מתחרט - ויוצא לחופשי: התקבלה בקשתו של נוחי דנקנר לשחרור מוקדם מהכלא

דנקנר, שהורשע בהרצת מניות אי.די.בי, אמר היום בוועדת השחרורים: "כל חיי הייתי איש שומר חוק. היום אני מבין שהעבירות שביצעתי היו חמורות, ואני מתחרט על מעשיי" ■ דנקנר יוכל לצאת מהכלא ממחר - אולם לא ברור מתי ישוחרר בפועל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנקנר בכניסה לכלא מעשיהו ברמלה, ב-2018
דנקנר בכניסה לכלא מעשיהו ברמלה, ב-2018 צילום: עופר וקנין

ועדת השחרורים קיבלה הבוקר (חמישי) את בקשתו של האסיר נוחי דנקנר לשחרור מוקדם. הבוקר הודיעה פרקליטות המדינה כי אינה מתנגדת לשחרורו של דנקנר, בעל השליטה לשעבר בקונצרן אי.די.בי, ומי שהיה האיש החזק במשק הישראלי והורשע בהרצת מניות אי.די.בי. 

דנקנר התייצב מול ועדת השחרורים בעקבות החלטת נשיא המדינה ראובן ריבלין לקצר ארבעה חודשים מעונש המאסר שלו בפועל, בשל מצבו הרפואי. העונש בפועל יומר במאסר על תנאי, שיתווסף לעונש המותנה שהוטל עליו כשהורשע בהרצת מניות.

דנקנר נשא דברים בפני הוועדה היום. "כל חיי הייתי איש שומר חוק. היום אני מבין שהעבירות שביצעתי היו חמורות, ואני מתחרט על מעשיי, שהיו טעות חמורה ביותר שבוצעה מתוך פזיזות בניגוד לדרך בה פעלתי עד אותו יום מר ונמהר", אמר.

דנקנר יוכל לצאת מהכלא ממחר - אולם לא ברור מתי ישוחרר בפועל. זאת, מאחר שמועד השחרור נקבע בעקבות הקדמת שחרורי אסירים בשל הצפיפות בבתי הסוהר. על פי החוק, הקדמת השחרורים תקפה רק אם שוהים בכלל בתי הכלא והמעצר בישראל יותר מ-14 אלף כלואים. אלא שבשלב זה שוהים מתחת ל-14 אלף כלואים, כך שהקדמת השחרורים אינה בתוקף. על כן, ייאלץ דנקנר להמתין עד אשר יוכנסו לבתי המעצר עצורים נוספים או שמורשעים אחרים יחלו לרצות את עונשי המאסר שייגזרו עליהם כדי שמספר כלל הכלואים יעלה על התקן ויכניס בחזרה לתוקף את הקדמת השחרורים. הדבר עשוי לקרות כבר מחר או בימים הקרובים.

דנקנר אמור היה לרצות עונש של שלוש שנים בפועל. באחרונה החליט נשיא המדינה, ראובן רבלין,  לקבל את בקשתו של דנקנר לחנינה באופן חלקי, כך שהמיר ארבעה חודשי מאסר בפועל מעונשו של דנקנר למאסר על תנאי. ברקע, טענות של דנקנר, שגובו בחוות דעת מקצועיות, באשר למצב רפואי המצדיק כביכול את השחרור המוקדם.

קיצור המאסר בפועל איפשר לדנקנר להגיש בקשה מוקדמת לקיצור מאסרו. זאת, בין היתר, על רקע חוות הדעת החיוביות לגבי התנהגותו של דנקנר בתקופת המאסר ולגבי החרטה שגילה ביחס למעשיו. באחרונה חקרה המשטרה תלונה של אסיר אחר כלפי דנקנר וסגרה את התיק לאחר פרק זמן קצר. פרטי התלונה אסורים בפרסום.

דוברות משרד המשפטים מסרה הבוקר כי מסקנת הפרקליטות "נלמדת מחוות דעת חיוביות ביותר שנתנו בעניינו על ידי אנשי שירות בתי הסהור (שב"ס) וחוות דעת טיפוליות אשר מלמדות על הליך טיפולי משמעותי שעבר האסיר בין כותלי הכלא ושבמהלכו, בין היתר, הביע חרטה ולקח אחריות מלאה על המעשים שביצע ובגינם הורשע".

עוד נמסר כי "הפרקליטות נתנה משקל לתוכנית השיקום של הרשות לשיקום האסיר, למצבו הרפואי, ולאינטרס הציבורי של שיקום ומתן הזדמנות למי שריצה את עונשו ועמד בכל הפרמטרים הקבועים בחוק". גם תיק החקירה של תלונת האסיר נגד דנקנר נבחן ונמצא, לדעת הפרקליטות, כי אין בו כדי למנוע את שחרורו המוקדם של דנקנר.

דנקנר הורשע בבית המשפט המחוזי ב-2016 בעבירות על חוק ניירות ערך, כולל השפעה בתרמית על נייר ערך. השופט חאלד כבוב גזר עליו עונש של שנתיים מאסר בפועל. בית המשפט העליון החמיר את עונשו לשלוש שנות מאסר. בפועל, הוא צפוי להשתחרר לאחר שריצה פחות ממחצית מהעונש שנגזר עליו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker