מנדלבליט: שוקל להעמיד לדין את התאגידים וואלה, בזק וידיעות אחרונות בפרשות 2000 ו-4000

בהודעה מטעם היועץ צוין כי קיימים הבדלים מהותיים בין שיקולי העמדה לדין של חשודים "בשר ודם" לבין העמדה לדין של תאגידים

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנדלבליט בטקס פתיחת שנת המשפט, בספטמבר
מנדלבליט בטקס פתיחת שנת המשפט, בספטמברצילום: אילן אסייג

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסר הערב (ד') כי הוא בוחן את האפשרות להעמיד לדין את התאגידים וואלה, בזק וידיעות אחרונות בפרשות 2000 ו-4000 וכי טרם התקבלה החלטה סופית בנושא. ההודעה נמסרה בעקבות פניתו של ארגון "לביא" המזוהה עם הימין, שאותו מייצגים עו"ד שמואל שניידר ועו"ד מיכאל דבורין שמייעץ בקמפיין הבחירות לראש הממשלה בנימין נתניהו.  

בהודעה מטעם היועץ שנכתבה על ידי עוזרת היועמ"ש, עו"ד עדי מנחם באר, צוין כי קיימים הבדלים מהותיים בין שיקולי העמדה לדין של חשודים "בשר ודם", כלשון ההודעה, לבין העמדה לדין של תאגידים. בהודעה נכתב כי עם השלמות הבחינות יתקבלו ההחלטות בנושא.

בחודש אוקטובר האחרון פירסם פרקליט המדינה היוצא, שי ניצן, הנחיה שמתייחסת לשיקולים אותם התביעה לוקחת בבואה להעמיד לדין תאגיד עסקי.

ככלל, ההנחיה מתייחסת לעובדה שככל שמידת הכשל בתרבות הציות לחוק בתאגיד רחבה יותר - כך יגדל הסיכוי בהעמדת התאגיד לדין, וזאת אפילו אם התאגיד נקט בתוכנית אכיפה פנימית ובא בחשבון עם מפירי החוק.

בתיק 4000 נתניהו מואשם ביחסי שוחד עם בעלי בזק לשעבר, שאול אלוביץ', שבמסגרתם נתניהו העניק לאלוביץ' הקלות רגולטוריות בתפקידו כשר התקשורת - ובתמורה קיבל מאז 2012 סיקור תקשורתי חיובי באתר וואלה, שהיה בשליטת אלוביץ'.

תיק 2000 עסק בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים על ידי ראש הממשלה ועל ידי מו"ל עיתון "ידיעות אחרונות" ובעל השליטה בעיתון מר ארנון (נוני) מוזס, בכל הנוגע למערכת היחסים ביניהם סביב בלימת התעצמותו של עיתון "ישראל היום" באמצעות חקיקה ודרכים אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker