הרופא תבע את חברת הסיגריות האלקטרוניות שהשמיצה אותו – וזכה ב-100 אלף שקל

ד"ר חגי לוין שהתבטא בתקשורת נגד הסיגריות האלקטרוניות, תבע את טייקאייר ישראל שכינתה אותו בפייסבוק אחרי הופעותיו בתקשורת: "מושחת" ו"שקרן" ■ השופטת: "שימוש מתלהם במלים פוגעניות ומזלזלות, תוך ייחוס מעשים אסורים שכלל לא הוכחו"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר חגי לוין בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת
ד"ר חגי לוין בוועדת העבודה והרווחה של הכנסתצילום: אמיל סלמן

בית המשפט פסק לד"ר חגי לוין פיצוי של 100 אלף שקל בתביעת לשון הרע שהגיש נגד חברה המשווקת סיגריות אלקטרוניות ובעלי מניותיה - לאחר שהם השמיצו אותו בפרסומים בעמוד הפייסבוק של החברה וקראו לו מושחת ושקרן. 

לוין הוא רופא מומחה בבריאות הציבור שמשמש יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית ועוסק בין היתר בחקר העישון. באפריל 2018 הגיש באמצעות עורך דין סער גרשוני תביעה נגד טייקאייר ישראל – העוסקת בייצוא, ייבוא ושיווק של סיגריות אלקטרוניות ומוצרים נלווים – ונגד בעלי מניותיה עמי מזרחי ואודי יוסף. 

הרקע לכך היה שורה של פרסומים בעמוד הפייסבוק של טייקאייר אחרי הופעות שהיו ללוין בתוכניות שונות בטלוויזיה בהן הוא הביע את עמדתו שסיגריה אלקטרונית מזיקה לבריאות ויש למסותה. כך למשל נכתב שלוין הוא "אחד המושחתים הגדולים בתעשיית הבריאות בישראל", "דוקטור מושחת שמשרת את חברות התרופות" ונכתב שהוא "שקרן ומושחת" בליווי תמונתו. הנתבעים קיבלו מכתב התראה להסרת הפרסומים ולא נענו. 

"שימוש מתלהם"

פסק הדין ניתן ביום שישי על ידי השופטת מירב כפיר מבית משפט השלום בפתח תקווה. השופטת הכריעה בשלב ראשון כי מדובר בפרסומים שעולים בכדי לשון הרע. היא ציינה כי "מדובר בשימוש מתלהם במילים פוגעניות ומזלזלות תוך ייחוס מעשים אסורים שכלל לא הוכחו לפני". היא הוסיפה כי קיומה של מחלוקת מדעית בין הצדדים אינה נותנת לגיטימציה לבטא מלים כמו שקרן ומושחת בפוסט בעל תפוצה רחבה כלפי התובע המחזיק בדעה מדעית שונה מזו של הנתבעים ואף בתוקף תפקידו חקר את הנושא. היא קבעה כי הנתבעים לא הוכיחו את ההגנה של "אמת בפרסום" או "תום לב".   

סיגריות אלקטרוניות
סיגריות אלקטרוניותצילום: בלומברג

השופטת הטילה אחריות גם על הבעלים מזרחי שהוא מנהל בפועל של החברה והעיד כי פרסם ויזם את הפרסומים וגם על יוסף, שהינו הבעלים במשותף והיה מקושר לאתר ובחר שלא להסיר את הפרסומים. 

לעניין גובה הפיצוי, נפסק כי יש לקחת בחשבון בין השאר את העובדה כי מדובר בפרסומים פוגעניים ומכפישים, חוזרים ונשנים, בעלי תפוצה רחבה. זאת בנוסף לכך שהנתבעים ממשיכים גם אחרי הגשת התביעה לפרסם אמירות פוגעניות כנגד לוין. לאור כל זאת היא פסקה לו פיצוי של 100 אלף שקל, בנוסף להוצאות שעל הנתבעים לשלם בסך 20 אלף שקל.

עו"ד סער גרשוני מסר כי פסק הדין מבהיר כי בית המשפט כי לא ייתן יד להכפשת רופאים אשר פועלים לטובת בריאות הציבור גם ברשתות חברתיות תחת קיום דיון ראוי והגון. "אני שמח שבית המשפט חייב באופן אישי בעל מניות ומנהל בנתבעת שנמנע מהסרת הפרסומים המכפישים למרות שהוא קרא אותם והיתה לו היכולת והגישה להסירם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker