רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, רחמים כהן, הורה היום (ג') לפייסבוק להסיר את החסימה של חשבונות פייסבוק ואינסטגרם של עובדת חברת הסייבר הישראלית NSO, ושל שני עובדים לשעבר בחברה. 

באוקטובר 2019 נחסמו בפתאומיות חשבונותיהם של 100 עובדי NSO ובני משפחותיהם ברשת החברתית, לאחר שפייסבוק האשימה את עובדי החברה בסיוע למתקפה על שירות וואטסאפ שבבעלותה. במקביל לחסימת החשבונות, הגישה פייסבוק תביעה כלפי NSO לבית המשפט המחוזי בסן פרנסיסקו - הליך שעדיין מתברר בבית המשפט. 

בעקבות החסימה, הגישו בתחילת נובמבר שמונה עובדי NSO, בהם שני עובדים לשעבר, תביעה נגד פייסבוק על כך שהפרה את החוזה מולם.

השופט רחמים כהן
השופט רחמים כהןצילום: אתר בתי המשפט

NSO היא חברת סייבר התקפי ישראלית המתמחה בחדירה לסמארטפונים מרחוק באמצעות פוגען ששמו פגסוס. שמה של החברה נקשר לאורך השנים בפרשיות רבות ברחבי העולם, כולל מעקב אחרי עיתונאים ומתנגדי משטר.

"פייסבוק פעלה באופן חד-צדדי"

בהחלטתו של כהן נכתב כי פייסבוק לא הצליחה להוכיח את טענותיה ולא הציגה ראיות שתומכות בכך שהעובדים הפרו את תנאי השימוש שלה. פייסבוק שלחה לדיונים בישראל תצהיר של אחד מנציגיה המשפטיים, טיילר הרמון. אולם כהן כתב כי המידע שמסר הרמון לא עונה על שאלות בית המשפט, ומסתמך בעיקר על התביעה של פייסבוק נגד NSO שטרם הוכרעה. 

מטה פייסבוק באירלנד. תביעה ייצוגית לפי חוק זר תעלה עשרות אלפי דולרים
מטה חברת פייסבוק באירלנדצילום: בלומברג

בית המשפט לא שוכנע בכך שאם חשבונות הפייסבוק ואינסטגרם של עובדי NSO יושובו לפעילות מלאה – ייגרם בכך נזק לרשת החברתית. "פייסבוק פעלה באופן חד-צדדי עת חסמה את חשבונות המבקשים, שאינם צד להליך שהוגש בארה"ב נגד NSO, וקבלת הבקשה לעיכוב ההליכים משמעותה הותרת המבקשים ללא כל סעד לזמן שאינו קצוב" נכתב בהחלטה. 

למרות זאת, הורה השופט להשיב רק את חשבונה של עובדת אחת, מנהלת חווית עובדים ב-NSO שהיתה היחידה שהגישה תצהיר ובו הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מהחסימה; ושל שני העובדים לשעבר.

NSO מממנת את הסיוע המשפטי של עובדיה, המיוצגים על ידי עורכי הדין רן שפרינצק, נעמה ארליך ודר רג'ואן ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker