למרות הקורונה, רוב הפרלמנטים במדינות הדמוקרטיות עובדים כרגיל

בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן בדקו מה קורה ב-26 פרלמנטים שונים ברחבי העולם - ומצאו שב-22 מתוכם משדרים עסקים כרגיל ■ גם בארבע המדינות שבהן מצב הפרלמנטים השתנה, הפיקוח על הרשות המבצעת נשמר

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנסת מליאה ריקה
המליאה הריקהצילום: אוליבייה פיטוסי

התפרצות נגיף הקורונה מעמידה אתגרים רבים בפני המדינות. אחד מהמרכזיים שבהם נוגע לתפקוד הפרלמנטים השונים ברחבי העולם, ובמיוחד לשאלה עד כמה מתאפשר בימים אלה הפיקוח הפרלמנטרי על עבודת הממשלה.

בישראל, התפרצות הנגיף נכרכה במשבר הפוליטי העמוק שבו המדינה מצויה לאחר שלוש מערכות בחירות ללא הכרעה ברורה. בנוסף להתמזגות המשברים - הפוליטי והרפואי - יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, החליט לנעול את דיוני המליאה עד ליום שני ולא להעלות להצבעה במליאה את הנושא של בחירת יו"ר כנסת קבוע, דבר שגרר עתירה לבג"ץ.

מי שבדק איך מתפקדים הפרלמנטים בשאר העולם הוא ד"ר איתי בר-סימן-טוב, מומחה למשפט חוקתי ודיני חקיקה מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. בר-סימן-טוב חיבר דו"ח שבודק את תפקודם של פרלמנטים במדינות דמוקרטיות, ואת הפיקוח הפרלמנטרי על הרשות המבצעת, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה.

בר-סימן-טוב שלח למומחים למשפט חוקתי בעולם שאלות בנוגע לתפקוד הפרלמנט במדינתם. התשובות שקיבל נמצאות בדו"ח. כך גם מידע שנלקח ממרכז המידע והמחקר של הכנסת שהוציא נייר מדיניות שבוחן את הנושא, ומחוות דעת מאת חוקרי המכון הישראלי לדמוקרטיה שפורסמה ביום חמישי האחרון.

הפגנה נגד יולי אדלשטיין בירושלים
הפגנה נגד יולי אדלשטיין בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

לפי הדו"ח שפורסם אמש (א') עולה כי מתוך 26 פרלמנטים שנבדקו, 22 ממשיכים בעבודתם כרגיל. הממצא הזה נכון גם לגבי איטליה, המדינה שבה נגיף הקורונה מכה בצורה משמעותית בימים אלה.

עוד עולה מהדו"ח כי בארבע המדינות שבהן הוחלט להשעות את עבודת הפרלמנט, זו הייתה החלטה של חברי הפרלמנט ולא הממשלה. הפרלמנט נכון להתכנס לדיון חירום בעניין הקורונה, כך שהפיקוח על הרשות המבצעת נשמר.

שמירה על הדמוקרטיה

לפי הדו"ח, נגיף הקורונה והצעדים שממשלות נקטו על מנת להתמודד עם התפרצות הנגיף, מציבים שני אתגרים מרכזיים בפני המשך פעילותו הרגילה של הפרלמנט.

בדיקת חום במשכן הכנסת לח"כ יולי אדלשטיין
בדיקת חום במשכן הכנסת לח"כ יולי אדלשטייןצילום: עדינה ולמן / דוברו

האתגר הראשון קשור לכך שעל מנת לפקח על הממשלות, יש צורך בהתכנסות של כל חברי הפרלמנט במקום אחד - דבר שכרגע רוב מומחי הבריאות ממליצים להימנע ממנו.

האתגר השני קשור לכך שבהרבה מדינות, הממשלות מתייחסות לנגיף הקורונה כאל משבר שיוצר מצב חירום. חלק מהממשלות הכריזו על כך באופן רשמי וחלק פשוט נקטו צעדי חירום מבלי להכריז על כך באופן רשמי. לפיכך, האתגר הוא לפקח על פעילות הממשלה, על אף הכרזת צעדי החירום, שבדרך כלל עוקפים את הפיקוח הפרלמנטרי שמתקיים בימי שגרה.  

בר-סימן-טוב הסביר שלמרות האתגרים האמורים, המשך קיומו של פיקוח פרלמנטרי ביחד עם פיקוח של בתי המשפט בימי נגיף הקורונה חשוב ביותר על מנת לשמור על צביונה הדמוקרטי של המדינה.

המדיניות בעולם

כאמור, רק בארבע מדינות הפרלמנט הושבת. בקנדה הפרלמנט נסגר לתקופה של חמישה שבועות - אך עם זאת, ראש הממשלה, ג'סטין טרודו, הודיע כי תיערך ישיבה קצרה כדי להעביר את החקיקה הנדרשת בעקבות ההתמודדות עם נגיף הקורונה.

בסלובניה הפרלמנט עובד באופן חלקי - רק ישיבות דחופות מתקיימות, כך גם בשוויץ.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בתדרוך בבית הלבן, ביום שישי
טראמפ בתדרוך בבית הלבן. הקונגרס עובד כרגילצילום: Patrick Semansky/אי־פי

בליטא הפרלמנט נסגר עד ל-7 אפריל, אך התכנסות ועדות בנושאים דחופים מתקיימות באמצעות אמצעים טכנולוגיים. עם זאת, הוקמה "מועצת זקנים" אשר מורכבת מנציגי המפלגות השונות, על מנת לקבוע את סדר היום הפרלמנטרי.  

בצ'כיה, הפרלמנט עובד באופן חלקי, ישיבת המליאה הבאה מתוכננת רק ל-14 באפריל, אך שאר הוועדות עובדות כרגיל. ברומניה הפרלמנט עובד באמצעות הצבעות מרחוק באמצעיים דיגיטליים.

באיטליה מוכת הקורונה הפרלמנט עובד, אך מספר הישיבות הופחת. בנוסף, ננקטים אמצעים קפדניים למניעת הידבקות, כמו מדידת חום לכל באי הפרלמנט.

במדינות כמו אוסטרליה, אוסטריה ובלגיה, הפרלמנט עובד רגיל. עם זאת, באוסטרליה הורידו את חובת ההשתתפות של חברי פרלמנט מ-151 חברים ל-91. בשאר המקומות ננקטו צעדים שמורים לחברי הפרלמנט להתרחק אחד מהשני.

בארה"ב הקונגרס עובד כרגיל. בבריטניה הפרלמנט פועל כרגיל וכרגע אין כוונה להשבית אותו גם בהמשך. עם זאת, כמה ועדות פרלמנטריות כבר עובדות באמצעות שיטות עבודה מרחוק בעזרת דואר אלקטרוני, וכעת נשקלת אפשרות להצבעה מרחוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker