משפט נתניהו נדחה - לאחר שאוחנה חתם על הפעלת בתי המשפט במתכונת חירום

משפט נתניהו נדחה לחודש מאי ■ בתי המשפט השלום והמחוזיים יפעלו במתכונת חירום היום ויערכו רק דיונים דחופים ■ הממשלה תדון היום בתקנות הנוגעות להמשך מהלך הדיונים בבתי המשפט

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה עם נתניהו בכנסת, בשנה שעברה
אוחנה עם נתניהו בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

שופטי בית המשפט המחוזי הודיעו היום (ראשון) כי משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יידחה עד מאי בעקבות התפשטות נגיף הקורונה והכרזת שר המשפטים, אמיר אוחנה, על מצב חירום בבתי המשפט. המשפט היה אמור להיפתח ביום שלישי השבוע אך יידחה ל-24.5, לאחר שאוחנה הודיע אתמול כי פעילות בתי המשפט תוקפא למעט דיונים דחופים.

הודעת שר המשפטים, שנשלחה לתקשורת סמוך לשעה 01:00 אחרי חצות, אינה כוללת את בית המשפט העליון ואת בתי הדין הרבניים, והיא תקפה למשך יממה אחת בלבד. עם זאת השר יכול להאריך את מועד תחולת התקנה לעוד ימים נוספים.

לפי הודעת שר המשפטים, ההחלטה התקבלה לאור המלצת הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות ובתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה ועם הנהלת בתי המשפט.

בתקופת מצב החירום החלה על מערכת המשפט, יתקיימו דיונים דחופים הקשורים למעצר חשודים על ידי המשטרה וכוחות הביטחון, ודיונים הקשורים למצב החירום המיוחד, לרבות עתירות לבג"ץ.

לשכת עורכי הדין חצויה

מאחורי הקלעים של הודעת שר המשפטים מאתמול עולה כי כמה עורכי דין בכירים בלשכה פנו ללשכת השר וגם אל לשכת ראש הממשלה בבקשה שאלה יכריזו על מצב חירום בבתי המשפט, מחשש להידבק בווירוס קורונה.

עם זאת, לשכת עורכי הדין לא פירסמה עמדה רשמית עד שעות כתיבת ידיעה זאת, ונראה שבכיריה חלוקים בנושא.

כך למשל, במהלך סוף השבוע האחרון פירסמו בכירים שונים בלשכת עורכי הדין פוסטים וציוצים ברשתות החברתיות לפיהם יש להשבית את מערכת המשפט באופן מיידי.

עו"ד יוסף ויצמן, המשמש משנה לראש לשכת עורכי הדין, פירסם פוסט בפייסבוק לפיו על הנהלת בתי המשפט להוציא לפגרה את כל בתי המשפט. דברים דומים כתב גם עו"ד דוד פורר.

לעומתם, ראש מחוז תל אביב בלשכה, עו"ד עמית בכר, פירסם פוסט לפיו יש לשמור על פעילותם התקינה של בתי המשפט, שאמונים על שמירת הסדר החברתי והכלכלי במדינה. בכר אף הוסיף כי הוצאת בתי המשפט לפגרה עלולה לפגוע בפרנסתם של עורכי הדין.

היום צפויה הממשלה לדון בסדרה של תקנות לשעת חירום בעניינים שונים שישפיעו על מהלך הדיונים בבתי המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker