איכון לטלפונים של חולי קורונה? לא בטוח שבית המשפט יאשר

הממשלה מחפשת אחר כלים משפטיים שיאפשרו לה להתמודד עם נגיף הקורונה אך נראה שכרגע אין מספיק ■ הרשות להגנת הפרטיות לא הייתה שותפה להודעת ראש הממשלה ממוצאי שבת בנושא איכון הטלפונים הניידים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע במוצאי שבת על מעקב טכנולוגי באמצעות איכון פלאפונים אחר חולי הקורונה. בישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול (א') באמצעות שיחת וידאו, התקיים דיון ארוך בנושא הסמכת השב"כ לסייע בהתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה.

לפי הודעת משרד ראש הממשלה, הבקשה לסיוע של השב"כ הגיעה ממנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, שסיפק חוות דעת מפורטת בנושא. בסיום הישיבה ביקש ראש הממשלה נתניהו להביא לעיונו נוסח של תקנות שיסדיר את הנושא. התקנות אמורות להגיע לאישורה של וועדת המשנה לשירותים חשאיים של ועדת החוץ והביטחון.

האפשרות לבצע מעקב אחר חולי קורונה התקבלה לאחר דיון שנערך בלשכת היועץ המשפטי לממשלה. עם זאת מתגובת הרשות להגנת הפרטיות שאמונה על הנושא ניתן ללמוד שהרשות לא היתה מעורבת בהליכים, זאת אף שהיא הזרוע המקצועית שמרכזת את התחום.

כך נכתב בהודעת הרשות להגנת הפרטיות ממוצ"ש: "בעקבות הכוונה לאכן מכשירים ניידים של חולים למניעת התפשטות וירוס הקורונה, פנתה הרשות בשבוע שעבר למשרד הבריאות על מנת להיות מעורבת בנושא ולהעמיד את מומחיותה בכל הנוגע להיבטי הפרטיות הכרוכים בכך.

"לגבי ההחלטה המתגבשת, המערבת היבטים הנוגעים לפעילות הממשלה במצבי חירום, נציין כי הרשות להגנת הפרטיות לא היתה שותפה לדיונים בנושא עד כה, וכי הנושא נדון על ידי מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים".

מגפת הקורונה, קניון סגור במעלה אדומיםצילום: מגד גוזני

החלטתו של ראש הממשלה מעלה סימני לשאלה לגבי המסגרת החוקית והמשפטית שתאפשר את המעקב אחר הסלולריים. בימים רגילים, המסגרת החוקית שמאפשרת קבלת צו איכון למכשיר טלפון בהליכים פליליים מוסדרת בחוק נתוני תקשורת. לפי החוק, בית המשפט רשאי להוציא צו איכון טלפוני לפי בקשה של קצין משטרה או של כל רשות חוקרת אחרת לרבות השב"כ, בין היתר במקרים שבהם הצו נדרש על מנת להציל חיי אדם או לגלות עבריינים ועבירות.

לגבי האפשרות לקבל מבית המשפט צו איכון לטלפונים בסכסוכים אזרחיים בין בני אדם פרטיים או חברות מסחריות, הפסיקה לא ברורה דיה. בחודש יוני האחרון קבע בית המשפט השלום בבית שאן כי גם במסגרת סכסוך אזרחי, בית המשפט מוסמך להוציא צו איכון לבקשת אחד הצדדים. ההחלטה התקבלה במסגרת בקשה של חברת הביטוח AIG לקבל לידה דו"ח איכון טלפוני שיופק על ידי חברת פרטנר. הדו"ח אמור היה לסייע לחברת הביטוח בטענה כי בנו של הנתבע שלא היה מבוטח נהג ברכב.

שופט בית המשפט אדהם ספדי קיבל את הבקשה וכתב: "אין שום הצדקה עניינית לכך שמחקרי תקשורת (איכון פלאפון, ב"א) ישמשו כראיות בהליכים פליליים בעוד שבהליכים אזרחיים לא ניתן להגישם כראיה. הכול עניין של צורך ומידה. ככל שמחקרי התקשורת מתייחסים למחלוקת מהותית בתיק כך תהיה הנטייה לתת צו למחקרי תקשורת, בעוד שאם הם מתייחסים למחלוקת שולית בתיק תטה הכף לטובת סירוב לבקשה".

החלטת בית המשפט השלום מצפון הארץ מחדדת עד כמה החלטת ראש הממשלה מעלה קשיים. במסגרת הסכסוכים האזרחיים המצב המשפטי אינו ברור דיו ובמשפט הפלילי על מנת לקבל צו איכון לפלאפונים, הרשות החוקרת צריכה להוציא צו בית משפט שלרוב מוגבל בזמן ודורש מהרשות החוקרת הדורשת לנמק בכתב את בקשתה בצורה מפורטת. לפיכך, לא ברור כלל כיצד יבוצע האיכון ועד כמה הוא יהיה שקוף לציבור.

אין מספיק כלים

ההתמודדות עם נגיף הקורונה באמצעות כלים משפטיים מעסיקה בימים האחרונים את משרדי הממשלה הפרקליטות והמשטרה. ביום חמישי פרסמה פרקליטות המדינה הודעה לתקשורת לפיה הושת קנס של 5,000 שקל על תושב מרכז הארץ שהפריע למפקחי משרד הבריאות לבחון האם הוא ממלא אחר הוראות הבידוד הביתי עליהן הורה המשרד.

פתיחת מחלקת קורונה בבית החולים אסותא באשדודצילום: גיל כהן מגן

האירוע החריג צולם ע"י מפקחי משרד הבריאות, והמשטרה פתחה בחקירת האירוע. הפרקליטות מצאה כי החשוד ביצע לכאורה עבירה של הפרעה לעובדי ציבור. לאחר שנשקלו מכלול נסיבות העניין, לרבות העובדה שמדובר במקרה ראשון מסוגו, החשוד נעדר כל עבר פלילי והביע חרטה עמוקה על מעשיו, הוחלט לחתום עם החשוד על הסדר סגירת תיק מותנה, שבמסגרתו כאמור ישלם קנס ויתחייב להימנע מביצוע עבירה דומה וזאת כנגד סגירת התיק נגדו. בפרקליטות הדגישו, כי ככל שיפר החשוד את תנאי ההסדר, יוגש נגדו כתב אישום.

האירוע החריג הזה מדגיש את המבוכה שבה נמצאים גורמי אכיפת החוק במדינה בימים אלה עם ההתמודדות עם נגיף הקורונה, הקנס שהושת על תושב מרכז הארץ ניתן בשל עבירה של הפרעה לעובדי ציבור ולא בשל עבירה ספציפית שמתייחסת לנגיף עצמו.

נגיף הקורונה הוכרז כבר בסוף חודש ינואר כמחלה מדבקת מסוכנת לפי פקודת בריאות העם. ההכרזה מקנה למנכ"ל משרד הבריאות, ראש שירותי בריאות הציבור וכן לכל רופא מחוזי או סגנו, סמכות לתת הוראות נרחבות ולהשתמש באמצעים שונים על מנת למנוע את חדירתה או התפשטותה של המחלה.

ואכן משרד הבריאות פרסם במוצאי שבת שורה של הנחיות, לפיהן חל איסור על התכנסויות מעל עשרה אנשים, לרבות השבתת מערכת החינוך וסגירת רוב החנויות במשק מלבד בתי מרקחת והסופרים. משטרת ישראל הודיעה כי היא נערכת להרחבת הסיוע למשרד הבריאות באכיפת מגבלות הפעילות החדשות על מקומות בילוי, תרבות ופנאי אך כרגע לא ברור מהם הכלים המשפטיים שיש בידי משרד הבריאות והמשטרה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker