצורה טובה: "אתמול הוקמה במדינת ישראל ממשלה חדשה, לאחר תקופה ארוכה של אי יציבות פוליטית, שבמהלכה היו שלוש מערכות בחירות. 

"אנו בייעוץ המשפטי לממשלה נפעל בשיתוף פעולה מלא עם הממשלה החדשה ועם שריה כדי לאפשר להם להגשים את מדיניותם בגבולות החוק, כפי שנעשה תמיד. אני מבקש להודות לשר המשפטים היוצא, חבר הכנסת אמיר אוחנה. 
אין זה סוד כי היו מחלוקות בינינו, אך לצד המחלוקות הייתה גם עשייה משותפת חשובה וטובה, ואציין באופן מיוחד את העבודה המשותפת בתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה.

"במהלך תקופה מאתגרת ואינטנסיבית זאת פעלנו בשיח מתמיד", ציין מנדלבליט. "בין היתר לקידום תקנות שעת החירום הנדרשות על מנת לאפשר לממשלה להתמודד עם האיום הבריאותי החמור שנשקף לאזרחי המדינה... גם כשהרוחות סוערות בחוץ, גם כאשר מנסים להסיט אותנו מדרכנו באמצעים כאלה ואחרים, גם כאשר מעלים טענות כזב ומנסים לפגוע בעבודתנו, אנו ממשיכים ונמשיך לצעוד בדרך הזו ללא כחל ושרק".

"שחיקה באמון הציבור"

עו"ד סיגל יעקבי
סיגל יעקביצילום: אנדריי קרונצ'ינין

מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, סיגל יעקבי, הזכירה את המתקפה על היועץ בימים האחרונים: "חשוב ורלוונטי מתמיד, לחזור ולהדגיש כי גם לביקורת, לגיטימית ככל שתהיה, נכונה ככל שתהיה, צריך להיות גבול. ביקורת שזולגת מהמערכתי לאישי איננה לגיטימית. בימים האחרונים נחשפנו שוב לתגובות של שטנה המופנות כנגד העומד בראש מערכת אכיפת החוק. אמירות כאלה חורגות הרבה מעל ומעבר לכל ביקורת לגיטימית ואין להן כל מקום בשיח. התבטאויות מסוג כזה יש לגנות ולהוקיע באופן נחרץ, חד וברור".

 יעקבי התייחסה לביקורת שנמתחת על הפרקליטות ועל מערך היעוץ המשפטי לממשלה: "אחד האתגרים המרכזיים העומדים בפני משרד המשפטים הוא השחיקה המתמדת באמון הציבור במשרד וביחידותיו, שהיא חלק מהשחיקה באמון הציבור במוסדות השלטון בכלל ובמערכת המשפט בפרט. השחיקה באמון הציבור אין משמעה שמשרדי הממשלה היום טובים פחות אך עובדה זו כשלעצמה אינה פוטרת אותנו מלהיות קשובים יותר לרחשי הלב של הציבור. משטר דמוקרטי מבוסס על יחסי גומלין בין השלטון ומוסדותיו לאזרחים, יחסים הדורשים אמון לצד ספקנות וביקורתיות. לכן, השחיקה באמון הציבור מחייבת אותנו להיות קשובים יותר לרחשי הלב של הציבור. לשמוע, להקשיב, להפנים ולהגיב. להיות פתוחים יותר לביקורת ולא להדוף אותה. פתיחות כזו תבטיח כי המשרד יתקדם ברוח הזמן ותאפשר לו להמשיך ולמלא את ייעודו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker