עצמאות מערכת המשפט? בעולם השופטים - ולא השר - הכריזו על מצב חירום

סקירה שערך ד"ר גיא לוריא מהמכון הישראלי לדמוקרטיה מראה כי מרבית בתי המשפט בעולם פועלים במתכנות חירום ■ אבל בשונה מישראל, השופטים שהכריזו על מצב החירום, ולא פוליטיקאים

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר המשפטים, אמיר אוחנה
שר המשפטים, אמיר אוחנהצילום: אוהד צויגנברג

מערכת בתי המשפט בישראל פועלת במתכונת חירום זה כשבוע. צמצום הפעילות נועד לתמוך במאמצים למיגור התפשטות נגיף קורונה, לפי הודעת שר המשפטים, אמיר אוחנה. במקביל לפרסום ההודעה, ויש הסבורים שבעקבותיה, הודיעו השופטת רבקה פרידמן-פלדמן והשופטים משה בר-עם ועודד שחם מבית המשפט המחוזי בירושלים על דחיית הקראת כתב האישום נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ל-24 במאי.

גם בתי המשפט בעולם נאלצים להתמודד עם משבר קורונה. ד"ר גיא לוריא, חוקר מערכות המשפט בעולם מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, בדק כיצד הגיבו בתי המשפט בעולם למגפה. מסקירה שערך עולה כי רוב המערכות מושבתות, להוציא דיונים חשובים ודחופים. עם זאת, לדבריו, יש לשים לב לכך כי בחלק ממערכות המשפט בעולם, מי שהודיע על ההשבתה לא היה שר המשפטים, אלא המערכת עצמה. לוריא סבור כי זה הבדל ניכר, שממנו נובעת הלגיטימציה להשבתה.

"המסר של הסקירה ומה שעולה מבדיקת המצב במדינות אחרות בעולם, הוא שהמצב בישראל לא שונה מהמצב בעולם מבחינת הצעדים שננקטו במערכת המשפט. הנקודה המשמעותית לגבי ישראל היא שמי שהחליט על מצב החירום הוא שר המשפטים. לגופה של ההחלטה אפשר להתווכח, אבל ההחלטה היתה זוכה לאמון רחב יותר מהציבור, אילו גורם אחר, למשל מנהל מערכת בתי המשפט שאינו חשוד בניגוד עניינים, היה מקבל אותה״, אומר לוריא.

בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

מהסקירה עולה כי מדינות מערביות רבות מעניקות עצמאות יחסית רבה להנהלת בתי המשפט בכל הנוגע לשאלה מתי ואיך להשבית את המערכת. 

כך למשל, בבריטניה הודיע נשיא בתי המשפט כי הדיונים הפליליים והדיונים הדחופים שנערכים בבתי המשפט השלום יימשיכו כסדרם. בכל הנוגע לבבית המשפט העליון, הבניין סגור לציבור, אך בית המשפט ממשיך לפעול אם כי השופטים עובדים מהבית במידת האפשר.

בקנדה  חלק מבתי המשפט המחוזיים ביטלו את הדיונים. בהתאמה, בניין בית המשפט העליון של קנדה נסגר לציבור, אבל הוא נותר פתוח לכל ההליכים המשפטיים.

בארה"ב יש מועצת שופטים שחברים בה שופטים בלבד והם אלה שאמונים על קבלת החלטות מינהליות בנוגע לבתי המשפט. בגלל התפרצות נגיף קורונה – רוב בתי המשפט עברו למתכנות של שמיעת דיוני חירום בלבד או דיונים שהוגדרו חיוניים. בית המשפט העליון דחה את הדיונים בעל פה שנקבעו למארס.

רק בצרפת - מדינה שבה משרד המשפטים מנהל את בתי המשפט - הודיע שר המשפטים כי בתי המשפט יפעלו במתכונת חירום מצומצמת ורוב הדיונים הרגילים בוטלו. בתי המשפט מתמקדים כעת בעיקר בשמיעת דיונים בנושאי מעצרים פליליים, ובמקרים הקשורים לאלימות במשפחה. בהתאם לכך בית המשפט העליון לעניינים אזרחיים ופליליים (Cour de cassation), למעט עניינים פליליים דחופים.

דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: JIM WATSON / AFP

גם המשפט של טראמפ נדחה

לוריא מציין כי גם בארה"ב בית המשפט העליון דחה למועד לא ידוע את הדיון שהיה אמור להתקיים החודש בבקשתם של חברי המפלגה הדמוקרטית בקונגרס לקבל לידיהם את הדיווח על החזרי המס של הנשיא, דונלד טראמפ. 

לוריא מדגיד כי אם מי שהיה מקבל את ההחלטה לדחות את הדיון בארה"ב היה כפוף לנשיא באופן ישיר (כמו שר המשפטים בישראל בתקופה הזאת שהממשלה בישראל אינה מכהנת מכוח אמון של הכנסת) - אז ברור שההחלטה היתה לא לגיטימית והיה חוסר אמון  מצד הציבור. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker