רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

גזילת זכויות יוצרים - זו הטענה שעומדת במרכז תביעה שהגישו חלק מקהילת המפתחים של אפליקציית ווייז, נגד אהוד שבתאי, מייסד החברה. התביעה הוגשה השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד מייסדי אפליקציית הניווט הפופולרית, שנרכשה על ידי ענקית הטכנולוגיה גוגל.

התובעים רועי גורודיש וברוך קרוטמן - שניסו להגיש ב-2014 תביעה ייצוגית שנדחתהטוענים כי במהלך 2006 היו חלק מקהילת מפתחים שעבדה ופיתחה את פרויקט המפות המקוונות freemap ששימש כבסיס להקמת ווייז. באותה קהילת מפתחים היה, בין היתר, אהוד שבתאי – מייסדה של ווייז. על פי כתב התביעה, שבתאי גזל את זכויות היוצרים על הפיתוח ומכר אותו כשלו. 

אהוד שבתאיצילום: קובי קנטור

התובעים דורשים פיצוי שמוערך ב-2.5 מיליון שקל וטוענים כי סכום התביעה עלול לגדול עם מצטרפים נוספים. לאורך כתב התביעה חוזרים התובעים על כך כי שבתאי מעולם לא הוביל את קהילת המפתחים של התוכנה וכי הוא השתלט עליה וניכס אותה לעצמו ולשותפיו להקמת ווייז. עוד נכתב בכתב התביעה כי שבתאי נהג בחוסר תום לב ומעל באמון הקהילה "למען בצע כסף". את התובעים מייצגים עו"ד יצחק אבירם ועו"ד מאור ברוש. 

קוד פתוח

לתובעים מספר דרישות: הם מבקשים בתביעה לבצע חישוב רטרואקטיבי של שווי הזכויות של כל מי שיהיה חלק מהתביעה. עוד מבקשים התובעים פיצוי של 50% מערך הקניים הרוחני של ווייז – שאותו הם מעריכים בכ-880 מיליון דולר שיחולק בין כל השותפים לפרויקט שיצטרפו לתביעה, פיצוי נוסף של 100 אלף שקל על הפגיעה בזכות המוסרית של התובעים ועוד סכום דומה על הפרת זכויות היוצרים. 

עוד דורשים התובעים להצהיר כי קוד התוכנה ל-Freemap ושל ווייז הוא קוד פתוח ולכן חייב לעמוד לרשות כל מי שיבקש להשתמש בו בכל דרך שימצא לנכון, בהתאם לרישיון GPL. בנוסף לכך כל המידע שהצטבר בזכות התוכנה המקורית שהם פיתחו יהיה נגיש לתובעים או לגורמים שלישיים שירצו להשתמש בו והממשק תכנות (ה-API) יהיה פתוח. 

ביוני 2013 הודיעה ענקית הטכנולוגיה על רכישתה של ווייז תמורת 1.03 מיליארד דולר – אחת העסקאות הגבוהות בקהילת ההייטק הישראלית עד אז. לפני שש שנים הוגשה למחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לתביעה ייצוגית נגד מייסדי ווייז – שבתאי, אמיר שנער, גילי שנער ואורי לוין. אולם תביעה זאת לא התקבלה.  

מווייז נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לנושאים משפטיים בתקשורת, אלא בבית המשפט בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker