שנתיים אחרי החקירה הגלויה: הפרקליטות סגרה את התיק נגד סמי קצב ומספנות ישראל

החשד היה כי ניתן שוחד לאנשי ממשל באפריקה במטרה לאפשר עסקות ביטחוניות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ■ החברה שמחזיקה במספנות דיווחה לבורסה כי תיקי החקירה נגנזו

אפרת נוימן
סמי קצב
סמי קצבצילום: דודו בכר

קבוצת גולד בונד, המחזיקה במספנות ישראל, הודיעה אתמול (ד') לבורסה כי הפרקליטות סגרה את תיק החקירה נגד מספנות ישראל והיו"ר, סמי קצב. 

מדובר בחקירה, שהפכה גלויה לפני שנתיים, בחשד כי ניתן שוחד לאנשי ממשל באפריקה - במטרה לאפשר עסקות ביטחוניות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. גם התיק נגד סמנכ"ל השיווק של החברה, עודד ברייר, נסגר. 

החשדות נגעו לעסקה שנעשתה לפני יותר מעשור, שבה נמכרו שלוש ספינות שלדג מתוצרת מספנות ישראל לחיל הים של ניגריה בכ-21 מיליון דולר. עמית שדה, המתווך בעסקה, קיבל 7% ממנה, כשלפי החשד חלק מכספי התיווך יועדו לתשלומי השוחד. 

בהודעת החברה נמסר כי "משרד המשפטים, פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), הודיע בכתב כי הוחלט על ידי הפרקליטות ב-9 במארס 2020 ו-12 במארס 2020, לגנוז את תיקי החקירה שהתנהלו נגד חברות הבת של החברה הכלולה, ונגד מר סמי קצב, יו"ר דירקטוריון החברה הכלולה, וזאת מבלי להגיש כתבי אישום נגדם". 

העבירה של מתן שוחד לעובד ציבור זר היא עבירה חדשה יחסית, שהוכנסה לחוק העונשין ב-2008. היא נוספה לחוק בעקבות התחייבות של ישראל לאמנת האו"ם נגד שחיתות ולאמנת הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD) בדבר המאבק בשוחד לעובדי ציבור זרים בעסקות בינלאומיות. הסעיף הרלוונטי הוא 291 א' לחוק העונשין, והוא קובע כי מי שנותן שוחד לעובד ציבור זר תמורת פעולה הקשורה בתפקידו - דינו כדין נותן שוחד לעובד ציבור בישראל. 

עו"ד שחר מנדלמן, שייצג את המתווך, מסר כי גם התיק נגד שדה נסגר. "מרשי עבר עינוי דין קשה בן שנתיים, תוך פגיעה בשמו הטוב ופגיעה כלכלית לא מבוטלת בעקבות הפרסומים השליליים שנלוו לחקירה. צר לי שהפרקליטות הגיעה למסקנות הידועות מראש לאחר פרק זמן כה ארוך", מסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker