בית המשפט עשה סיכול ממוקד לתכנון המס של האחים נאוי

השופטת ירדנה סרוסי קבעה כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסד של 150 מיליון שקל שהיו בשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו ב-2011, מכיוון שמדובר בתכנון מס מלאכותי ■ לפסק הדין יש השלכות רוחביות על תכנוני מס דומים בהיקף של מאות מיליוני שקלים

אפרת נוימן
האחים שאול ודורי נאוי. להגדיל את ההון העצמי
האחים שאול ודורי נאויצילום: אסף נאוי

האחים שאול ודורי נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים של 153 מיליון שקל שהיו בשלד בורסאי שרכשו מאיש העסקים אביחי סטולרו, והעבירו אליו פעילות, שכן מדובר בתכנון מס מלאכותי – כך קבעה אתמול (ב') השופטת ירדנה סרוסי מבית המשפט המחוזי בתל אביב.

האחים נאוי עסקו בנכיון צ'קים במסגרת חברות פרטיות בבעלותם. ב-2011 הם רכשו שלד בורסאי - שאין בו נכסים, ציוד או מוניטין - ויצקו לתוכו פעילות רווחית בתחום ניכיון צ'קים מחברה פרטית שבבעלותם. בשלד היו 153 מיליון שקל הפסדים צבורים, והם קיזזו אותם ב-2013-2011 כנגד ההכנסות שהיו באותן שנים, כך שהם לא שילמו מס. חיסכון המס שנבע מקיזוז ההפסדים היה כ-30 מיליון שקל.

העמדה של רשות המסים היתה כי ביסוד של עסקת רכישת השלד לא היה טעם מסחרי ומדובר בפעולה מלאכותית. קבוצת אחים נאוי הגישה על כך ערעור לבית המשפט המחוזי.

לפי פסק הדין, האחים נאוי היו צריכים להוכיח מדוע הם רכשו דווקא שלד זה ולא אחרים שהיו זמינים בבורסה, שבהם ההפסדים נמוכים יותר, והאם הם נקטו מאמצים סבירים לנסות לאתר שלדים נוספים עם הפסדים פחותים.

השופטת קבעה כי נאוי לא הוכיחה כי בעת ביצוע העסקה עמד לנגד האחים היתרון המסחרי והייחודי שברכישת שלד בורסאי דווקא (חיסכון בעלויות ובזמן), בהשוואה למשל להנפקה או מסלולי כניסה זמינים אחרים לבורסה שנושאים הפסדים פחותים. הם גם לא הוכיחו כי בדקו שלדים ציבוריים נוספים ושהשלד הנרכש היה היחידי שאיפשר את מבנה העסקה שהם רצו. לכן היא קבעה כי המסקנה היא ש"הרכישה נעשתה מטעם פיסקלי יסודי של ניצול הפסדים צבורים ולכן היא מלאכותית".

לבסוף היא ציינה כי גם אם היא היתה משתכנעת שיש "טעם מסחרי יסודי" ברכישת השלד הבורסאי הספציפי, הרי שלאור ההיקף של ההפסדים הצבורים שבשלד ולערך הכספי המיידי שבקיזוזם לצורכי מס, לא ניתן לראות בחיסכון בעלויות, בזמן ובתשלום פרמיית שליטה שברכישת שלד בורסאי כשקול כלכלית ליתרון המס שבניצול ההפסדים הצבורים - באופן הגורם לשלילת מלאכותיותה של העסקה.

רשות המסים יוצגה על ידי עו"ד מאיר פורת מהמחלקה הפיסקאלית בפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי). את האחים נאוי יצגו עורכי הדין יניב שקל ולינור בוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker