שוחד תמורת פגישה עם יריב לוין: כל הפרטים על כתב החשדות נגד דוד ביטן

ח"כ דוד ביטן יואשם, בכפוף לשימוע, בתשע פרשיות שונות של לקיחת שוחד בתמורה לקידום עניינים בשלטון המקומי ובמשרדי הממשלה ■ מי שימש כ"קופת שוחד אנושית", מה הקשר לרשת חצי חינם, וכמה קיבל לכאורה ביטן תמורת הפחתה בארנונה

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריב לוין, דוד ביטן, בנימין נתניהו
גור מגידו
גור מגידו

פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הודיעה היום (א') לח"כ דוד ביטן כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט להעמידו לדין, בכפוף לשימוע. ביטן יואשם בתשע פרשיות שונות של לקיחת שוחד בתמורה לקידום עניינים בשלטון המקומי ובמשרדי הממשלה, בשנים 2017-2012 שבהן שימש חבר מועצת עיריית ראשון לציון, ח"כ ויו"ר קואליציה.

ביטן שימש לפי כתב החשדות כמאכער שמסדר פגישות ואינטרסים שונים של אנשי עסקים לפי הזמנה. הוא חשוד בכך שקיבל כספים ביותר ממיליון שקל, וכן זכות לקבלת דירה בפרויקט נדל"ן בעיר ראשון לציון. יחד עם ביטן יעמדו לדין בכפוף לשימוע 19 מעורבים נוספים, כולל חברות מסחריות, בהם חבר מועצת העיר תל אביב ארנון גלעדי. התיק נגד ראש העיר ראשון לציון לשעבר, דב צור, שאף הוא נחקר בפרשה, אינו נכלל בהודעת הפרקליטות.

הארכת מעצרו של ארנון גלעדי בפרשת השחיתות בראשון לציוןצילום: מגד גוזני

קופת שוחד אנושית

אחת מהפרשות נוגעת לחברה דניה סיבוס, שממנה קיבל ביטן לכאורה כ-513 אלף שקל - באמצעות משה יוסף, חברו של ביטן, בעל חנות רהיטים ששימש לפי החשד כקופת השוחד האנושית של ביטן. זאת, בתמורה לקידום תוכנית להקמת תחנת דלק ולסלילת כביש מול משרד התחבורה ועיריית ראשון לציון. בפרשה צפויים לעמוד לדין אייל לנגר, מנכ"ל חברת נתיבי היובל מקבוצת דניה סיבוס, ורונן גינזבורג מנכ"ל דניה סיבוס.

פרשה נוספת נוגעת ליזם ד.ג ששמו פורסם בעבר, ממנו קיבל ביטן לכאורה באמצעות מקורביו סכום של 515 אלף שקל, בתמורה לקידום פרויקטי נדל"ן בתל אביב, באמצעות גלעדי. בפרשה צפויים לעמוד לדין ביטן, גלעדי, ויזם הנדל"ן.

רונן גינזבורג צילום: עופר וקנין

כמה עולה פגישה עם יריב לוין

מיזם להקמת בית מלון בנתניה עומד במרכז אחת מהפרשיות המרכיבות את כתב החשדות. מדובר בפרויקט שבו היה מעורב מקורב לביטן בשם יצחק ג'דע. ביטן דרש לכאורה מג'דע תמורה בעבור פגישה שסידר עם שר התיירות יריב לוין ב-2017. בהמשך, בהמלצת משרד התיירות, החברה בעלת המלון אף ניגשה למכרז לרכישת המגרש הצמוד לפרויקט שהקימה, שבו זכתה. העניין נגמר בתשלום של כ-23 אלף שקל ששילם ג'דע לביטן באמצעות יוסף. ביטן וג'דע צפויים לעמוד לדין באשמת מתן וקבלת שוחד בהתאמה ובעבירות נוספות.

בפרשה נוספת הקשורה לאיש עסקים המכונה מ.ש בהודעת הפרקליטות, נחשד ביטן בבקשת שוחד בדמות זכויות לדירות - בתמורה לשינוי תוכנית בניית עיר בתחום העיר ראשון לציון. עוד נחשד ביטן שבשנים 2014-2013 קיבל שוחד של 60 אלף שקל מקבלן עפר בשם בני סולימני, שרתם את ביטן כדי להתמודד עם צו הפסקת עבודות בתחום עיריית ראשון לציון.

סניף חצי חינםצילום: זאב שטרן

10,000 שקל תמורת הפחתת חוב ארנונה

פרשה חמישית נוגעת למהנדס אלי נחום, שביטן דרש ממנו לכאורה שוחד בסך 60 אלף שקל כדי לשנות דרישה של עיריית ראשון לציון להגשת תוכניות הנדסיות באופן מקוון. במקרה אחר, טוענת הפרקליטות, קיבל ביטן 10,000 שקל בתמורה להפחתת חוב ארנונה עבור אלברט ביטון, מבעלי אולם אירועים מראשון לציון.

רשת חצי חינם עומדת במרכז פרשייה משל עצמה. הרשת שילמה למקורב של ביטן בשם בני שלום 40 אלף שקל, בהתאם לסיכום לכאורה בין ביטן לבין ליהי קופרלי, בת למשפחת מייסדי הרשת. זאת, בתמורה לסיוע בנושא שימוש חורג בקרקע ציבורית לצורך חניה. קופרלי וביטן צפוים לעמוד לדין באשמת מתן וקבלת שוחד בפרשה. הפרקליטות טוענת שבמקרה אחר ביטן אף דרש מקופרלי 10,000 שקל בתמורה לסידור פגישה עם מנכ"לית תאגיד המים של ראשון לציון, ובקשתו נדחתה. גם חברת חצי חינם צפויה לעמוד לדין.

השטח שבו אמור להיות מוקם מתחם האלף בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

יחסיו של ביטן עם משה יוסף עומדים אף הם במרכז כתב החשדות. יוסף, יחד עם שותף עסקי שלו, פעלו כדי לקדם את פרויקט הנדל"ן היומרני מתחם האלף בראשון לציון, וביטן סייע להם בכך. בגין מאמציו הוא צפוי לעמוד לדין בעבירות של מרמה והפרת אמונים.

בהודעת הפרקליטות צוין כי ביטן ביקש לדחות את העברת חומרי החקירה בתיק לסנגורי החשודים בתיק, וזאת כדי למנוע הדלפות ערב הבחירות. הבקשה נשקלת.

עורכי הדין דרור מתתיהו ואפרים דמרי, המייצגים את ח"כ דוד ביטן, מסרו: "ח"כ ביטן מעולם לא קיבל כספים או טובות הנאה בעד פעולות הקשורות בתפקידו כעובד ציבור. כל ההחלטות שקיבל ח"כ ביטן, בעת שכיהן בתפקידים ציבוריים, היו החלטות ענייניות שהתקבלו על בסיס שיקול דעת מקצועי, כשלנגד עיניו טובת הציבור והיא בלבד. לאחר שתיחשפנה הראיות והטענות כבדות המשקל שבאמתחתנו, יתפזר הערפל ותיחשף תמונה שונה בתכלית מזו המשתקפת מכתב החשדות".

מדניה סיבוס נמסר: "דניה סיבוס היא חברה שומרת חוק, והיא ואנשיה מכחישים באופן נחרץ כל טענה שלפיה שילמו כספי שוחד, או כי פעלו בצורה בלתי חוקית. צר לנו כי הפרקליטות מיהרה לפרסם את דבר ההחלטה לתקשורת בעוד היא מעכבת את העברת חומרי החקירה לנאשמים עד אחרי הבחירות, ובכך פוגעת ביכולתם של הנאשמים להגן על עצמם ועל שמם הטוב. כתב האישום רצוף אירועים ופרשנויות המנותקים מהמציאות, והדברים יובהרו בהרחבה בשימוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker