השופט פרש? אז נוותר לאשתו על אישום בעבירות מס

אשת השופט לשעבר משה גלעד נחשדה באי־דיווח על הכנסות בחשבון בנק בשווייץ, והתיק נסגר בכופר של 600 אלף שקל ■ ועדת הכופר ציינה כי הוחלט כך "לאור העובדה שזו אשת שופט, שלאחר החקירה ובעקבותיה פרש מכהונתו" ■ הפרקליטות: "קשיים ראייתיים בתיק"

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רשות המסים
רשות המסיםצילום: ליאור מזרחי

מדוע הפרקליטות לא הגישה כתב אישום נגד אשת שופט המחוזי לשעבר, משה גלעד, והתיק שבו נחשדה בהעלמת מס נסגר בכופר של 600 אלף שקל? גלעד נחשדה באי־דיווח על חשבון בבנק UBS בחו"ל ועל הכנסות פסיביות שצמחו בו בסכום לא ידוע ב–2010–2013.

בפרקליטות טוענים כי הסיבה לכך היא קשיים ראייתיים בתיק. כעת מתברר כי בהחלטה של ועדת הכופר שדנה בעניינה של גלעד נכתב כי "לאור העובדה שזו אשת שופט, שלאחר החקירה ובעקבותיה פרש מכהונתו — הועדה משיתה כופר בסך 600 אלף שקל". כלומר, אפשר להבין מכך כי הפרישה של השופט השפיעה על ההחלטה — אם לא כיוונה אותה.

אביבה גלעד, משה גלעד
אביבה גלעד, משה גלעדצילום: תומר נויברג / ג'יני

בספטמבר 2014 נחקרה גלעד באזהרה ברשות המסים. בעלה נחקר בדצמבר של אותה שנה, ולאחר מכן הודיע כי הוא יוצא לחופשה. בנוסף לכך נערך חיפוש בביתם. החשדות עלו במסגרת חקירה שערכה רשות המסים לאחר שנחשפה רשימה של ישראלים המחזיקים בחשבונות בשווייץ, שנמצאה בידי מנהל השקעות ישראלי שמתגורר במדינה. במהלך החקירה נעצרו עשרות ישראלים בחשד כי הסתירו את קיומם של חשבונות הבנק במדינה. את בני הזוג ייצגו עורכי הדין יעקב וינרוט ז"ל ועמית חדד.

היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין החליט לסגור את התיק נגד משה גלעד בעילה של "היעדר ראיות מספיקות". זאת, נמסר, לאור הקושי להוכיח ברף הנדרש בפלילים כי היה מודע לקיום החשבון וכי הכספים שייכים לו לבד או ביחד עם אשתו. במקביל, באוגוסט 2015, השופט הודיע על פרישתו ואמר כי קיבל את ההחלטה כדי להתייצב לצד רעייתו. בסוף 2017 נודע כי הוחלט שאביבה גלעד תשלם כופר והתיק ייסגר (החלטת הכופר ניתנה כבר ב–2016).

הנימוק של ההחלטה בוועדת הכופר מעלה את התהייה הבאה: אם התיק נגד השופט נסגר כי לא היו ראיות שהיה מודע לחשבון של אשתו — מה הרלוונטיות של פרישותו להחלטה בחשדות נגד אשתו.

"הושת כופר גבוה"

בקובץ החלטות הכופר ל–2016 שפירסמה הרשות, נכתב כי הנימוקים להחלטה להשית על גלעד קנס של 600 אלף שקל הם: "המלצת הפרקליטות, סכום העבירה ומצב בריאותי". עם זאת, לא פורט על סמך מה ניתנה המלצת הפרקליטות.

התהיות על הכופר בעניינה של גלעד עלו גם בתיק שהתנהל נגד הדה בן־בסט, שהיתה אף היא חשודה בפרשת העלמות המס של לקוחות בנק UBS בישראל. בסוף 2018 הורתה שופטת בית משפט השלום, דנה אמיר, למדינה לברר כיצד נערך הסדר כופר עם אביבה גלעד, אף שלא שיתפה פעולה עם חקירת הרשות ואף שלא התבררו פרטים בסיסיים כמו סכום ההכנסות שהעלימה. אמיר קבעה כי ההסבר שמסרה המדינה לכופר "מעלה תהיות", ושלחה את המדינה לנהל מו"מ עם סנגוריה של בן־בסט. בסופו של דבר בן־בסט הודתה והורשעה במסגרת הסדר טיעון ונגזרו עליה ארבע חודשי עבודות שירות וקנס של 230 אלף שקל.

מהפרקליטות נמסר כי "בזמן שהתכנסה ועדת הכופר בעניינה של אביבה גלעד, התיק נגד בעלה, השופט דאז משה גלעד, נסגר זה מכבר על ידי היועץ המשפטי לממשלה. התיק בעניין גב' גלעד הועבר למסלול של כופר, לאחר שזומנה לשימוע בפרקליטות שבו התחדדו הקשיים הראייתיים בעניינה. יצוין כי הכופר שהושת עליה הוא כופר גבוה באופן יחסי. כבכל תיק שבו מושת כופר, אם הכופר אינו משולם על ידי הנישום, מוגש כתב אישום בעניינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker