העליון החזיר למחוזי את תיק המס שבו ניצח רוני לרנר - מה היתה הפעם ההכרעה?

רוני לרנר ואביב רייז היו מהמשקיעים הראשונים באמפייר אונליין של נעם לניר ■ הם זכו בערעור על מיסוי רווחי ההשקעה, רשות המסים ערערה לעליון והתיק חזר לשופט אלטוביה על מנת שייתן פסק דין חדש ■ השופט חייב את רשות המסים בהוצאות של 290 אלף שקל

אפרת נוימן
הימורים באינטרנט אילוסטרציה
צילום: Getty Images/iStockphoto

לפני כשנה, החזיר בית המשפט העליון, באופן חריג, לשופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי את פסקי הדין שנתן לטובת רוני לרנר ואביב רייז, מהמשקיעים הראשונים באמפייר אונליין - על מנת שייתן הכרעה חדשה ומנומקת יותר במחלוקת שהיתה לשניים עם רשות המסים. בשבוע שעבר נתן אלטוביה את הכרעתו החוזרת בעניין לרנר ובה הוא שוב קיבל את עמדתו של לרנר נגד רשות המסים תוך השמעת ביקורת על הרשות על ההתנהלות שלה וחיובה בהוצאות של 290 אלף שקל. פסק הדין בעניין רייז עדיין לא ניתן.

אמפייר אונליין, חברת שיווק ההימורים באינטרנט שבשליטת נעם לניר, הונפקה באמצע 2005 בלונדון לפי שווי של מיליארד דולר. עשרה ישראלים ותושב חוץ אחד פעלו כקבוצה והיו בין המשקיעים הראשונים בחברה, ששינתה בהמשך את שמה לליברמור. כמחצית מההשקעה של הקבוצה הגיעה מרייז. המשקיע הגדול אחריו היה רוני לרנר, עם 20% החזקה.

ההשקעה נעשתה בתכנון מס, באמצעות חברת החזקה זרה לצורך השקעה משותפת באמפייר אונליין. לרנר ורייז טענו כי אותה חברה זרה החזיקה את ההשקעה בנאמנות לטובת בעלי המניות ולכן, העברת המניות של אותה חברה לחזקתם הישירה לא היתה אירוע מס. רשות המסים טענה מנגד כי יש לשלם מס כבר בעת העברת המניות לבעלותם הישירה של המשקיעים מהחברות שבאמצעותן פעלו. מדובר בפער מהותי בסכום המס שיש לשלם, של יותר מעשרה מיליון שקל, מכיוון שבשנים לאחר העברת המניות, המניה קרסה.

השופט מגן אלטוביה
השופט מגן אלטוביהצילום: איציק בירן

אלטוביה קיבל ברובם את הערעורים של לרנר ורייז כשבשני המקרים הוא הכיר בכך שהאחזקה המשותפת היתה בנאמנות ובנסיבות מסוימות, כמו במקרה זה, ריכוז קבוצת משקיעים תחת מטריה אחת של חברה לא יוצר בהכרח שכבת מיסוי נוספת.

רשות המסים ערערה על פסקי הדין לבית המשפט העליון. בפברואר 2019 השופטים נעם סולברג, ענת ברון ויוסף אלרון התייחסו בביקורתיות לשני פסקי הדין שנתן אלטוביה. הם ציינו כי פסק הדין בעניין רייז התבסס על נימוקים שניתנו בעניין לרנר בהתעלם מראיות נוספות שהוגשו. לכן, הם החזירו את התיקים למחוזי על מנת שיינתן בשניהם פסק דין חדש בהתבסס על מכלול החומר ועם "הנמקה הולמת".

במקרה של לרנר, הוא העביר את המניות לבעלותו ב-2008-2007. רשות המסים טענה כי מדובר בהכנסה חייבת במס (25%) של כ-30 מיליון שקל, כך שנדרש ממנו לשלם כבר במועד ההעברה של המניות אליו מס של 7.5 מיליון שקל. בפועל, הוא מכר את המניות רק ב-2012 תמורת 7.7 מיליון שקל, אחרי ירידות בשער המניה, כך שהמס ביחד עם ההצמדה שנדרש ממנו היה יותר גבוה מהתמורה שהוא קיבל בפועל.

נעם לניר
נעם לנירצילום: עופר וקנין

שופטי העליון ציינו כי על פניו ובהעדר הנמקה מספקת, נראה כי קונסטרוקציית הנאמנות של המשקיעים הועלתה בדיעבד, משיקולי מס, כאשר ראיות שלא קיבלו ביטוי ממשי בפסק הדין מעידות דווקא על בעלות. אלטוביה נדרש להבהיר ולנמק זאת בפסק דינו החדש. כעת הוא הותיר בעינה את הפסיקה הקודמת שלו וקבע שוב, בפסק דין נרחב על פני 63 עמודים ואחרי דיונים נוספים, שהמניות הוחזקו בנאמנות (ולא בבעלות) ולכן העברתם לחברי הקבוצה לא היתה אירוע מס.

בנוסף, הוא התייחס בהרחבה לטענת לרנר כי היה לקבוצה הסכם עם פקיד השומה בנוגע לאופן המיסוי. לרנר טען כי המניות עברו אליו מהנאמנות עוד לפני שההסכם הזה בוטל על ידי פקיד השומה.

אלטוביה קבע כי בסוף 2006 הושג הסכם מס מחייב בין רשות המסים לבין קבוצת המשקיעים (למעט רייז שבשלב מסוים עבר לנהל את עסקיו בנפרד) ולפיו שווי מכירת המניות לצורך החיוב במס יקבע לפי שער המניה בעת המכירה או בסוף  אוקטובר 2010 - לפי המוקדם. ההסכם נחתם בתחילת 2007 רק על ידי שניים מחברי הקבוצה אך לגישת אלטוביה לא היתה כל מניעה מבחינת חברי הקבוצה הנוספים, המיוצגים על ידי אותו רואה חשבון, לחתום על ההסכם. לדבריו, המחדל של אי החתימה על יתר הסכמי המס עם יתר חברי הקבוצה הוא מחדלם של פקידי השומה הרלוואנטיים ולא של המשקיעים או רואה החשבון שייצג אותם.

בהמשך, פקיד השומה ביטל את ההסכם. נקודה מהותית שעלתה היתה מתי נשלחה הודעת הביטול, לפני או אחרי העברת המניות במאי 2007. אלטוביה קיבל את עמדת לרנר לפיה הודעת הביטול התקבלה רק ביוני - ולא בפברואר כפי שטענו ברשות - כך שהביטול היה אחרי שעברו המניות. לכן, הוא קבע שיש לאכוף את ההסכם ולהתייחס לשווי המניות לפי המחיר בסוף 2010 (שהיה דומה לשווי של 2012 שלפיו שולם בפועל המס).

את לרנר ייצג עו"ד יורם ל' כהן. את רשות המסים ייצגו עורכי הדין קרן יזדי סופר ואדם טהרני מהמחלקה הפיסקאלית בפרקליטות מחוז תל-אביב (אזרחי).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker