החשד: שוחד לעוזר הנשיא בתמורה לזירוז בקשות חנינה

המשטרה חוקרת חשד שעוזר הנשיא המושעה, זאב דולינסקי, קיבל שוחד בתמורה לזירוז הטיפול בבקשות חנינה ■ אתמול נשאל אחד העצורים בפרשה על כ-20 בקשות חנינה שהעביר לדולינסקי ■ אף שהובהר כי הנשיא ריבלין אינו חשוד, ההערכה היא כי הוא יזומן להעיד

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
זאב דולינסקי, היום בבית המשפט
זאב דולינסקי, אתמול בבית המשפטצילום: אילן אסייג

המשטרה חוקרת חשד שלפיו עוזר הנשיא המושעה, זאב דולינסקי, קיבל שוחד בתמורה לקידום וזירוז הטיפול בבקשות חנינה של אסירים לנשיא. אתמול (שלישי) נשאל אחד העצורים בפרשה, בדר סרחאן, על כ-20 בקשות חנינה שהיה מעורב בהעברתן לידי דולינסקי, ושבהן דן נשיא המדינה, ראובן ריבלין.

הבקשות הועברו באמצעות מיילים מסרחאן לדולינסקי, שנמצאו במסגרת חיפוש במכשירי הטלפון של דולינסקי המוחזקים בידי המשטרה. במקביל, נמצאו כמה העברות כספיות בסכומים של מאות שקלים כל אחת, מחשבון השייך לסרחאן לחשבונו של דולינסקי. לסרחאן ודולינסקי מיוחסות עבירות של מתן וקבלת שוחד, בהתאמה.

סרחאן, תושב היישוב נחף בגליל, הוא פעיל פוליטי ותיק, ואדם המרבה לבקר בכנסת. בחקירתו אתמול הגדיר עצמו "יועץ אסטרטגי". פעילותו ה"אסטרטגית", מודים גורמים בסביבתו, התאפיינה לאורך השנים גם בפעילות של קבלנות קולות בליכוד ובקדימה, וכן בהמרצת בוחרים להצביע עבור ש"ס. על רקע פעילותו הפוליטית של סרחאן, נוצרה ההיכרות בינו לבין דולינסקי, המלווה את הנשיא זה שנים רבות, בתפקידים השונים שאותם מילא.

לטענת סרחאן, הוא אכן העביר כספים לדולינסקי, אך מדובר בסיוע בין חברים ותיקים שניתן כהלוואה. אתמול הובאו סרחאן ודולינסקי להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון. מעצרם של השניים הוארך על ידי השופט גיא אבנון בששה ימים עד ליום שני. בדיון בעניינו של סרחאן טען חוקר היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), רפ"ק עודד אררה, כי סרחאן ניסה לשבש חקירה בביתו בשעת מעצרו.

בדיון בעניינו של דולינסקי נשאל נציג המשטרה, רפ"ק אררה, על ידי עורך דינו של דולינסקי, ששי גז, האם החשדות מיוחסים גם לנשיא רבלין. אררה השיב כי "לנשיא לא מיוחס דבר". עם זאת, לאור טיב החשדות הנוגעים לסמכותו של הנשיא להעניק חנינות, אפשר להעריך כי ריבלין יצטרך למסור עדות בפרשה במוקדם או במאוחר.

עצור נוסף בפרשה הוא האני זחאיקה, צעיר העובד כאיש אחזקה במלון בירושלים. המשטרה אמנם איתרה ראיות להעברת כספים בינו לבין דולינסקי, אך בשלב הזה לא ברור לחלוטין אם מקור הכספים בזחאיקה עצמו או באדם אחר. לדברי סנגורו, הישאם קבלן, לזחאיקה אין כל קשר לעולם הפוליטי או למי מהחשודים האחרים בתיק. מעצרו של זחאיקה הוארך אתמול בארבעה ימים.

העצור הרביעי שהובא להארכת מעצר אתמול הוא מזיד חמדאן, תושב יאנוח ג'ת שבגליל המערבי, נכבד העדה הדרוזית המצוי בעשור השביעי לחייו. לחמדאן מיוחסות עבירות של מתן שוחד ותיווך לשוחד. המשטרה טוענת כי איתרה העברות כספים בינו לבין דולינסקי, אבל בשלב הזה לא ידוע מה עומד מאחוריהן. גם במקרה הזה נבחנת האפשרות שהעברות הכספים, מקורן במערכת יחסים של דולינסקי עם גורם שלישי. מעצרו של חמדאן הוארך ביומיים עד מחר.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין. יתארח הערב בהיכל
נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבליןצילום: חיים צח / לע"מ

עסק מהצד

דולינסקי כבר עוכב ונחקר בעבר באמצע 2019, בחשד לשוחד. הוא נחשד שעשה שימוש בתפקידו ובמעמדו כעובד ציבור, כדי לסייע לחברות בתחום התרופות בעסקיהן ולהעניק להן הזדמנויות עסקיות במדינות אפריקה. דולינסקי הודה בעובדות, אבל טען להגנתו כי אין פסול פלילי במעשיו.

לדבריו, לצד עיסוקו כעובד ציבור החזיק בעסקים פרטיים שאין להם זיקה לתפקידו. החזקת עסק אמנם אסורה על עובדי מדינה, אך לטענתו של דולינסקי, המעשים הם עבירה משמעתית ולא פלילית. בעקבות חקירתו הקודמת, הושעה דולינסקי מעבודתו בבית הנשיא ומאז לא שב לתפקידו.

אחת מטענות ההגנה שהעלו סנגורי שלושת החשודים במתן ובתיווך לשוחד לדולינסקי לגבי הכספים שקיבל בחודשים האחרונים, היא כי חלק מהכספים התקבלו בתקופת ההשעיה, ולכן - אין לכספים קשר למעמדו של דולינסקי כעובד ציבור.

סכום הכסף שאותר עד כה הוא נמוך יחסית לחקירות שוחד, ומסתכם בעשרות אלפי שקלים בסך הכל. בדיון הארכת המעצר מסר רפ"ק אררה כי סך הכל נמצאו עשר העברות כספיות בסכומים שבין 2,000 ל-3,000 שקלים. עם זאת, לטענת המשטרה דולינסקי קיבל גם טובות הנאה לא כספיות מהחשודים. רפ"ק אררה הוסיף כי "קיים חשד מבוסס שזהו רק קצה קרחון".

מבית הנשיא נמסר בתגובה: "בית הנשיא סומך ידיו על פעילות מערכת האכיפה ויעמוד לרשות משטרת ישראל בכל הנוגע לצרכי החקירה".

סנגורו של דולינסקי, עו"ד ששי גז מסר: "אנו מכחישים את החשדות המיוחסות למר דולינסקי, ומאמינים שהתמונה תתבהר בהקדם".

עורכת הדין נטלי לוי, המייצגת את מזיד סרחאן, מסרה: "מר סרחאן מכחיש את כל החשדות המיוחסים לו. אכן היו העברות כספים, אבל בסכום זניח מאוד של כ-2,000 שקל במשך כשנה וחצי. מדובר בעזרה חברית בין שני מכרים ותיקים. הכספים ניתנו כהלוואה שרובה הוחזר. נמתין להתפתחויות בחקירה ונגיב בהתאם בהמשך".

עו"ד הישאם קבלאן, המייצג את האני זחאיקה, מסר: "מדובר בהארכת מעצר ראשונה שבה רב הנסתר על הגלוי. מה שבטוח ללקוח שלי אין שום קשר אם במישרין או בעקיפין לאיש הציבור שנעצר ומכחיש מתן או תיווך בשוחד ומכחיש קבלת טובת הנאה כלשהי. מעצרו הוארך עד יום חמישי ואני מקווה שעד אז חוקרי להב יגיעו לחקר האמת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker