נתניהו יוכל להישאר בממשלה? גנץ הסכים לביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי

הלכת דרעי-פנחסי קבעה כי על ראש הממשלה חובה לפטר שר שהוגש נגדו כתב אישום ■ (עדכון) גנץ הסכים לבחינת נוסח שיחריג את תפקיד ממלא מקום ראש הממשלה מהכלל

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ לצד נתניהו בכרזת בחירות של כחול לבן, ערב הבחירות האחרונות
גנץ לצד נתניהו בכרזת בחירות של כחול לבן, ערב הבחירות האחרונותצילום: Oded Balilty/אי־פי

אחת מהשאלות החשובות העומדות במרכז המו"מ הקואליציוני בין מפלגת חוסן לישראל בראשות בני גנץ לבין הליכוד נוגעת לשאלה מה יעשה ראש הממשלה בנימין נתניהו החל מאוקטובר 2021, התאריך שבו התחייב לפנות את לשכת ראש הממשלה לטובתו של גנץ.

בעוד רבים מטילים ספק באפשרות שנתניהו יעמוד בהתחייבות כזו, בסוף השבוע פורסמו גם הערכות שלפיהן נתניהו יבקש להישאר שר בממשלה. ואולם, נכון להיום המצב המשפטי הוא ששר אינו יכול לכהן כל עוד יש נגדו כתב אישום תלוי ועומד. זאת, מתוקף הלכת דרעי-פנחסי משנת 1993, שקבעה כי על ראש הממשלה חובה לפטר שר שהוגש נגדו כתב אישום. הלכת דרעי פנחסי היא גם הבסיס המשפטי לטענות בעתירות לבג"ץ כנגד הטלת המנדט להרכבת ממשלה על נאשם בפלילים.

מכיוון שמשפטו של נתניהו, ככל שיתנהל בצורה סדירה, לא צפוי להגמר במהלך השנה וחצי הקרובות, האפשרות היחידה שתאפשר לנתניהו לכהן כשר תחת כתב אישום היא תיקון חוק יסוד הממשלה וביטול לפחות חלקי של הלכת דרעי פנחסי.

גנץ, מסתבר, כבר נתן את הסכמתו למהלך שכזה. לטענת גורמים בחוסן לישראל, התיקון לא יחול על כל שר אלא על נתניהו בלבד, ונכון לעתה נבחן נוסח שיחריג את תפקיד ממלא מקום ראש הממשלה מהכלל. מחוסן לישראל נמסר: "איננו מתייחסים לפרטי המו"מ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker