הסכם על חובות אורכית: הנאמן חזר בו מטענות התרמית - הביטוח ישלם 6 מיליון דולר

הנאמן של החברה שקרסה, ליאור דגן, תבע מבעלי השליטה לשעבר והמנהלים, יצחק תמיר ואריק פנט, להחזיר 500 מיליון שקל שקיבלו לטענתו שלא כדין ■ בתמורה לתשלום כספי הביטוח, דגן חוזר מהטענות נגד המנהלים והדירקטורים לשעבר

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תמיר
יצחק תמירצילום: מוטי קמחי

חברת אורכית, באמצעות הנאמן עו"ד ליאור דגן, הגיעה להסכם גישור עם שורה של בעלי תפקיד לשעבר בחברה ובראשם בעלי השליטה והמנהלים יצחק תמיר ואריק פנט.

לפי ההסכם שהועבר לנושים, שופט העליון לשעבר, יורם דנציגר, שגישר בין הצדדים, לא השתכנע כי פעולות המנהלים או מחדלים שיוחסו להם גרמו לקריסת החברה. נקבע כי הביטוח של נושאי המשרה ישלם 6 מיליון דולר לקופת ההסדר על מנת לסלק את כל המחלוקות בקשר לתביעות חוב שהוגשו - מבלי שכל צד מודה בטענות הצד השני.

עו"ד ליאור דגןצילום: עזרא לוי

באפריל 2017 הגיש דגן לבית המשפט המחוזי בתל אביב דו"ח, ולפיו תמיר ופנט, ששימשו גם מנכ"לים משותפים באורכית, גרפו מהחברה שלא כדין 500 מיליון שקל - בעוד סמנכ"ל הכספים וחברי הדירקטוריון עוצמים את עיניהם ואינם עוצרים את העברות הכספים הבלתי־חוקיות לכאורה, שבוצעו בין השאר באמצעות תשלומי שכר, מכירת מניות והסתרה של שיתוף הפעולה ביניהם.

דגן ביקש מבית המשפט להורות לתמיר, לפנט, לכמה מחברי הדירקטוריון ולסמנכ"ל הכספים, אביב בוים, להשיב לקופת הנאמן מאות מיליוני שקלים. בנוסף, תמיר ופנט הגישו תביעה נגד נציגות מחזיקי האג"ח בדרישה להכיר באחריותם הבלעדית של המחזיקים לקריסת החברה. 

חובות של 380 מיליון דולר

אורכית הוקמה על ידי תמיר ופנט ב–1990. ב–1996 היא הונפקה בנאסד"ק. ב–2002 מניותיה התחילו להיסחר גם בבורסה בתל אביב. בתחילת שנות ה–2000 הגיע שווי החברה ל–2 מיליארד דולר, אך בהמשך כמעט כולו התפוגג.

השופט בדימוס יורם דנציגרצילום: תומר אפלבאום

מתחילת פעילותה, אורכית הפסידה במצטבר סכום עתק של כ–380 מיליון דולר. ב–2014, אחרי שנתיים של ניהול משא ומתן להסדר חוב בחברה, מונה דגן למפרק של החברה. בשלב זה שווייה כבר היה כמיליון דולר בלבד. המינוי ניתן על ידי השופט איתן אורנשטיין, שקיבל את בקשת הפירוק שהגיש מחזיק פרטי באיגרות החוב של החברה.

לפי הסכם הגישור, לאחר שדנציגר שמע במשך יותר משנה את טענות הצדדים, "ולאחר שקיים הליך יסודי, מעמיק, נרחב וממושך שהיו בו אלמנטים רבים של הליך מעין שיפוטי" הוא המליץ לדגן לחזור בו מטענות התרמית והמרמה שהופנו לתמיר, פנט ולסמנכ"ל הכספים אביב בוים ולקבוע סכום פשרה של 6 מיליון דולר שישולם לקופת ההסדר.

לפי ההסכם, הנאמן מסכים כי תמיר ופנטי קיבלו את שכרם מהחברה כדין, לאורך כל שנות פעילותם, על יסוד הסכמים תקפים ומחייבים. בעקבות הגישור הנאמן גם חוזר בו מטענות כלפי מי שהיו דירקטורים — יאיר שמיר, ג'ד ארקין, מירי גלבמן, משה ניר, מוטי מוטיל ועמירם לוינברג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker