הכנסת נגד הממשלה: "התקנות לשעת חירום הן פגיעה קשה בדמוקרטיה"

הייעוץ המשפטי לכנסת מבקש מבג"ץ לדחות את העתירה נגד תקנות המעקב על ידי השב"כ אחר חולי הקורונה, אך באותה מידה להסדיר את סמכויות הגופים בחקיקה ■לפי העמדה שהוגשה, לא ניתן מספיק זמן לוועדת חוץ וביטחון לדון בהחלטה טרם פקיעת כהונת הכנסת ה-22

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
הודעת הממשלה בדבר הקורונה. שר הבריאות, יעקב ליצמן (מימין), מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, וראש הממשלה, בנימין נתניהו
הודעת הממשלה בדבר הקורונה. שר הבריאות, יעקב ליצמן (מימין), מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, וראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

הייעוץ המשפטי לכנסת הגיש את עמדתו בנושא העתירה על תקנות הקורונה שמאפשרות לשב"כ ולמשטרה לעקוב אחר חולים בווירוס. לפי עמדת הכנסת יש לדחות את העתירה, אך על הממשלה להעביר חוק שיסדיר את סמכויות המשטרה והשב"כ מיד לאחר כינונה של ועדה מסדרת.

מעמדת הכנסת עולה כי הממשלה לא נתנה מספיק זמן לכנסת לדון בתקנות בצורה ראויה. הייעוץ המשפטי לכנסת הגיש את עמדתו על תקנות הקורונה – שאימצה הממשלה, ומאפשרות למשטרה ולשב"כ לאסוף נתוני מיקום סלולריים של חולי קורונה או מי שחשודים שנדבקו בנגיף.

עו"ד שחר בן מאיר. פנה למנדלבליט
עו"ד שחר בן מאירצילום: אייל טואג

עמדת הכנסת, שעליה חתומה עו"ד אביטל סומפולינסקי, הוגשה לבג"ץ לאחר שאתמול (ג') הגיש עו"ד שחר בן מאיר עתירה נגד התקנות, בטענה כי "התקנת התקנות ללא כל פיקוח פרלמנטרי עליהן אינה מידתית, באופן בולט ומובהק".

לפי עמדת הכנסת, על בג"ץ לדחות את העתירה משום שלממשלה אין אפשרות ממשית לקדם הליכי חקיקה מסודרים בזמן הזה שיאפשרו חקיקת חוק שמסדיר את הנושא. זאת כיוון שטרם הוקמו הוועדות השונות בכנסת שמרכזות את הליכי החקיקה השונים.

עם זאת, בעמדת הכנסת כפי שהוגשה לבג"ץ כתוב באופן מפורש כי לפי עמדת הייעוץ המשפטי בכנסת, מוטלת חובה על הממשלה, מיד לאחר שתוקם הוועדה המסדרת וכן ועדת חוץ וביטחון זמנית, להעביר הצעת חוק מסודרת שתסדיר את אפשרויות המעקב של המשטרה והשב"כ אחר חולי קורונה.

עמדת הכנסת לא חוסכת בביקורת כלפי הממשלה שהסמיכה את המשטרה ואת השב"כ לעקוב אחר חולי קורונה באמצעות תקנות חירום. כך למשל נכתב: "סמכותה של הרשות המבצעת לשנות את חוקי הכנסת או לקבוע הסדרים ראשוניים באמצעות תקנות לשעת חירום מהווה פגיעה קשה בערכים הדמוקרטיים, ובראשם בעיקרון הפרדת הרשויות".

עוד נכתב בעמדת הכנסת כי "יש להצר על כך שחרף העובדה שהממשלה סברה שיש לפעול בדרך של הבאת החלטתה לאישור ועדת הכנסת לענייני השב"כ, הנושא הובא לוועדה שפעלה מכוח הכנסת ה-22 בלוח זמנים שלא איפשר לה לקיים דיון של ממש בהחלטה. כתוצאה מכך, נמנעה מוועדת המשנה האפשרות לקיים דיון ראוי בסוגיה רגישה ומורכבת זו".

לא נתנו מספיק זמן

עמדת הכנסת מרתקת ולו בשל כך שהיא מאפשרת להציץ אל נבכי המשבר הפוליטי ואל השפעת הפצתו של נגיף הקורונה על המערכת הפוליטית ועל היחסים העדינים גם ככה שבין הממשלה לבין הכנסת. למעשה, עמדת הכנסת מאמצת בצורה די מפורשת את טענתו של ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) כי לא ניתנה לחברי ועדת חוץ וביטחון אפשרות לדיון רציני בתקנות.

גבי אשכנזי, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, הבוקר
גבי אשכנזי, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, הבוקרצילום: אוהד צויגנברג

כדי להבין את העמדה של הכנסת ואת טענתו של אשכנזי, יש לציין כי ביום שני האחרון הושבעה הכנסת החדשה, ה-23 במספר, וכך למעשה פגה כהונתה של ועדת חוץ וביטחון מהכנסת הקודמת שהיתה אמורה לדון בתקנות, ומבלי שהוקמה ועדה חדשה תחתיה.

לפי עמדת הכנסת, בבוקרו של יום ראשון האחרון שלח השב"כ ליועצת המשפטית של ועדת החוץ והביטחון, עו"ד מירי פרנקל-שור, טיוטה ראשונית של הצעת הממשלה להתקין תקנות חירום. ההצעה סווגה בסיווג "סודי ביותר", והיא התבקשה שלא להפיץ אותה לאף גורם אחר בכנסת, לרבות לחברי הוועדה.

בשעות הלילה של יום ראשון, פנתה היועצת המשפטית של הוועדה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר בעניין הדיון בוועדת המשנה. בפנייתה זו הבהירה עו"ד פרנקל-שור כי למחרת היום ב-16:00 תושבע הכנסת ה-23 ,ובכך יהיה כדי להפקיע את כהונת הכנסת ה-22, ובכלל זה את כהונת ועדת החוץ והביטחון הזמנית וועדת המשנה, ועל כן קיימת דחיפות להעביר את ההחלטה לוועדה.

בעמדת הכנסת צוין כי גם בשלב מאוחר זה, וחרף העובדה כי מדובר היה בשעות ספורות בטרם פקיעת כהונתה של הוועדה, התבקש צוות הייעוץ המשפטי של הוועדה שלא להפיץ את ההחלטה לחברי ועדת המשנה

דיון ברגע האחרון

רק ב-13:00 ביום שני האחרון, שלוש שעות לפני פקיעת כהונתה של הכנסת ה-22, פנתה הממשלה באופן רשמי בבקשה לכנס את הוועדה לדיון בהחלטתה, ולראשונה נשלח נוסח מלא ומעודכן של החלטת הממשלה שניתן היה להפיצו לחברי הכנסת.

המשנה ליועמ"ש דינה זילבר
דינה זילבר, המשנה ליועמ"שצילום: אמיל סלמן

ב-13:45 נשלח מכתב זימון לחברי ועדת המשנה ל-14:30 ואליו צורפה החלטת הממשלה וכן הערות צוות הייעוץ המשפטי לוועדה.

לאחר קבלת אישור יו"ר הכנסת לכינוס הוועדה, ב-14:30, שעה וחצי לפני תום פקיעה כהונת הכנסת ה-22, נפתחה ישיבת הוועדה במגבלת נוכחות של 10 אנשים בחדר הוועדה.

לקראת סיום הצטרף לדיון עו"ד רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. יו"ר הוועדה, ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן), הביע בפניו את תמיהתו על כך שהבקשה לא הגיעה לוועדה קודם לכן.

רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה
רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלהצילום: תומר אפלבאום

עו"ד נזרי מצדו ביקש כי הוועדה תיתן "אישור זמני" לבקשת הממשלה לפרק זמן קצר, וזאת עד להקמתה של ועדת חוץ וביטחון חדשה בכנסת ה-23 וציין את החשיבות שהוא רואה בפיקוח פרלמנטרי.

אשכנזי והיועצת המשפטית לוועדה, הביעו התנגדות נחרצת לגישה זו, כיוון שלא ניתנה הזדמנות לוועדה לעמוד על תוכן ההחלטה או להעיר הערות לגביה.

בסופו של דבר, ישיבת ועדת המשנה ננעלה ב-16:00 בעקבות פקיעה כהונת הכנסת ה-22, מבלי לאשר את בקשת הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker