איילת שקד: "הוועדה למינוי שופטים עובדת על דילים - ולפי הכללים האלה שיחקתי"

שרת המשפטים לשעבר התייחסה בפורום duns 100, המדרג את משרדי עורכי הדין, למינוי השופטת כרייף: "אם יש מינוי אחד שנבדק - זה לא צריך להשליך על כל המינויים"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איילת שקד.
איילת שקדצילום: אמיל סלמן

"אם יש מינוי אחד שנבדק - זה לא צריך להשליך על כל המינויים", כך אמרה היום שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד (ימינה), בהתייחס למינוי השופטת אתי כרייף, שזכה לביקורת בשל ההתכתבות שחשפה את הקשר שלה לשר האוצר, משה כחלון.

שקד אמרה את הדברים בדיון שנערך הבוקר בפורום duns 100 שמתקיים בתל אביב, המדרג את משרדי עורכי הדין. הדירוג יפורסם בהמשך היום. שקד התייחסה גם להתכתבות בין נשיא בית המשפט המחוזי, איתן אורנשטיין, לראש לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נווה, וציינה: "אני לא רואה שום דבר יוצא דופן. זה לגמרי לגיטימי שיו"ר לשכת עורכי הדין רוצה שתחום מסוים בבתי המשפט יקבל חיזוק זה התפקיד שלו".

שקד התייחסה לעבודת הוועדה לבחירת שופטים: "אני נכנסתי לשיטה קיימת, שיחקתי באותם כללים - ומינינו שופטים מעולים. הוועדה לבחירת שופטים עובדת באותה צורה - שום דבר לא השתנה. הוועדה עובדת על הסכמות, או במלה מכובסת פחות - דילים. אין שום פסול בכך שלשכת עורכי הדין הלכה אתי במקום ללכת עם השופטים, כפי שהיה בשנים שעברו".

אפי נוה עם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד
אפי נוה עם שרת המשפטים לשעבר איילת שקדצילום: תומר אפלבאום

הדיון היה מתוח למדי, ועורכי הדין שישבו בחדר, המובילים את הפירמות הבכירות במשק, שאלו את שקד שאלות נוקבות - וחלקם אף טענו כי לא היה נכון להזמין את שקד לפורום שנערך בכל שנה. בין השאר עלו טענות מהמשתתפים שהדיון שימש אסיפת בחירות - ולא דיון מקצועי בין עו"ד לשרת משפטים בדימוס.

עו"ד מיקי ברנע, ממשרד ברנע-ג’פה-לנדה, שאל את שקד: "שמתם את המשילות בראש סדר היום שלכם, הוצאתם אותנו מחוץ לגדר והפכתם אותנו לאויב. אנחנו תופסים את עצמנו בתור ישראלים לכל דבר ועניין".

שקד השיבה כי "אף אחד לא הפך את השמאל לאויב. הזכויות שלך כאזרח שלך לא נפגעו".

השופט איתן אורנשטיין
השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

בעקבות התשובה של שקד, המשתתפים הטיחו בשקד כי יש הסתה מכוונת נגד המזוהים עם השמאל בישראל, ושקד השיבה כי "המצב שבו אתם מרגישים שהשמאל הוא אויב - הוא אשמת בני גנץ, שלא מסכים להגיד שהוא שמאל - וכחול לבן לא מסכימים להדגיש שהם מפלגת שמאל. שום זכות של מי שיושב בחדר הזה לא נפגעה".

עו"ד רלי לשם, ממשרד עו"ד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות', ענה לשקד:  "כשיפגעו בזכויות שלנו זה יהיה מאוחר מדי".

"לפי החוק - אין כזה דבר ממשלת מעבר"

שקד הדגישה את נושא סמכויות ממשלת המעבר, ואמרה כי "אנחנו רואים שיש עימותים עם היועמ"ש ובין חלק מהשרים, או במהלכים שההמשלה מנסה לבצע ולא מצליחה. אנחנו נמצאים כמעט על סף קריסה של המגזר השלישי מכיוון שהתקציבים לא מועברים אליהם", אמרה.

"לפי חוק יסוד הממשלה אין כזה דבר ממשלת מעבר, כמו שאין חצי היריון - אין חצי ממשלה. ב-2000 היה בג"ץ וייס סביב הנסיעה של אהוד ברק לקמפ דיוויד, ומאז בג"ץ שם כבלים לממשלת מעבר. משנה לשנה זה מידרדר".

"אנחנו נמצאים במצב קיצוני שלא היה כדוגמתו - 15% מהזמן של הממשלות זה ממשלת מעבר. אני חושבת שחבל שמונעים ממשלות כאלה לתפקד. מה שמצחיק זה שחוק היסוד אומר דבר פשוט - בית המשפט צריך לפרש את החוק כלשונו, ולא לשים כבלים על ממשלת המעבר".

עו"ד גיורא ארדינסט השיב לשקד שממשלת מעבר אינה נהנית מאמון הציבור, ולכן אי אפשר להתייחס ולהגיד שממשלת מעבר דומה לממשלות רגילות. "זוהי ממשלה שיש בה פגם, ולכן הסמכויות שלה מצומצמות יותר משל ממשלה נבחרת, הדברים רחוקים להיות מברורים", אמר. ארדינסט התייחס להחלטתו של שר המשפטים להקים ועדת בדיקה למח"ש  כ"ניצול כוח שלטוני מוגזם".

לדברים אלה השיבה שקד: "פוליטיקה היא לא מלה גסה, אני לא חושבת שיש למח"ש מה להסתיר, לפחות ממה שאני יודעת. לגבי האמירה שהקמת ועדת בדיקה יכולה להיות מנוצלת לצרכים פוליטיים, אז אני אומרת שזה בסדר - אנחנו פוליטיקאים".

"ביקורת על המוסד היא הכרחית, לא ביקורת על אדם אחד"

שקד התייחסה למינוי ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, למתחים שהתגלעו בתוך הפרקליטות סביב המינוי ועל הביקורת שנמתחת על הפרקליטות: " אני חושבת שהבחירה באלדד היא בחירה טובה והגיוניות. הוא בשר מבשרה של הפרקליטות, מקביל לליאת בן-ארי. כל החבירה של מישהו מקרב הנהלת הפרקליטות היתה בחירה הגיונית וסבירה".

לגבי הביקורת על הפרקליטות אמרה שקד כי "ביקורת על המוסד היא הכרחית, לא ביקורת על אדם אחד", ובכך רמזה לביקורת העזה שנמתחת על פרקליט המדינה היוצא, שי ניצן.

עו"ד ליאור אבירם, ממשרד עורכי הדין שבלת, אמר כי "לדון בשאלה עד כמה צריך להעביר ביקורת על הפרקליטות או מערכת המשפט זו התייפייפות. אנחנו בדרך לדיקטטורה. אנחנו במסע נגד מוסדות שלטון החוק, שהתחזק מאז שנתניהו החליט שהוא לא רוצה ללכת לכלא. זה מתבטא בין היתר במינוי מבקר מדינה שלא מבקר את המדינה".

שקד השיבה: "הדמוקרטיה מושרשת אצלנו. אני מכירה את מבקר המדינה - הוא אדם רציני מאוד, ואני חושבת שהמבקר הנוכחי מחזיר את המוסד למה שהוא היה לפני 20 או 30 שנה. עם השנים הדרג הפקידותי צבר כוח - זאת עובדה. כל הדיבורים האלה על קץ הדמוקרטיה - לא נכונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker