עלינו על המסלול לדיקטטורה - וזה מסוכן יותר מהקורונה

ראש הממשלה נתניהו נטל לידיו את הסמכות לעקוב אחר כל תושבי ישראל - ומשפטו נדחה בלילה ■ אנחנו גולשים מטה במדרון החלקלק לדיקטטורה כבר כמה שנים. המשך המדרון הזה חלקלק עוד יותר ובסופו נפילה מהירה לתהום ■ זוהי שעת חירום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אבישג שאר ישוב

הנה תמונת מצב מפחידה שאפשר היה לדמיין עד היום רק כפתיחה של ספרי אימה דיסטופיים על מדינות מומצאות במשבר. 

משבר לאומי ובינלאומי בעל מאפיינים קיומיים מרחף מעלינו. המשבר מנוהל על ידי ראש ממשלת מעבר שלא זכה לאמון של רוב העם בשלוש מערכות בחירות, שלא זכה לאמון הכנסת ושאין לו רוב בכנסת, והוא אמור לעמוד למשפט על עבירות חמורות של העדפת האינטרס האישי על פני האינטרס הציבורי, ומשפטו אמור להיפתח השבוע. 

סביב ראש הממשלה הזה נמצאים פוליטיקאים מקבלי החלטות בעלי נסיון מוגבל, נתמכים על ידי ציבור עם תודעה דמוקרטית חלשה, ובעצמם נטולי חיבה לזכויות אדם.

בסוף השבוע, ראש הממשלה הזה נוטל לידיו סמכויות לעקוב אחר הציבור, וכוח בלתי מוגבל כמעט לנהל את המדינה, תוך שהוא מעביר את רוב הציבור לתחושה יומיומית של הישרדות ברמה קיומית. פירמידת הצרכים של אברהם מאסלו, שהפכה להיות אזכור פופולרי ברשתות בימים האחרונים, נועדה להזכיר לאנשים שעכשיו צריך לחשוב על הקיום ולא על הזכויות.

קולו לא נשמע. היועמ"ש אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו נטל לידיו את הסמכות להפעיל מעקב אלקטרוני אחר מספר שבאופן פוטנציאלי אינו מוגבל של תושבי ישראל, הכולל מיקום שלהם וגם יכולת לאכן מידע על כל אדם ומפגש. בנוסף, שר המשפטים הזמני שמינה ראש הממשלה ושכבר יצא במופגן נגד הפרקליטות, התעמת עם היועץ המשפטי לממשלה וגם צוטט בעבר כמי שאומר שלא תמיד חייבים לציית לפסקי הדין של בית המשפט העליון – הורה על הקפאת הפעילות של מערכת בתי המשפט. החלטתו הובילה לדחייה במשפטו של ראש הממשלה. 

ההחלטה על סגירת בתי המשפט לא הוכרזה במסיבת העיתונאים שבה קיבל הציבור את המידע על הצעדים הצפויים במישור התעסוקתי, אלא ב-01:00 בלילה, כשהציבור ישן שנת ישרים. 

המדרון החלקלק של מעבר מדמוקרטיה למשטר דורסני הפוגע בזכויות אדם במדינת ישראל, לא החל היום. מדינת ישראל היא דמוקרטיה שבירה, צעירה, נטולת חוקה ומסורת של איזונים ובלמים.

בשנים האחרונות בחסות אותו ראש ממשלה שמנהל כעת את המשבר, נשחק כוחם של הגורמים שאמורים לאזן את הכוח השלטוני. תחילה היו אלה סיסמאות על הצורך ביותר "משילות". לאחר מכן עבר ראש הממשלה לקריאה "לחקור את החוקרים" ועל כל אלה הוסיף את הטיעון שלפיו "מנסים להדיח ראש ממשלה נבחר באמצעות כתב אישום".

אנחנו גולשים מטה במדרון החלקלק לדיקטטורה כבר כמה שנים. המשך המדרון הזה חלקלק עוד יותר ובסופו - נפילה מהירה לתהום. 

מי שאמור לבלום את הנפילה הזו, בין היתר, הם המשפטנים שנמצאים סביב ראש הממשלה, ובתי המשפט שהושבתו היום בצו של שר המשפטים. זוהי שעת חירום, אבל קולם לא נשמע. המציאות הזו צריכה להדאיג אותנו לא פחות מהקורונה. אולי יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker