בג"ץ נתן למשרד התקשורת ארבעה חודשים להחליט לגבי ההפרדה המבנית בבזק

שמונה שנים לאחר שבזק ביקשה לראשונה לבטל את ההפרדה המבנית, פסקו שופטי בג"ץ כי על משרד התקשורת לגבש עמדה סופית בעניין בעוד ארבעה חודשים ■ משרד התקשורת: "ההחלטה בכפוף לשינויים בשוק" ■ שני הצדדים טוענים לניצחון

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דודו מזרחי, מנכ"ל בזק
דודו מזרחי, מנכ"ל בזק

שופטי בג"ץ פסקו הבוקר (חמישי) כי על משרד התקשורת להודיע בעוד ארבעה חודשים מה עמדתו לגבי ההפרדה המבנית בבזק. את העתירה הגישה בזק לפני כשנה נגד החלטת המשרד לעכב את ההפרדה המבנית בחברה.

בזק מבקשת מאז 2012 לאפשר לה לבטל את ההפרדה המבנית בחברה – הוראה ותיקה המאלצת אותה ליצור הפרדה תאגידית ותפעולית בין החברה האם, בזק, הפועלת בתחום תשתיות הטלפוניה והאינטרנט, לבין החברות הבנות – בזק בינלאומי, פלאפון ו-yes. לטענת בזק, במסמכי המדיניות של משרד התקשורת נקבע כי ברגע שתוישם רפורמת השוק הסיטוני במלואה תוכל בזק לבטל את ההפרדה המבנית. הרפורמה נכנסה לתוקף בפברואר 2015.

ההחלטה לגבי ההפרדה אמורה להתקבל בוועדה בין-משרדית שבה חברים משרדי התקשורת, האוצר ורשות התחרות. עד כה הוועדה לא הכריעה בעניין. מאז העתירה לבג"ץ לפני כשנה ביקש משרד התקשורת שלוש דחיות בתשובתו, וכעת ביקש לדחות שוב את ההכרעה.

המשרד משתמש בעיכוב ההחלטה בעניין הביטול כמנוע לחץ על בזק. שם מקווים כי הדבר יעודד את החברה להשקיע יותר בתשתיות, בעיקר בתחום הסיבים האופטיים, ולאפשר תחרות משמעותיות יותר בתחום שבו בזק נהנית משליטה מונופליסטית. אנשי המשרד טוענים כי הרפורמה לא יושמה במלואה בשוק הטלפוניה ובמשך זמן רב החברה לא איפשרה לחברות מתחרות למכור טלפוניה של בזק במתכונת ההנדסית שבה היתה מחויבת.

משרדי בזק
משרדי בזקצילום: Bloomberg

ההחלטה בכפוף לשינויים בשוק

הדיון התקיים בפני השופטים דפנה ברק-ארז, אלכס שטיין ויוסף אלרון. השופטים דרשו מאנשי משרד התקשורת להודיע להם על מועד שבו יתחייבו להציג את עמדתם בנוגע לביטול ההפרדה המבנית. לאחר התייעצות הודיעו במשרד כי יכריעו בעניין בעוד ארבעה חודשים. עם זאת, במשרד התקשורת דרשו שמועד קבלת ההחלטה יהיה כפוף לשינויים בשוק, וציינו בין השאר את ההתפתחות האחרונה – בקשת המיזוג של HOT ופרטנר. אולם בית המשפט קבע כי כל דחייה נוספת תתאפשר רק לאחר בקשה מבית המשפט.

שני הצדדים טוענים כעת לניצחון. מבחינת משרד התקשורת עתירת בזק לא התקבלה וכעת תוכל הוועדה בין משרדית לגבש את עמדתה בטווח זמן סביר. מצד שני, בבזק מרוצים מכך שבתוך ארבעה חודשים תתפזר האי-ודאות והחברה תדע לאן מועדות פניה בכל הקשור לביטול ההפרדה המבנית בחברה – מהלך בעל משמעות עמוקה על עתידה העסקי.

מטעם בזק ניהלו את ההליך עו"ד ניר כהן, אמיר בן ארצי ופרופ' יעד רותם. את המדינה ייצגו עו"ד עמרי אפשטיין ואודי איתן מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker