פרשת גבי אשכנזי-שמן: המשקיעים יקבלו 3.4 מיליון שקל, עורכי הדין - 1.1 מיליון

החברה, היו"ר לשעבר גבי אשכנזי והמנכ"ל לשעבר יוסי לוי נתבעו בטענה להטעיית משקיעים ■ למרות פרסומים אופטימיים קודמים של החברה, קידוח ים 3 נמצא יבש והמניה צנחה בכ-90%

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבי אשכנזיצילום: תומר אפלבאום
אפרת נוימן

6 שנים אחרי שהוגשה בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת קידוחי הנפט והגז שמן, יו"ר החברה לשעבר ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן, והמנכ"ל לשעבר יוסי לוי, אישר היום (שני) בית המשפט הכלכלי את הסדר הפשרה שאליו הגיעו הצדדים. התובעים יקבלו 4.5 מיליון שקל, מתוכם 1.12 מיליון שקל לעורכי הדין המייצגים ו-3.4 מיליון שקל למשקיעים. ככל הידוע, חברת הביטוח הפניקס תישא במלוא התשלום.

בנובמבר 2011 מונה אשכנזי ליו"ר שמן, בעלות שכר נדיבה של 100 אלף שקל בחודש. מי שהציע לאשכנזי את התפקיד היה חיים לייבוביץ', שהיה אז בעל השליטה בחברה לצד ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי. באוקטובר 2013, קצת אחרי שהתגלה שהמאגר של שמן יבש, התפטר אשכנזי מתפקיד יו"ר החברה.

ב-2013 הוגשה תביעה ייצוגית על סך 165 מיליון שקל - בטענה להטעיית משקיעים, שכן למרות פרסומים אופטימיים קודמים של החברה, קידוח ים 3 נמצא יבש, והמניה צנחה בכ-90%.

באוקטובר 2016  אישרה שופטת בית המשפט המחוזי, דניה קרת־מאיר, את הבקשה לתביעה ייצוגית , וקבעה כי שמן הפרה את חובת הדיווח שחלה עליה כשלא דיווחה לציבור על שיעור הנקבוביות שנמצאו בבדיקת לוגים חשמליים בקידוח.

עוד קבעה השופטת כי עורך הדין שהגיש את הבקשה, יוגב חלפון, אינו ראוי לשמש כעורך הדין של הקבוצה. הנימוקים היו שהוא משמש גם כתובע הייצוגי בתיק, וכן נבעו מהתרשמות שלילית של השופטת מהתנהלותו בדיונים. בהמשך, לאחר שקרת-מאיר פרשה והתיק עבר לשופט חאלד כבוב, הוא בחר בעורכי הדין אופיר נאור ורנן גרשט לייצג את המשקיעים בתביעה שאושרה (השניים כבר נבחרו על ידי קרת־מאיר, אך המינוי בוטל בבית המשפט העליון, שכן נעשה ללא מכרז).

לאחר הליך גישור, שנעשה בפני שופט בית המשפט העליון לשעבר צבי זילברטל ולאחר שהוצגה חוות דעת של פרופ' דן גלאי, הגיעו הצדדים להסדר שלפיו הפיצוי יהיה בגובה של 50% מסך הנזק המקסימלי שנגרם לפי חוות הדעת. המנגנון שנקבע כולל את האפשרות להגדיל את סכום הפשרה במידה שיתברר כי קיימים חברי קבוצה נוספים שניזוקו וזכאים לפיצוי.

נגד ההסדר הוגשו התנגדויות (כולל התנגדות של חלפון), אך השופט כבוב אישר אותו בהסכמת השופטים רות רונן ומגן אלטוביה, במסגרת הליך של דיון חוזר (ערעור) על אישור הבקשה. כבוב קבע שההסדר ראוי, הוגן וסביר וכי סכום הפיצוי - ששווה למחצית מסכום הנזק שנגרם - הוא פשרה הוגנת וסבירה לאור הקשיים הקיימים בתביעה.

השופט אישר את שכר הטרחה וקבע כי מתוכו יקבל חלפון 300 אלף שקל, כך שנאור וגרשט יקבלו 825 אלף שקל. הקבוצה שתפוצה היא בעלי מניות וניירות ערך אחרים של שמן, שהחזיקו אופציות מסדרה 4 ומימשו אותן בין 26 באוגוסט ל-22 בספטמבר 2013.  

את גבי אשכנזי ויוסי לוי ייצגו עורכי הדין דרור סברנסקי, נסי אנג'ל כץ וצבי אגמון ממשרד אגמון ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker