חשיפה | לנתניהו הובטח: "נאסוף חומרים על היחסים בין גנץ לינקלביץ'"

ראש הממשלה היה מעורה במאמץ לרגל אחר יו"ר כחול לבן באמצעות חברת מודיעין עסקי ■ לפי פרסום ב"הארץ", הליכוד איים על הח"כית עומר ינקלוביץ' שאם לא תערוק למפלגה, יפורסם עליה מידע מביך

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר ינקלביץ'. הח"כית מכחול לבן סומנה כמועמדת פוטנציאלית לעריקה
עומר ינקלביץ'. הח"כית מכחול לבן סומנה כמועמדת פוטנציאלית לעריקהצילום: תומר אפלבאום

ראש הממשלה בנימין נתניהו היה מודע לשכירת שירותי חברת המודיעין העסקי CGI Group, כדי שזו תרגל אחר יו"ר כחול לבן, בני גנץ. ממסמך השמור במערכת TheMarker עולה כי יוסי כהן, עורך דינו של נתניהו, הבטיח לו כי החברה תעשה מאמץ לאסוף חומרים על קשרים שנטען כי קיימים בין גנץ לבין הח"כית עומר ינקלביץ' ממפלגתו. המסמך מספק עדות ראשונה לכך שנתניהו היה מעורה במהלך.

אתמול, לאחר פרסום תוצאות חלקיות של ספירת הקולות בבחירות, אמר ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) כי מפלגתו כבר נמצאת במגעים עם כמה חברי כנסת שישמשו עריקים פוטנציאליים ויעברו מהמפלגות היריבות אל שורות הליכוד. לפי חלק מההערכות, ינקלביץ' היא עריקה פוטנציאלית.

כך נתניהו מנתץ את החוק, התקשורת ומוסדות הדמוקרטיה | האינטרסנטים

כך נתניהו מנתץ את החוק, התקשורת ומוסדות הדמוקרטיה

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

בהמשך חשף חיים לוינסון באתר "הארץ" כי בליכוד איימו על ינקלביץ' בפרסום מידע אינטימי ומביך על אודותיה, אם לא תערוק לשורות הליכוד. ינקלביץ' סירבה תחילה להתייחס לאפשרות שתערוק, אך אתמול אחר הצהריים, שעות לאחר הפרסום, היא הכחישה את עצם הפנייה מהליכוד.

לפי הפרסום ב"הארץ", המידע שבאמצעותו נעשה הניסיון לסחוט כביכול את חברת הכנסת נמצא בהקלטת היועץ האסטרטגי של גנץ, ישראל בכר — ולא בחומרים שהשיגה CGI. בכר הוקלט בידי רבו, גיא חבורה, וחלקים מדבריו פורסמו על ידי עמית סגל בחדשות 12 ערב הבחירות. הקלטה אחרת שפירסמה אילנה דיין (חדשות 12), העידה כי נתניהו היה מעורב לכאורה גם בהשגת הקלטת של בכר משוחח עם הרב חבורה.

למרות ההבטחות של כהן לראש הממשלה, לא ידוע אם CGI מסרה בפועל חומרים הנוגעים לינקלביץ'. ואולם המידע שנחשף כעת מלמד כי נתניהו ידע באופן אישי על המאמצים לאיסוף חומר על ח"כית שמהווה כעת מטרה ללחצי הליכוד.

תשלום באמצעות חברת קש?

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב-TheMarker, עורך דינם של נתניהו ובני משפחתו היה זה שפנה בשבועות האחרונים ל-CGI כדי שזו תרגל אחר מפלגת כחול לבן ותשיג חומרים מביכים הנוגעים ליו"ר שלה. במסגרת חוזה שנחתם בפברואר התחייבה חברת המודיעין להשיג את הסכם ההתקשרות בין כחול לבן לבין חברת צור תקשורת של יועצו של גנץ, רונן צור. כהן הניח שבהסכם עם צור יש התחייבות לשכור את שירותיו של אדם שלישי, וביקש לבסס בכך את הטענה ששכירת אותו אדם מהווה, כביכול, תשלום דמי שתיקה שנועד למנוע זליגת מידע המצוי בידי אותו אדם. ככל הידוע, חקירת CGI לא הביאה לאישור הטענה.

עו"ד יוסי כהןצילום: מוטי מילרוד

עם זאת, חברת CGI קיבלה מאות אלפי שקלים עבור מאמציה, והתשלום בוצע באמצעות חברה שהוגדרה על ידי כהן "חברת המחשוב של הליכוד". מדובר בחברה בשם Armor Cyber, BI and Consulting, שהוקמה בינואר 2019, ערב הבחירות שנערכו באפריל. החברה האלמונית מצויה בשליטתו של אדם בשם רפאל (ולדיסלב) וייצמן, תושב פתח תקוה בן 34, שמחזיק גם בעסק לממכר דיו ומדפסות.

באתר של חברת ארמור פורסם כי היא פועלת מבניין משרדים באזור התעשייה נווה נאמן בהוד השרון. ביקור במקום מגלה כי אין לחברה משרדים בבניין המתואר. לאחר בירור נוסף איתר לבסוף TheMarker את משרדי החברה האמיתיים — בדירת מגוריו של וייצמן בפתח תקוה — מיקום שיכול ללמד על היקף הפעילות האמיתי של החברה.

ארמור לא היתה שותפה למשא ומתן בין CGI לכהן, ותפקידה היחידי במהלכים היה הצבתה בחזית ההתקשרות לצורך ביצוע התשלום. חוק מימון המפלגות מורה למפלגות לממן מכיסן את כל ההתקשרויות שלהן, לרבות את התשלום לספקים הנותנים שירותים בקמפיין. העובדה שחברת ארמור שילמה עבור שירותי הריגול אחר גנץ, מהווה הפרה לכאורה של החוק.

חברת המודיעין עברה צד

CGI היא החברה ששכרה מפלגת כחול לבן עצמה בספטמבר 2019, ערב הבחירות הקודמות, כדי לבחון את מכשירי הטלפון של בכירי המפלגה, ובהם גנץ, ולבדוק אם נפרצו. הבדיקה נערכה לאחר שהקלטות משיחות פנימיות שנערכו בכחול לבן הודלפו ופורסמו בערוץ 13, ובכירי המפלגה חששו שמקורן בפריצה ששימשה להאזנת סתר. CGI קיבלה מאות אלפי שקלים עבור הדו"ח שמסרה בעניין לכחול לבן, שמסקנתו היתה כי כמה טלפונים אכן נפרצו.

בני גנץצילום: אוהד צויגנברג

לאחר שהדו"ח מצא את דרכו לתקשורת תקפו בכירי המפלגה את הממצאים בטענה שהבדיקה היתה רשלנית, משום שהטלפונים לא נלקחו למעבדה. בעלי CGI טענו כי אין שום צורך להחזיק במכשירים עצמם, וכי אפשר לעשות את הבדיקה גם מרחוק.

לאחר שהיחסים בין כחול לבן ל-CGI ניתקו, יצר כהן קשר עם אחד מבעלי החברה, צביקה נווה, שעמו הוא מצוי בקשרי ידידות, והציע לו לחצות את הקווים ולעבוד עבור הליכוד במערכת הבחירות שהסתיימה זה עתה. החברה אכן נשכרה, כאמור, לשירות הקמפיין של המפלגה.

נווה מוכר כמי שעוסק בחקירות בעולם העסקי זה שנים רבות. לצדו ניצב נשיא הקבוצה, יו"ר השב"כ לשעבר יעקב פרי, שעד 2018 שימש חבר כנסת מטעם יש עתיד, ואולץ לפרוש מהחיים הפוליטיים על ידי מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, לאחר שתחקיר שפורסם לגביו בתוכנית "עובדה" חשף כי פרי פירסם פרטים שקריים על הרקע הצבאי שלו בקורות חייו.

ערב סבב הבחירות הראשון באפריל 2019 פורסם כי ממשלת איראן פרצה כביכול לטלפון של גנץ וכי היא מחזיקה בחומרים אינטימיים על אודותיו. עד היום, שום גורם רשמי לא אישר את הפרסום הזה. ואולם ישנן ראיות לכך שבשני אירועים שונים, מי שעסק בניסיון להשיג חומרים על חייו האינטימיים של גנץ הוא ראש הממשלה עצמו.

כהן, נווה, נתניהו, הליכוד, גנץ וינקלביץ' סירבו להגיב לנאמר בכתבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker