דו"ח המבקר |

איפה אפי? למרות השערוריות הרבות של לשכת עורכי הדין - דו"ח המבקר חיוור

דו"ח המבקר נמנע מלהתייחס לפרסומים הרבים אודות מקרים שבהם מינה יו"ר הלשכה לשעבר אפי נוה מקורבים לבוררים בהליכים ■ בדו"ח נכתב כי הלשכה לא הסדירה כלל את נושא ניגוד העניינים של אנשיה, למעט בוועדות האתיקה

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפי נוה
אפי נוהצילום: מוטי מילרוד

למרות כמה ממצאים חשובים, דו"ח מבקר המדינה בנוגע ללשכת עורכי הדין, המתפרסם היום (שני), נראה בלתי ממצה בהתחשב בכמות הפרסומים והשערוריות שידעה הלשכה בשנים האחרונות.

הטענות לחשש מניגוד עניינים במינוי בוררים על ידי יו"ר הלשכה אמנם אוזכרו בדו"ח, אך הביקורת נמנעה מלהתייחס לפרסומים הרבים אודות מקרים שבהם מינה יו"ר הלשכה לשעבר אפי נוה מקורבים ואנשים שתרמו לו כספים לבוררים בהליכים - שהניבו לאותם מקורבים שכר טרחה במיליוני שקלים. בדו"ח צוין כי באחרונה (בתקופת היו"ר הנוכחי, אבי חימי) אושרה החלטה להקים מאגר בוררים ולשנות את הליך בחירתם כדי למנוע ניגודי עניינים בעתיד.

בדו"ח צוינה באופן כללי האפשרות שהמלצות של ועדי המחוזות בלשכה על מועמדים לשיפוט עשויה ליצור ניגודי עניינים, אך לא היו כל דוגמאות קונקרטיות. זאת, למרות שישנם מקרים שפורסמו ברבים, כמו זה של יו"ר ועד מחוז ירושלים אשר אקדלרד שקידם את מינוי השופט יוסף אלרון לבית המשפט העליון, והמשיך להופיע בפני אלרון כבעל דין בבית המשפט העליון.

רובם המוחלט של בכירי הלשכה, כולל יושב הראש ואנשי המועצה הארצית, הם עורכי דין פרטיים - דבר שזימן ומזמן בפועל ניגודי עניינים רבים. בדו"ח המבקר נכתב כי הלשכה לא הסדירה כלל את נושא ניגוד העניינים של אנשיה, למעט בוועדות האתיקה. הדו"ח מתח ביקורת על התקשרותה של הלשכה עם חברת מנורה כספקית של ביטוח מקצועי לעורכי הדין, אף שהיתה לקוחה של משרדו של נוה.

בנוגע לתקציב הלשכה, נמתחה ביקורת על כך שהדו"חות השנתיים שלה בחמש השנים האחרונות לא פורסמו במועד ולא פורסמו באתר האינטרנט שלה - וזאת בניגוד לחוק. המבקר חשף כי בדו"ח ל-2017, הוצאו תוצאותיה של החברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין מהדו"ח השנתי, מה שאיפשר ללשכה ליצור אשליה של רווחיות בניגוד לתוצאות הכלכליות האמיתיות, וזאת ללא כל הסבר מניח את הדעת.

בנוגע לוועדות האתיקה של הלשכה, נקבע בין היתר כי יש פערים בדרך העבודה של הוועדות במחוזות השונים של הלשכה. כך לדוגמה, החלטה לגנוז תלונה על הסף מובאת להכרעת מליאת הוועדות בכל הארץ - ואילו במחוז תל אביב היא נעשית על ידי פרקליט הוועדה, שנדרש רק ליידע את יו"ר הוועדה אודות החלטתו.

עוד צוין כי קיים חוסר אחידות בנוגע למדיניות ההעמדה לדין בעבירה משמעתית הנוגעות להתבטאות בלתי הולמת. "ראוי שכלל ועדות האתיקה יבחנו את תהליך ההעמדה לדין בדרך שתיצור אחידות ותמנע טענות שעלו בפני הלשכה בדבר אכיפה בררנית", נכתב בדו"ח. הטענות אודות שימוש פוליטי בוועדות האתיקה, השגורות מאוד בפי ציבור עורכי הדין, לא עלו בדו"ח.

עוד מצא המבקר כי בעוד בתל אביב, חיפה ומחוז הדרום הפרקליטות מעדכנת את הלשכה בדבר כתבי אישום או הרשעות נגד עורכי דין, במחוזות ירושלים והצפון הלשכה לא מעודכנת בהליכים כדי שתוכל לנקוט בהליך משמעתי מקביל. מתוך 214 מקרים של כתבי אישום שהוגשו על ידי מחלקת התביעות במשטרה נגד עורכי דין בשנים 2018-2017 רק עשרה מקרים דווחו ללשכה.

ממצא חשוב בדו"ח נוגע למערך הביקורת הפנימית בלשכה, שהתגלה ככמעט בלתי קיים. המבקר ציין כי במהלך השנים 2019-2012 הגישה מבקרת הפנים בלשכה שני דו"חות ביקורת בלבד. ההסבר שסיפקה המבקרת הוא כי היא נוהגת להעיר "תוך כדי תנועה" וכך מונעת לטענתה צורך בפרסום דו"חות.

מלשכת עורכי הדין נמסר: "לשכת עורכי הדין מודה למבקר המדינה על דו״ח מקיף וענייני על פעילות הלשכה ומוסדותיה. הלשכה רואה בו כלי עבודה חשוב, ובכוונתה לאמץ אותו וללמוד אותו. נציין שדו״ח המבקר מתייחס לשנים עברו, טרם היבחרו של עו״ד אבי חימי לתפקיד ראש הלשכה. 

יו"ר לשכת עורכי הדין, אבי חימי
יו"ר לשכת עורכי הדין, אבי חימיצילום: אילן אסייג

"מאז כניסתו של עו״ד חימי לתפקידו, הושלמו מספר רפורמות משמעותיות בעבודת הלשכה, רובן מתכתבות ומהוות יישום מלא של הליקויים וההערות שעולות בדו״ח המבקר.

"כך, לשכת עורכי הדין מצויה בעיצומו של תהליך רה-ארגון, אשרור והסדרת נהלים. דוגמא אחת היא נוהל ניגוד עניינים בקרב עובדי הלשכה, שנכתב בהתאם לנורמות הציבוריות הגבוהות ביותר, וכבר משנת 2019 כל עובד לשכה או עו״ד הפעיל באחת מהוועדות נדרש לחתום על מסמך העדר ניגוד עניינים.

"כמו כן, הוסדר נושא מינוי בוררים, כך שהמינוי יתבצע מעתה בצורה שקופה על ידי ועדה שתורכב משופט בדימוס, עו״ד מהמגזר הפרטי ועו״ד מהמגזר הציבורי; תקציב האתיקה הוגדל משמעותית וכן הוגדלו מספר התקנים בוועדות האתיקה השונות.

"כמו כן, לאחר בחירתו של עו״ד חימי מונה מר אמיר ויזל לתפקיד מבקר הפנים של הלשכה, במטרה לבצע תהליך בדיקה שוטף ומקצועי על כל פעילות הלשכה, וזאת לאחר כ-7 שנים, בהן לא התקיימה כל ביקורת בלשכה ומוסדותיה.

"לשכת עורכי הדין מחויבת לפעול לקידום השמירה על החוק, טוהר המידות, ערכי שקיפות ועל כבודו ורמתו של מקצוע עריכת הדין. אנו מברכים כל ביקורת שמקדמת את פעילותנו, ונמשיך לנהוג בנורמות המקצועיות והערכיות הגבוהות ביותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker