לא רק טיסות ומינוי מקורבים: העוזר האישי של גילה גמליאל מסיע את בעלה לצרכיו האישיים

עוזר השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, המקבל את שכרו מקופת המדינה, מסיע את בעלה שרישיון הנהיגה שלו נשלל ■ דוברה של גמליאל הכחיש את הדברים ואמר כי הם "אינם נכונים ועולים כדי הוצאת דיבה ולשון הרע", אך סירב לפרט איזה חלק אינו נכון

גור מגידו
גור מגידו
השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל
השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאלצילום: אוליבייה פיטוסי

בשבועות האחרונים הקדיש חן אוחנה, עוזרה של השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, לא מעט זמן למשימה שאינה חלק מהגדרת התפקיד שלו ולא אמורה להיות חלק מהגדרת התפקיד של אף עובד מדינה — הסעת בן זוגה של השרה, האזרח הפרטי חובב דמרי, ממקום למקום לצרכיו האישיים.

תיעוד השמור במערכת TheMarker מלמד כי אוחנה, המקבל את משכורתו מקופת המדינה, נהג פעמים רבות בתקופה האחרונה ברכב פרטי כשלצדו דמרי. לטענת מקורות הבקיאים בנעשה במשרד לשוויון חברתי, העוזר החל להסיע את דמרי על רקע שלילת רישיון הנהיגה של דמרי. על פי הרישום במשרד התחבורה, לדמרי אכן אין רישיון נהיגה בתוקף.

עוד אמרו המקורות כי נוכחותו של אוחנה בלשכת השרה דלילה למדי. חיזוק לטענתם התקבל מדובר השרה, מתן זהבי, שנכנס לתפקידו לפני שבועות ספורים — ואף לא ידע שקיים אדם בשם חן אוחנה, שעובד יחד עמו בלשכת השרה.

אוחנה ובעלה של השרה הם חברים אישיים, שהכירו לפני שהחל אוחנה לעבוד בלשכת השרה גמליאל. דמרי הוא עורך דין פרטי, פעיל מוכר בשורות לשכת עורכי הדין ומי שהיה מיודד בין היתר עם יו"ר הלשכה לשעבר אפי נוה. בין יתר עיסוקיו הוא משמש גם כיועץ אסרטגי בתחום הפוליטי. במסגרת עיסוקו יעץ לאחד מהמועמדים לראשות עיריית אילת בבחירות האחרונות, וכן לראש הלשכה הנוכחי אבי חימי, בקמפיין שלו לראשות הלשכה.

מלשכת השרה גמליאל נמסר: "הדברים והפרשנות בפנייתכם אינם נכונים ועולים כדי הוצאת דיבה ולשון הרע". דובר השרה סירב לפרט איזה חלק בדברים, לטענת השרה, אינו נכון.

השרה המעופפת

המשרד לשוויון חברתי הוא יציר חדש יחסית. כמו משרדים ממשלתיים רבים, הוא נוצר מהרכב של כמה יחידות ממשלתיות, שיכולות היו לפעול תחת משרד אחר אך קובצו יחדיו. גמליאל היא השרה הראשונה והיחידה שכיהנה במשרד במתכונתו הנוכחית, וקודם לכן פעל המשרד במתכונת מצומצמת יותר כמשרד לאזרחים ותיקים. מאז הועברו לסמכות המשרד הרשות לקידום מעמד האישה, שהיתה תחת משרד ראש הממשלה, יחד עם גופים ופרויקטים נוספים שתקציבם בצדם.

גילה גמליאל ובעלה, חובב דמרי

תקציב המשרד הוא כמיליארד שקל בשנה. שולי התקציב הזה — מיליוני שקלים מדי שנה ואולי אף יותר — מופנים למינויים פוליטיים וכיבודים, כמו לעשרות טיסות של גמליאל ואנשי משרדה לחו"ל. כפי שפורסם בעבר ב–TheMarker בעקבות בקשות שהגישה התנועה לחופש המידע, בין 2015 ל–2019 טסה גמליאל לחו"ל כמעט באותה תדירות שטס ראש הממשלה — יותר מ–30 טיסות בסך הכל. השרה שהתה יותר מ–150 ימים מחוץ לישראל במהלך כהונתה.

ברשימת היעדים של גמליאל נמצאות מדינות כמו רומניה, צ'כיה ואסטוניה. קשה להסביר מה ליעדים האלה ולמשרדה, שעוסק ברווחת קשישים ובני מיעוטים בפריפריה החברתית של ישראל. לחלק מהטיסות אף הצטרפה פמליה שלמה של עוזרים, נהגים ויועצים. לטיסה אחת לברצלונה, הצטרף גם דמרי.

גמליאל גם מעולם לא הציגה הסבר משכנע מדוע נדרשה להגיע לכנס להעצמת נשים בניו יורק; למה טסה לכנס כלכלי בדלפי שביוון בשנה שעברה, אף שמשרדה אינו משרד כלכלי; או מדוע היא נוסעת לפגישות "מדיניות" כהגדרתה, במוסקבה, אף שאין למשרדה כל סמכות בנושא המדיני.

רק באחרונה יצאה גמליאל במהלך יחצנ"י נרחב סביב פגישות שקיימה עם סגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, בעניין שחרורה של נעמה יששכר (כך לטענתה). הפמפום של גמליאל לא פסק גם כשבכמה כלי תקשורת צוטטו גורמים בסביבתו של ראש הממשלה אומרים כי לגמליאל אין כל קשר למגעים בנושא יששכר והיא אינה בסוד המגעים לשחרורה.

סקירת טיסות העבר של גמליאל מלמדת שהקשר שלה לבכיר הרוסי נוצר ככל הנראה בנסיבות אחרות: גמליאל וסגן השר בוגדנוב נפגשו עוד בנובמבר 2018 באחת מטיסותיה הבלתי מוסברות של גמליאל למוסקבה. יששכר, כידוע, נעצרה בשדה התעופה הרוסי רק באפריל 2019.

מפעלות הג'ובים

מינויו של אוחנה לתפקיד העוזר שמרבה לאחוז בהגה עבור בן הזוג רחוק מאוד מלהיות הג'וב היחידי שקידמה או מינתה גמליאל במשך כהונתה במשרד. מדי כמה חודשים מתפרסם סיפור על תפקיד כלשהו שאליו ממנה גמליאל פעיל פוליטי או מקורב. מתפרסם ונשכח.

בין אותם מקרים, סיפור ניסיונה העיקש של גמליאל למנות את חברת הילדות שלה, רינת דנון, לתפקיד ראש הרשות לקידום מעמד האישה בתחילת הקדנציה. המינוי נכשל על רקע פרסומו בתקשורת והתנגדות נציבות שירות המדינה. סיפור נוסף נוגע להעסקת פעיל הליכוד הוותיק יואב דבוש כיועץ חיצוני למשרדה, על חשבון המדינה. באחרונה פורסם שראש המטה של השרה, נתנאל חי יוסף, שימש פעיל פוליטי למען אחיה של גמליאל, יואל גמליאל, בבחירות לראשות מועצת גדרה. רק לפני שבועיים פורסם כי גמליאל החליטה לקדם את אחייניתו של העסקן הנושא בתואר הפרשן הפוליטי של גלי צה"ל, יעקב ברדוגו, לתפקיד מנהלת הרשות לפיתוח כלכלי בחברה הערבית.

חשיפת מפעלות הג'ובים של גמליאל לא באמת מזיקה לשרה. הראייה לכך היא שהמנהג ממשיך ואיש אינו עוצר בעדה. גמליאל טסה וממנה, ממנה וטסה בתדירות של כוכב רוק בסיבוב הופעות. אין להתפלא שתקן העוזר האישי שלה מאויש בידי האדם שמסיע את בעלה ממקום למקום. בעלה של השרה הוא אמנם סתם אזרח, אך אפשר לטעון שזהו תפקידו של המשרד לשוויון חברתי — לדאוג לאזרח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker