הקרב על המשקפיים: הפיצוי שתשלם לוקסאוטיקה לאופטיקה הלפרין נחתך בחצי

שופטי בית המשפט העליון הסכימו כי לוקסאוטיקה, ששולטת בכ-35% משוק המשקפיים הממותגים בישראל, הפרה את הסכם הבלעדיות שחתמה עם הלפרין למכירת משקפי רייבאן אופטי (RX) - אבל קיבלו באופן חלקי את ערעורה

אפרת נוימן
משקפי ריי-באן של לוקסאוטיקה
משקפי ריי-באן של לוקסאוטיקהצילום: בלומברג

לוקסאוטיקה (Luxottica) תשלם לאופטיקה הלפרין פיצוי של 3.8 מיליון שקל לאחר שהפרה את ההסכם עמה – כך הוכרע באופן סופי בבית המשפט העליון. בכך, התקבל באופן חלקי הערעור שהגישה לוקסאוטיקה לאחר שחויבה בבית המשפט המחוזי לפצות את אופטיקה הלפרין ב-7.1 מיליון שקל. 

לוקסאוטיקה היא חברת המשקפיים הגדולה בעולם והיא עוסקת בייצור, שיווק והפצה של משקפי שמש ומסגרות של כ-40 מותגים מובילים. החברה שולטת לפי ההערכות בכ-35% משוק המשקפיים הממותגים בישראל, המגלגל כ-1.5 מיליארד שקל בשנה. היא מחזיקה בבלעדיות במותגים הבינלאומיים המובילים כמו ריי-באן, אוקלי, שאנל ופראדה.

בתביעה שהגישה ב-2011 אופטיקה הלפרין לבית המשפט המחוזי בתל אביב, נטען כי לוקסאוטיקה הפרה את הסכם הבלעדיות שנתנה לה לשלוש שנים למכירת משקפי ריי-באן אופטי (RX). במאי 2016 קיבל השופט רחמים כהן את התביעה באופן חלקי. הוא קבע כי לוקסאוטיקה הפרה את ההסכם, אמד את הרווח השולי למסגרת RX בכ-355 שקל והכפיל אותו בכמות היחידות בהתאם ליעד בהסכם (20 אלף). בהתאם לכך, הפיצוי להלפרין נקבע על 7.1 מיליון שקל עבור אובדן רווחים ב-2011.

שתי החברות ערערו לעליון. לוקסאוטיקה טענה כי לא הפרה את ההסכם ובכל מקרה לא נגרם להלפרין נזק, וגם אם נגרם הרי שהוא נמוך יותר. הלפרין טענה כי הפיצוי שקיבלה היה עבור אובדן הרווח מהמסגרות ולא מהעדשות ולכן היא צריכה לקבל פיצויים עבור אובדן רווחים גם ב-2012.

שופטי בית המשפט העליון ג'ורג' קרא, יוסף אלרון וחנן מלצר הסכימו עם הקביעה כי לוקסאוטיקה הפרה את ההסכם כשהודיעה על ביטולו. עם זאת, הם היו חלוקים בשאלה איך יחושב הנזק. לפי קרא, הפיצוי צריך היה להיות 3.3 מיליון שקל, לפי אלרון הפיצוי צריך היה להיות 4.3 מיליון שקל ולפי מלצר הפיצוי צריך היה להסתכם ב-3.8 מיליון שקל. לכן גובה הנזק הוכרע לפי עמדתו של מלצר, שכן הוא ראש ההרכב (בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מפברואר 2014).

סכום ההוצאות שנקבע לטובת הלפרין במחוזי על סך 400 אלף שקל, הופחת ל-200 אלף וממנו יופחתו 50 אלף שקל שתשלם הלפרין לאור תוצאות הערעור בעליון.

את אופטיקה הלפרין יצגו עורכי הדין יגאל כהן ובן ציון צדוק. את לוקסאוטיקה ייצגו עורכי הדין קובי שרביט וצחי שרגאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker