השרים מסרבים כבר שנתיים לחשוף את היומנים שלהם - עכשיו הם ישלמו?

האם כחלון, ליברמן, בנט וליצמן ישלמו הוצאות משפט מכיסם? חוק חופש המידע קובע: לממשלה יש 120 יום כדי להשיב לבקשת מידע ■ המשרדים עיכבו את פירסום יומני השרים במשך שנתיים ■ עמותת הצלחה פנתה לבית המשפט כדי שיחייבם לשלם הוצאות באופן אישי: "העיכובים מכוונים"

ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרים משה כחלון, אביגדור ליברמן ונפתלי בנט
השרים משה כחלון, אביגדור ליברמן ונפתלי בנט
ביני אשכנזי

עמותת הצלחה פנתה היום (שני) לבית המשפט המחוזי בירושלים כדי שיפסוק ששרי ממשלה שעיכבו את מסירת יומניהם יהיו חייבים בתשלום הוצאות משפט באופן אישי. אם בית המשפט ייעתר לבקשת העמותה, ייאלצו השרים לשלם מכיסם את הסכום. העמותה עוסקת בקידום רגולציה כלכלית ופועלת לקידום המודעות לחוק בתחומי הכלכלה והחברה.

השרים שעיכבו את פירסום יומניהם ושלגביהם פנתה העמותה לבית המשפט הם: שר האוצר משה כחלון, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שר החוץ ישראל כ"ץ, שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן, שר החינוך נפתלי בנט והשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל.

עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של העמותה

בכתב הטענות שהגיש , היועץ המשפטי של העמותה, נטען כי הצלחה הגישה בקשות חופש מידע למשרדי הממשלה השונים עוד בינואר 2018 במטרה לקבל את יומני השרים.

באוגוסט 2019, לאחר שמשרדי הממשלה לא השיבו לבקשות, פנתה העמותה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים שחייב את השרים למסור את יומניהם. משום כך דורשים בעמותה כי בית המשפט יפסוק תשלום הוצאות משפט נגד שרי הממשלה באופן אישי.

חוק חופש המידע קובע כי מעת הגשת הבקשה. עם זאת ולפי טענת העמותה, לשרים נדרשו לא פחות משנתיים ופסיקה של בית המשפט כדי למסור את יומניהם. עו"ד מן סבור כי מדובר בעיכוב מכוון, לפיו "הצורך וההצדקה לעניין חריג זה של פסיקת הוצאות נובע משיחות שונות שניהל הח"מ (עו"ד אלעד מן, ב"א) לאורך התקופה מעת הגשת הבקשות עם הממונים וגורמים שונים בלשכות השרים, המצביעים כי הגורמים לעיכוב במסירת המידע לא נבעו מכשלים של הממונים אלא נעוצים בעיכובים מכוונים מצד בעלי היומנים או גורמים בכירים בלשכותיהם".

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל. לא פירסמה את יומנה

בעמותה סבורים שפסיקת תשלום הוצאות משפט נגד השרים תתמרץ את משרדי הממשלה ואת השרים להגיב לבקשות חופש המידע במהירות רבה יותר, בלי לאלץ את מבקשי המידע לפנות לבית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker