מאות מיליונים לביטוח לאומי: הפסיקה שיכולה להעלים אלפי "חברות משפחתיות"

בית דין אזורי לעבודה קבע כי הכנסות של חברה משפחתית חייבות בדמי ביטוח לאומי - גם במקרים שבהם ההכנסה היתה פטורה אם היא היתה מתקבלת אצל אדם יחיד ■ על ההחלטה צפוי ערעור לבית הדין הארצי

אפרת נוימן
מתוך "היורשים"
מתוך "היורשים"צילום: באדיבות yes / HBO

בית הדין האזורי לעבודה הכריע אתמול (ג') ב-50 תביעות (שאוחדו) נגד הביטוח הלאומי - וקבע כי הכנסות של חברה משפחתית חייבות בדמי ביטוח לאומי, גם במקרים שבהם ההכנסה היתה פטורה מתשלום אם היא היתה מתקבלת אצל אדם יחיד. כלומר, גם רווחי הון (לרבות ממכירת נדל"ן) והכנסות מריבית, דיווידנד והשכרת דירה למגורים - שלא חייבות בביטוח לאומי כשהן מיוחסות לנישום יחיד - יחויבו במקרה שמדובר בחברה משפחתית. לפי הערכות, מדובר בדמי ביטוח לאומי בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

בני משפחה שבוחרים להתאגד באמצעות חברה משפחתית עושים זאת פעמים רבות משיקולי מס. בחברה משפחתית, המכונה גם חברת צינור (במסגרת זו נכללת גם חברת בית), ההכנסה החייבת או הפסדיה של החברה מיוחסים לצורכי מס לבעל המניות הגדול ביותר בחברה (הנישום המייצג). כלומר, היא נהנית מיתרונות ההתאגדות כחברה ומצד שני המיסוי הוא ברמה האישית. השלכות הפסיקה הזאת – אם לא תשתנה בערעור – פוגעות באופן דרמטי ביתרונות שיש לאופן ההתאגדות הזה. 

עד 2008 החיוב בתשלום דמי ביטוח במקרה של חברה משפחתית נדחה למועד חלוקת רווחי החברה בפועל לבעלי המניות. במסגרת תיקון לחוק, נוספה לחוק הביטוח הלאומי הוראה (סעיף 373א) שלפיה הכנסה שהפיקה חברת צינור בשנת המס תיראה כאילו חולקה בסוף אותה שנת מס לבעלי המניות, בהתאם לזכאותם היחסית ברווחי החברה. כלומר, תשלום המס יהיה בסוף אותה שנה, גם אם הרווחים לא חולקו בפועל לבעלי המניות.

בעקבות דיונים רבים שהתקיימו בין הביטוח הלאומי לבין לשכת רואי חשבון, הודיעה ב-2015 סגנית היועץ המשפטי במשרדי הביטוח הלאומי כי "אנו מסכימים לקבל את טענותיכם בדבר הפטור מתשלום דמי ביטוח לאומי לגבי הכנסות חברה משפחתית אשר הועברו ליחיד" - במקרים שבהם מדובר בהכנסה שאם היתה מיוחסת ליחיד היתה פטורה מתשלום דמי הביטוח. עם זאת, היא קבעה כי ההחלטה הזו בתוקף משנת המס 2014 ואילך.

"המסמר האחרון בארון הקבורה של החברות המשפחתיות"

התביעות שהוגשו לבית הדין לעבודה היו ביחס לשנים 2013-2009. במסגרת ניהול התיק, חזר בו הביטוח הלאומי מחוות הדעת הקודמת (שאיפשרה פטור החל מ-2014) וקבע כי החל מ-2018 לא יינתן הפטור.

נשיאת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הדס יהלום הכריעה אתמול, בהסכמת נציגי הציבור מטעם העובדים והמעסיקים, לטובת הביטוח הלאומי. היא קבעה כי ביטוח לאומי פעל כדין לפי פרשנות החוק והתכלית שלו כשחייב את בעלי המניות בחברות משפחתיות בדמי ביטוח, בגובה ההכנסה החייבת שהם הפיקו כאילו היא חולקה בסוף אותה שנת מס – מבלי להתחשב בסוגי ההכנסות ובפטור שחל במקרה של יחיד.

עוד" אלכסנדר שפירא
עוד" אלכסנדר שפיראצילום: הילה אלקלעי

עו״ד (רו״ח) אלכסנדר שפירא, שייצג את מרבית התובעים, מציין כי בכוונתו להגיש ערעור על פסק הדין לבית הדין הארצי. "קיימות אלפי חברות משפחתיות בישראל, נוסף לשורה ארוכה של חברות בית הכפופות אף הן לאותו סעיף 373א. אימוץ פרשנותו של המוסד לביטוח לאומי, כפי שקבע בית הדין האזורי, יביא לתוצאות בלתי מתקבלות על הדעת וממילא גם להיעלמותן מהעולם התאגידי. יש לקוות אפוא כי בית הדין הארצי ימנע זאת".

שפירא מוסיף כי בשנים האחרונות התקבלו תיקוני חקיקה שהחמירו את כללי המיסוי החלים על חברות משפחתיות וחברות בית. "לא יהיה זה אפוא מרחיק לכת לומר כי אימוץ פרשנותו המוטעית של המוסד לביטוח לאומי יהיה בגדר המסמר האחרון בארון הקבורה של החברות המשפחתיות וחברות הבית", אמר.

שיעור השינוי במדדים מאז השקת ת"א פאמילי
צילום:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker