תביעת קורונה ראשונה: משפחות הנפטרים נגד בית האבות משען ומשרד הבריאות

בתביעה, שתוגש בימים הקרובים, יתבעו שני מיליון שקל עבור כל נפטר מנגיף הקורונה ששהה בבית האבות משען שבבאר שבע, ומיליון שקל עבור כל מאושפז ■ עורכי הדין המייצגים את המשפחות: "מדובר במחדל" ■ תגובת משען: "טענות חסרות כל שחר - סיפור תקשורתי שאין בו כל אמת"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכניסה לבית האבות משען בבאר שבע, היום
הכניסה לבית האבות משען בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

עורכי הדין דוד מנע וחיה מנע יגישו בימים הקרובים תביעת ענק כנגד בית האבות משען בבאר שבע וכן נגד משרד הבריאות. התביעה תוגש בשם משפחות הנפטרים והחולים. בשם כל נפטר דורשות המשפחות שני מיליון שקל ובשם כל נדבק המאושפז בימים אלה – מיליון שקל.

על התביעה עמל המשרד בשבוע האחרון לאחר פנייה של משפחות הקשישים הטוענות לרשלנות מצד שני הגופים. עד לרגע זה נפטרו 12 קשישים מיושבי בית האבות משען.

בני משפחה מוחים בבית האבות משען בבאר שבע, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי עו"ד מנע, מדובר ב"מחדל אחרי מחדל אחרי מחדל. גם במהלך הבידוד לא נשמר הריחוק המתבקש, אחות אחת טיפלה בהרבה מאוד חולים ולא נשמרו כללי ההיגיינה במקום. בנוסף, הועברו קשישים לבית אבות בנתניה מבלי שהם יודעים לאן הם מועברים ומבלי שמישהו חושב שיש ליידע את המשפחות".

עוד מציין מנע כי "אל מול ההדבקה הגדולה בבאר שבע, הרי שבאותה רשת המחזיקה בתי אבות במקומות אחרים לא הייתה הדבקה ברמה הזו - מה שאומר דרשני".

כוחות צה"ל בבית האבות משען בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

גם התנהלותו של משרד הבריאות, לדבריו, היא מחדל כיוון שסירב לבדוק את הקשישים, וגם כאשר הסכים רק באחרונה, סירב לבדוק את כולם.

משרדו של מנע היה זה שתבע את בית האבות החיפאי כיפת הזהב, כמו גם את משרד הבריאות, בשל מחדל ההתעללות בקשישים שנחשף לפני שלוש שנים. המשפחות זכו בתביעה וקיבלו פיצויים.

עו"ד חיה מנע ועו"ד דוד מנעצילום: ראובן קפושיצקי

רשת משען הוקמה על ידי הסתדרות העובדים כבר בשנות ה-20 של המאה הקודמת, ועדיין נמצאת בבעלות מלאה שלה. ההסתדרות גם ממנה את חברי הדירקטוריון. הרשת נחשפה בתחקיר TheMarker, שבו עלה כי במשך שנים התגלעו ברשת סכסוכים פנימיים וקשיים ניהוליים. יו"ר ועד העובדים של משען היא כוכבה קניסטר הנחשבת גורם חזק מאוד בהנהלת הרשת. קניסטר היא חמותו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, הנשוי בשנית לבתה, הילה קניסטר בר דוד. זו האחרונה עבדה ישירות תחת בעלה בתפקידו הקודם כיו"ר הסתדרות המעוף.

משען היא חברה לתועלת הציבור שממנה לא ניתן למשוך דיווידנדים. על אף רצונה של ההסתדרות למכור את הרשת, היא אינה יכולה לעשות זאת כיוון שרוב האדמות שעליהם בנויים המתחמים הן אדמות הקדש. הרשת כוללת תשעה מתחמי דיור מוגן, יותר מ-3,000 דיירים ומחזור פעילותה עומד על כ-400 מיליון שקל בשנה. נכסיה הכוללים כאמור גם נכסי עבר, שווים לפי דו"חותיה מ-2016, כ-1.6 מיליארד שקל.

ממשען נמסר בתגובה: "אלה טענות חסרות כל שחר ותעלול יח"צני מביש. אין ולא הייתה כל רשלנות בטיפול בנפטרים. חבל שגורמים תאבי פרסום מנצלים בציניות שעה קשה של משפחות אבלות כדי לייצר יש מאין סיפור תקשורתי שאין בו כל אמת. אנחנו, יחד עם הצוות המקצועי הנאמן והמסור נמשיך לשרת את הדיירים ולדאוג לבריאותם ולרווחתם כתמיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker