עבר במסלול הירוק עם 260 אלף דולר בקופסת עוגיות – וישלם קנס של 250 אלף שקל

הקנס החמור הוטל על סעיד מחמוד יחיא, איש עסקים אמריקאי, שנכנס לישראל דרך נתב"ג בלי להצהיר שברשותו 260 אלף דולר במזומן

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבר המכס בנתב"ג
מעבר המכס בנתב"גצילום: עופר וקנין

רשות המסים פירסמה היום (רביעי) את החלטות הוועדה להטלת עיצום כספי למחצית הראשונה של 2018. מדובר ב-126 החלטות שסך הקנס ביחס אליהן הוא 1.2 מיליון שקל. כמו במדינות נוספות, בישראל קיימת חובת דיווח על הכנסת כספים למדינה והוצאתם, במטרה למנוע הלבנות הון באמצעות מעבר בין מדינות עם כסף מזומן. אין איסור כללי על הכנסה של סכומים גבוהים במזומן, אבל יש לדווח עליהם בטופס במעבר המכס.

לפני כשנתיים ירד רף הדיווח בישראל, ונקבע כי מי שמכניס או מוציא יותר מ-50 אלף שקל במזומן (או סכום שווה ערך במטבע חוץ, בהמחאות בנקאיות או בהמחאות נוסעים) במעברי הגבול האוויריים והימיים, או 12 אלף שקל במעברי הגבול היבשתיים, נדרש לדווח על כך.

נגד מפרי חובת הדיווח אפשר לנקוט אכיפה פלילית או מינהלית. ההליך המינהלי שמיועד לקבוע סנקציה מהירה ואפקטיבית ללא הרשעה בפלילים, נעשה בפני הוועדה לעיצום כספי, שתפקידה לבחון האם הופרה חובת הדיווח ולאחר מכן להחליט אם המקרה הנדון מצדיק את הפעלת מנגנון הטלת העיצום הכספי.

בתקופה המדווחת יש עלייה ניכרת לעומת 2017: עד תחילת 2018 היה הרף לדיווח 100 אלף שקל, ומאז הוא נחתך בחצי. 74% מהפרות הדיווח נתפסו במעברים היבשתיים, והשאר במעברים האוויריים.

הקנס הגבוה ביותר, 250 אלף שקל, הוטל על סעיד מחמוד יחיא. אזרח ותושב ארה"ב ואיש עסקים, שנכנס לישראל דרך נתב"ג בלי להצהיר על כך שברשותו 260 אלף דולר במזומן, מוסתרים בתוך קופסאות עוגיות OREO. הוא טען כי את הכספים, שחסך במשך שלוש שנים מהכנסותיו מעסקי הדלק שבבעלותו, הוא שמר בכספת בביתו.

קנס גבוה נוסף, בסך 225 אלף שקל, הוטל על איליה גבריאלוב, לאחר שאף שהביא עמו 125 אלף יורו ו-40 אלף דולר, הוא הצהיר בכניסה לישראל בשפה הרוסית כי אין ברשותו כספים מעל לתקרת הדיווח.

עם השיקולים שהוועדה בוחנת נמנים השאלה אם מדובר בהפרת דיווח ראשונה או חוזרת, היקפה הכספי של ההפרה, מודעות המפר לחובת הדיווח, מידת שיתוף הפעולה של המפר עם הרשויות לבירור מקור הכספים, הסברי מפר הדיווח למקור ויעד הכספים ומידת תום הלב של המפר.

במקרה נוסף, הוטל קנס של 120 אלף שקל על ציון חתוכה, לאחר שעבר במסלול הירוק עם 200 אלף יורו. הוא הסביר כי הכספים הועברו לו במזומן בשתי מעטפות על ידי קונה בשם "נטשה" בנמל התעופה במוסקבה, לאחר שהיא נחתה בטיסה משווייץ, תמורת יהלום שמכר לה, והוסיף כי יהם נועדו להפקדה בחשבון הבנק של חברתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker