פרשת כרייף: חיות יוצאת להגנה על שיטת מינוי השופטים

"אסור שפרשה אחת תכתים את שופטי ישראל כולם או את תהליך המינוי ושיטת מינוי השופטים בכללותה", כתבה נשיאת בית המשפט העליון לשופטים ■ בשנים האחרונות מונו 21 מועמדים שלא עברו בהצלחה את קורס השיפוט, בהם השופטת אתי כרייף

גור מגידו
גור מגידו
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיותצילום: מארק ישראל סלם

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, מתייחסת לקריאות לשינוי שיטת מינוי השופטים בישראל בעקבות הפגמים שעלו מפרשת יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, ופרשת מינויה של השופטת אתי כרייף, שהיתה ביחסים קרובים גם עם חבר הוועדה למינוי שופטים, שר האוצר משה כחלון.

"מצאתי לנכון לפנות אליכם ולומר לכם שעם כל המבוכה והקושי עלינו לזכור כי מדובר בפרשה אחת, שאסור שתכתים את שופטי ישראל כולם או את תהליך המינוי ושיטת מינוי השופטים בכללותה", כתבה חיות במכתב ששלחה לשופטים. היא הוסיפה כי השיטה הנהוגה בישראל למינוי שופטים "בבסיסה היא שיטה טובה, שהוכיחה את עצמה לאורך עשרות שנים ואלפי מינויים. מכל מקום, נוכח תקופת הבחירות שבה אנו נתונים הוועדה אינה מתכנסת כבר למעלה משנה, ובוודאי שזו אינה העת המתאימה לדון בשינויה".

אתי כרייף
אתי כרייףצילום: אתר דוברות בית המשפט

מינוי שופטים בישראל הוא תהליך שמתאפיין בחוסר שקיפות מובהק, וזאת בניגוד לתהליכי מינוי לתפקידים ציבוריים בכירים אחרים שבהם פועלת ועדה, בהם מינוי מפכ"ל או יועץ משפטי לממשלה. הוועדה למינוי שופטים - שמורכבת משלושה שופטים, ארבעה פוליטיקאים (שני נציגי ממשלה ושני נציגי כנסת) ושני חברים מטעם לשכת עורכי הדין - מנהלת את דיוניה ללא פרוטוקולים מפורטים וללא תיעוד כלשהו של מהלך הישיבות שבהן ממונים השופטים.

פעמים רבות נערכות עסקות בין הקבוצות השונות בוועדה, כדי להגיע להסכמות על קידום המועמדים שכל קבוצה מעוניינת לקדם. שיטת הדילים בוועדה היא שהיוותה את הבסיס למינויה של כרייף, וזאת למרות שאי התאמתה לשיפוט התבטאה בעובדה שכשלה בקורס השיפוט, שהוא חלק מתהליך הבחינה של מועמדים לתפקיד. טויטת כתב האישום נגד נוה חשפה כי השופטים בוועדה, בראשות הנשיאה הקודמת של בית המשפט העליון מרים נאור, הצביעו בעד מינוי כרייף, כחלק מדיל. בסך הכל, מונו בשנים האחרונות 21 מועמדים שלא עברו בהצלחה את קורס השיפוט. 

אפי נוה בבית משפט השלום בתל אביב, היום
אפי נוהצילום: מוטי מילרוד

במרכז כתב האישום הצפוי בתיק נוה אמנם עומד מינוי כרייף בלבד, אך נוה נחקר גם על ניסיון לקדם שופט שהיה מצוי בקשר עם אשתו לבית המשפט המחוזי. המינוי נבלם ברגע האחרון, על רקע פרסומים בעיתונות על אודות הקשרים בין רעיית השופט לבין נוה. במהלך הכהונה של נוה מונו מקורבים נוספים שלו לשיפוט, אך מינויים אלה לא נחקרו. זאת, על רקע צווי החיפוש למכשירי הטלפון של נוה. הפרקליטות והמשטרה טענו שהגבלת צווי החיפוש מתבקשת על רקע פריצה בלתי חוקית שבוצעה למכשירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker