בתי משפט דיגיטליים - גם אחרי שהמגפה תחלוף

דיונים משפטיים דיגיטליים צפויים לחסוך זמן, לתרום לפרטיות ולצמצם את הצורך באבטחה של שופטים ומתדיינים

איריס סורוקר
איריס סורוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון באמצעות הזום בבית משפט בניו יורק
איריס סורוקר
איריס סורוקר

שעת משבר היא גם הזדמנות. בזמן שהעולם עומד מלכת, ניתן לעצור, לחשוב, ולשנות היכן שאפשר וצריך. מערכות רבות עוברות עתה טלטלה. הריחוק החברתי ומגבלות התנועה שנכפו על המשק בשל מגפת הקורונה חייבו מקומות לעבור לעבודה מרחוק, ואין סיבה כי הצעד הזה יפסח על דיונים בבתי המשפט.

ידוע שהעומס בבתי המשפט בישראל עצום, התורים ארוכים, והאולמות עמוסים לעייפה. לפי הדו"ח השנתי של הרשות השופטת ל-2018, במערכת המשפט מצויים בטיפול שוטף מאות אלפי תיקים, ואלפי תיקים שוהים במלאי יותר משלוש, ארבע וחמש שנים. אורך חיי תיק אזרחי בבית משפט שלום הוא כשנה - אבל נתון זה כולל גם תיקים קטנים ומהירים, ותיק אזרחי "רגיל" ישהה בערכאה הראשונה כשלוש שנים. השימוש המוצלח באמצעים דיגיטליים במערכות אחרות מזמין לאמץ אותו, בהתאמות הנדרשות, לייעול הדיונים המשפטיים.

לא כל דיון בבית המשפט יכול להיעשות בכלים מקוונים. בדיוני ראיות למשל, שבהם נשמעות חקירות עדים, קיימת חשיבות להתרשמות בלתי אמצעית של השופט מהעד, הוויותיו ותנועותיו. סידור האולם - הכולל הגבהה של עמדת השופט ודוכן מיוחד לעדים - נועד לא רק לשם האווירה המכובדת, אלא בעיקר כדי לאפשר את התנאים הנחוצים לבירור האמת. ואולם מרבית הדיונים אינם דיוני ראיות, אלא דיונים טכניים שנועדו להליכים מקדמיים, כמו גילוי מסמכים, מינוי מומחים, ותכנון סדר הישיבות. בכל תיק אזרחי שגרתי מתקיים דיון מקדמי אחד לפחות, ואין זה נדיר שיהיה צורך גם בשלושה או בארבעה כאלה. חלק מהדיונים מתקיים במעמד בעלי הדין, וחלק במעמד עורכי הדין בלבד. בדיונים כאלה, בית המשפט יכול לקיים ישיבה דיגיטלית. כמובן, השופט ינהל את הישיבה, ויוכל באמצעים דיגיטליים לשלוט בכל המתרחש בה: בזהות המשתתפים, במשך הישיבה, בסדר הדוברים ובמשך טיעוניהם.

ניתן להעביר דרך תוכנת זום מסרים קוליים בצורה בהירה וברורה; כל טיעון יכול להיטען, כל שאלה תוכל להישאל, וכל תשובה תוכל להינתן. יתרון חשוב הוא שניתן להקליט את הדיונים, באופן שיגביר את שקיפותם, וימריץ להקפיד בדברים הנאמרים, גם על ידי השופטים.

דיונים דיגיטליים צפויים לחסוך שעות של נסיעות מקצווי ארץ לבתי המשפט בשעות עומס. בדיונים מרובי משתתפים, כמו פירוקי שיתוף במקרקעין או פירוקי חברות, ניתן לשתף מתדיינים רבים בדרך יעילה וחסכנית במשאבים. המתדיינים יזכו לפרטיות גבוהה יותר בהשוואה לדיון באולם הפיזי החשוף לכניסת זרים. בעיות של אבטחת שופטים ומתדיינים — יופחתו. גם חקירות מומחים, שהעיקר בהן הוא פן הידע והמקצועיות, יכולות להיעשות באופן מקוון.

היעילות תגבר, והעיקר - כבוד המערכת המשפט לא יפחת. השופטים יוכלו לשבת על המדוכה מרחוק ולנהל את הדיון ביד רמה ודיגיטלית.

ד"ר סורוקר היא שופטת בדימוס ומנהלת מרכז חת לחקר התחרות והרגולציה במסלול האקדמי המכללה למינהל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker