ממשלת נתניהו מתירה את דמו של בג"ץ

אין כמעט אף דמוקרטיה שבה מתקיימת השבתה מוחלטת של בית הנבחרים בעת גיבושן של תקנות שעת חירום ■ לא משנה מה יחליט יולי אדלשטיין, דמו של בג"ץ כבר הותר

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שיירת המכוניות מול הכנסת, היום
שיירת המכוניות מול הכנסת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

לא משנה כבר מה יחליט יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, קבוצת הקיצונים בימין בהובלת שר התיירות יריב לוין ועמו שר המשפטים אמיר אוחנה התירו את דמו של בג"ץ אחר הצהריים. אוחנה צייץ בטוויטר כי הוא ממליץ לאדלשטיין לדחות את ההצעה של בג"ץ. השר גלעד ארדן היה מתון יותר והמליץ לבג"ץ להרחיק את עצמו מהמחלוקת, אם כי קרא לכבד את החלטותיו.

לעומת ארדן, הגדיל מכולם לוין שהכריז כי "בית המשפט השתלט באופן רשמי על הכנסת, ומהיום הפך העליון את יו"ר הכנסת לחותמת גומי, כאשר את הכנסת והמליאה מנהלים שופטי העליון".

מימין: השופטים עמית, הנדל, חיות, מלצר ופוגלמן בדיון בבג"ץ, אתמול
מימין: השופטים עמית, הנדל, חיות, מלצר ופוגלמן בדיון בבג"ץ, אתמולצילום: אמיל סלמן

לוין לא הסתפק בכך והוסיף איום מרומז. לדבריו, אם יכריח בג"ץ את יו"ר הכנסת לכנס את המליאה לדיון בבחירת יו"ר חדש, חיות תצטרך הגנה. "אם הנשיאה חיות רוצה לשים עצמה מעל הכנסת, היא מוזמנת להגיע לבניין עם משמר בתי המשפט ולפתוח את ישיבת המליאה בעצמה. כך יהיה ברור שמדובר בהפיכה שלטונית של קומץ שופטים הבוחרים את עצמם בחדרי חדרים", כתב לוין.

המחאה של השרים בליכוד התעוררה בעקבות החלטת ההרכב המורחב של בג"ץ בראשות נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, לבקש מהיו"ר אדלשטיין להשיב היום (ב') להצעת בג"ץ שלפיה יורה על כינוס מליאת הכנסת ביום רביעי.

שימו לב: בג"ץ לא הכריע בעתירות המבקשת כי יורה ליו"ר הכנסת לכנס אותה לאלתר. בג"ץ לא קבע דבר. שופטי בג"ץ הציעו בנימוס הצעה שיש בה כדי להעיד כי אפשר להוציא את הערמונים מהאש בלי להידרש להתערבות של בג"ץ בעבודת הכנסת.

אי-אפשר להתעלם מהעובדה שאדלשטיין הוא יו"ר כנסת שלא נבחר, המנהל כנסת שלא כונסה מטעמה של מפלגה שלא ניצחה בבחירות, אינה מחזיקה רוב בכנסת, אין לה קואליציה והיא גם לא המפלגה שעליה הוטלה הקמת הקואליציה. אפילו היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, כתב בחוות הדעת שלו כי סמכותו של יו"ר הכנסת בימים אלה צריכה להיות מופעלת בצמצום. ומעל כל אלה, מרחף משבר בריאות ומשבר שלטוני ששניהם מחייבים את תפקודו ואת מעורבותו הפעילה של הפרלמנט.

בדיקת חום במשכן הכנסת לח"כ יולי אדלשטיין
בדיקת חום במשכן הכנסת לח"כ יולי אדלשטייןצילום: עדינה ולמן / דוברו

על הצעת שופטי בג"ץ כותב לוין: "אין דבר כזה באף דמוקרטיה". ההפך המוחלט הוא הנכון. לוין פשוט מטעה את הציבור. אין כמעט אף דמוקרטיה שבה מתקיימת השבתה מוחלטת של בית הנבחרים כפי שהציע לוין בממשלה בעת גיבושן של תקנות שעת חירום שמרחפות כיום מעל כל תושבי המדינה.

מחקר שערך בימים האחרונים ד"ר איתי בר סימן טוב מאוניברסיטת בר אילן ביותר מ-35 מדינות מצא כי ברוב המדינות שנפגעו מנגיף קורונה המשיך הפרלמנט לתפקד, גם אם במצב חירום. הכנסת היא כמעט הפרלמנט היחיד במדינות מתקדמות בעולם שבמקום לגייסו לסייע בהתמודדות עם המגפה, נלחמת הממשלה כדי לשתק אותו.

לא בג"ץ מבצע הפיכה שלטונית. ממשלת המעבר שבה מכהנים לוין ואוחנה, היא זו שמבצעת אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker