ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

"מינוי יו"ר כנסת לעומתי לממשלה עלול ליצור 'תקלה משטרית'" - כך אמר היום (ראשון) יועמ"ש הכנסת, אייל ינון, בדיון שנערך כעת בבג"ץ. לדברי ינון, "אנו יכולים לתת מקום לרצון של 61 חברי כנסת, אבל אם בסוף תקום ממשלה בעוד כמה ימים שהיו"ר לא יהיה חלק ממנה, אני מוכן להבטיח לכם שכל שני וחמישי יהיה משבר שבו הלחץ מטעם חברות האופוזיציה על יו"ר הכנסת לטרפד את הצעות יהיה בלתי נסבל". עוד הוסיף ינון כי הוא "מוטרד לגבי האופן שבו תתנהל הכנסת בתוקפת הביניים".

בג"ץ דן בעתירה נגד החלטתו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (ליכוד), למנוע את כינוס מליאת הכנסת בעקבות הצו של משרד הבריאות, שאוסר על התקהלות של יותר מעשרה אנשים.

השופט חנן מלצר, שמכהן בהרכב, אמר כי ייתכן שדווקא עכשיו, בממשלת מעבר, הפרלמנט צריך לפקח יותר על הממשלה. "אנחנו צריכים לשמור על הכנסת מפני הרשות המבצעת, ולכן השיקול של מינוי יו"ר לעומתי הוא לא שיקול בלעדי", אמר. 

ינון השיב כי "לא אנחנו המשפטנים מנהלים את הכנסת ולא אנחנו מכתיבים ליו"ר הכנסת מתי לכנס את המליאה. עם כל הכבוד, אנחנו לא רוצים להיות במקום הזה".

יועמ"ש הכנסת, עו"ד איל ינון, בדיון בבג"ץ היום
יועמ"ש הכנסת, עו"ד איל ינון, בדיון בבג"ץ היוםצילום: אמיל סלמן

במהלך הדיון, פנתה נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, לינון ואמרה: "אני לא טובה בערבובים. אדוני יסביר לי מהי עמדתו בצורה ברורה". ינון השיב לה כי הוא סבור שלא בכל דבר צריך להכריע, "לא בכל דבר שמגיע לפתחי ולא בכל דבר שמגיע לפתח בית המשפט העליון", הוא אמר. 

בין העותרים נמצאים התנועה לאיכות השלטון, עמותת חוזה חדש, העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, סיעת כחול לבן, וסיעת מרצ. העותרים דורשים כי בג"ץ יורה לאדלשטיין לכנס את מליאת הכנסת לשם בחירת ועדה מסדרת ויו"ר כנסת קבוע.

המליאה תתכנס

מוקדם יותר בדיון אמר ינון כי "המגבלות שיו"ר הכנסת הטיל מכוח סמכותו עקב משבר הקורונה ואימוץ הסטנדרט של משרד הבריאות שלא להתכנס יותר מעשרה חברים בחדר אחד לא מונעים מהכנסת לקבוע מי יהיו חברי הוועדות הזמניות. מי שיקבע את מספר החברים בוועדות זמניות תהיה הוועדה המסדרת ולא מליאת הכנסת". 

לדברי ינון, "הדיון במליאה יהיה מדולל מבחינת הנוכחות, גם בימים כתיקונם לא תמיד במליאת הכנסת יש נוכחות של יותר מעשרה אנשים. לגבי ההצבעה נעשה אותה הצבעה שמי (הצבעה לפי שמות ח"כ)".

בעקבות זאת החליטה חיות, כי מתייתר הדיון בשאלת העלאה לדיון של כינוס הוועדה המסדרת וכינוס המליאה עצמה - מה שאמור להתקיים מחר. כרגע הדיון יתמקד אך ורק בשאלה מתי ואיך יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יעלה להצבעה במליאה את הדיון בנושא החלפתו.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, בדיון בבג"ץ היום
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, בדיון בבג"ץ היוםצילום: אמיל סלמן

דוברות הרשות השופטת הודיעה כי הדיון לא ישודר לעיתונאים, מכיוון שמערכת בתי המשפט עדיין לא השלימה את היערכותה בנושא. עם זאת, עיתונאים שמעוניינים לסקרו יוכלו לצפות בשידור באולם נפרד בבית המשפט העליון בלבד.

עמדת היועמ"ש כעמדתו של היו"ר

מוקדם יותר הגיש היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, את עמדתו בנושא לבג"ץ. עמדתו של אדלשטיין בנוגע למועד החלפת הבחירות ליו"ר הכנסת הוכנסה לעמדתו של ינון, תוך הבהרה כי מדובר בעמדתו של היו"ר הנוכחי. הסיבה לכך היא המחלוקת בין השניים בנוגע למועד הבחירות.

יו"ר הכנסת טוען כי שיקול הדעת בנוגע לקביעת סדר היום של הכנסת נתון בידו, בהתאם לתקנון הכנסת. אדלשטיין סבור כי העלאת הסוגיה בטרם מוצו הנסיונות להקמת ממשלת אחדות תפגע במאמצים להקמתה. לדעת אדלשטיין, הקמת ממשלת אחדות רחבה היא צו השעה ויהיה זה חוסר אחריות מצדו לסכל מאמצים אלה על ידי בחירת יו"ר חדש שלא בהסכמת שתי המפלגות הגדולות.

לעומתו, טען יועמ"ש הכנסת כי מרחב שיקול הדעת הנתון ליו"ר הכנסת בכל הנוגע לדחיית בחירת יו"ר הכנסת צריך להיות מצומצם יחסית, מאחר שמינויו של אדלשטיין לתפקיד זה בעת הנוכחית הוא זמני.

עוד טען ינון כי החלטתו של יו"ר הכנסת מיום רביעי האחרון בנוגע להתכנסות המליאה נוגעת רק לכך שלא יהיו יותר מעשרה אנשים במליאה באותו הזמן. עוד נטען כי בהחלטת יו"ר הכנסת הובהר שההצבעות ייעשו באופן שמי כדי למנוע מצב שבו כל חברי הכנסת המצביעים צריכים להימצא במליאה.

באשר לכינוס הוועדות, נטען כי גורמי המקצוע בכנסת עמלים על מציאת פתרונות טכנולוגיים במטרה להבטיח שלא יהיו יותר מעשרה אנשים במרחב אחד, אבל שכל חברי הוועדה יוכלו להשתתף בדיון ולהצביע. כך למשל, יחוברו שני חדרי ועדה באמצעות מצלמות ויקיימו דיון בשיחת ועידה בווידאו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker