האם עיריית ירושלים מחלקת ג'ובים למקורבים לראש העיר?

מכתב שנשלח אל ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, מעלה חשש כי העירייה מינתה מקורבים אליו לחברים בוועד המנהל של תאגידים עירוניים ■ ליאון היה שותף בעבר לעתירה נגד ראש העיר הקודם, שעסקה במינוי מקורבים ■ העירייה: "מועצת העיר אישרה את המינויים בהתאם לדרישת משרד הפנים"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש עיריית ירושלים, משה ליאון
ראש עיריית ירושלים, משה ליאוןצילום: אמיל סלמן

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, מככב בכותרות בימים אלה בשל אירוח מנהיגי העולם בבירה לרגל יום השואה הבין-לאומי. ואולם מסתבר שבכל הנוגע לניהול ענייניה הפנימיים של העירייה, לא שקט בכיכר ספרא.

לפני ימים אחדים שיגרה חברת מועצת העיר ירושלים, ימית יואלי-אלה (התעוררות), מכתב אל ליאון שבו היא טוענת כי העירייה מינתה שלא כחוק נציגים מטעמה שיהיו חברים בוועד המנהל בתאגידים העירוניים, זאת בשל העובדה שהנציגים הם בעלי זיקה פוליטית אל ראש העיר.

מכתבה של יואלי-אלה מעלה נקודה מעניינת, מאחר שליאון היה בעצמו שותף בעבר לעתירה שתקפה את החלטת מועצת העיר בתקופת כהונתו של ראש העיר הקודם וח"כ כיום, ניר ברקת (הליכוד), למנות נציגים שהיו חברים בסיעה של ברקת וכן כאלה שהיו מקורבים אליו, לתפקידים בתאגידים העירוניים.

העתירה שהוגשה ב-2015 לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים התקבלה בחלקה, והמינויים שבוצעו בתאגידים העירוניים בוטלו. זאת, מאחר שלא הונחה בפני חברי מועצת העיר חוות דעת משפטית לפני אישור המינויים, וכן בשל כך שחוות הדעת המשפטית לא כללה התייחסות לכל מינוי באופן ספציפי.

עיריית ירושלים
עיריית ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

תקנות העיריות שעוסקות במינוי נציגים בתאגידים העירוניים קובעות כי לאחר שמועצת העיר מחליטה מי יהיו נציגיה בתאגידים, המינויים צריכים לקבל אישור נוסף מהוועדה לבדיקת מינויים, המורכבת מנציג שר הפנים, נציג ציבור, ומנכ"ל העירייה.

עם זאת, התקנות קובעות כי אם ועדת המינויים מוצאת כי למועמד לנציג העירייה בגוף המנהל של תאגיד עירוני יש זיקה אישית, עסקית או פוליטית לראש העירייה או למי מחברי מועצת העיר - מינויו לא יאושר, אלא אם הוועדה מצאה כי יש לו כישורים מיוחדים בתחומי פעולתו של התאגיד.

יואלי-אלה מציינת במכתב את שמות הנציגים שעיריית ירושלים מינתה לתאגידים העירוניים השונים. כך למשל, עופר איובי, מספר 2 ברשימת "ירושלים תצליח", שבראשה עמד ליאון בבחירות לעירייה ב-2018 - ולא זכתה אפילו למנדט אחד - מונה כנציג העירייה בתאגיד העירוני עדן, העוסק בפיתוח כלכלי בעיר.

מינויים נוספים שאותם אישרה המועצה הם מינויו של ראש הסגל בלשכתו של ליאון, משה מרגליות, לנציג בחברה העירונית אריאל; מינויו של ראש מערך דוברות, שיווק והסברה בעירייה, ישראל טל-סרנגה, שמונה על ידי ליאון, לנציג העירייה ברשות לפיתוח ירושלים; ומינויו של יועץ ראש העיר לענייני ערבים ומזרח העיר, אורי יקיר, לנציג ציבור בחברה לפיתוח מזרח ירושלים.

ימית יואלי-אלה
ימית יואלי-אלהצילום: ראובן קפוצ׳ינסקי

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "לאור הצורך בהשלמת מכסת הדירקטורים מטעם העירייה, הנדרשת בתאגידים עירוניים, ובהתאם לדרישת משרד הפנים על פי תקנות העיריות (נציגי העירייה בתאגיד העירוני), אישרה מועצת העירייה את מינוי המועמדים המוזכרים בפנייתך לכהונה כדירקטורים מקצועיים בתאגידים. בהתאם לתקנות, המינויים כפופים לאישור של הוועדה למינוי דירקטורים בתאגידים עירוניים שמפעיל משרד הפנים. כמובן שהעירייה פועלת ותמשיך לפעול לעניין מינוי דירקטורים בהתאם להוראות הדין".

מחברת מועצת העיר, ימית יואלי-אלה, נמסר: "אחרי שחילק תקציבים לפטרוניו, ליברמן ודרעי, לצורך אירוע בתל אביב, ראש העירייה מוכר את העירייה למקורבים ועסקנים. לא ניתן לליאון, שבעבר עתר בעצמו נגד מינויים מסוג זה, לעשות בעירייה כבשלו. אני קוראת לליאון לבטל את המינויים הבלתי-חוקיים האלה לאלתר ויפה שעה אחת קודם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker