אחרי שאושרה: התביעה הייצוגית נגד בזק בעניין רפורמת השוק הסיטוני עברה לגישור

המגשר הוא שופט העליון בדימוס, יורם דנציגר ■ התביעה עוסקת בעניין מחדלי הדיווח של בזק על רפורמת השוק הסיטוני ■ הנזק הנטען בתביעה הוא כ-750 מיליון שקל

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התביעה הוגשה נגד 13 בכירים באותה העת, ובהם שאול אלוביץ' וסטלה הנדלרצילום: ינאי יחיאל ואייל טואג
אפרת נוימן

התביעה הייצוגית שהוגשה נגד בזק ובכיריה ואושרה בעניין רפורמת השוק הסיטוני - עברה לגישור בפני שופט בית המשפט העליון לשעבר יורם דנציגר.

התביעה הייצוגית הוגשה בתחילת 2015 על ידי חברת ליעד, בעלת מניות בבזק, נגד 13 בכירים באותה העת, ובהם שאול אלוביץ' וסטלה הנדלר, ובה נטען למחדלי דיווח וגילוי מצד בזק במהלכי הפחתת דמי הקישוריות ורפורמת השוק הסיטוני.

אחרי שהבקשה אושרה ב-2018 על ידי השופטת דניה קרת-מאיר, בזק הגישה בקשה לדיון חוזר על החלטת האישור. בתחילת דצמבר הכריעו שלושת שופטי המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב - רות רונן, חאלד כבוב ומגן אלטוביה – לדחות את הבקשה לדיון חוזר בעניין רפורמת השוק הסיטוני (שבו הנזק הנטען הוא המשמעותי יותר) ולקבל את העירעור בעניין עילה נוספת שנגעה לדמי הקישוריות. כעת הנזק הנטען בתביעה הוא כ-750 מיליון שקל.

רפורמת השוק הסיטוני, המכונה גם רפורמת הפס הרחב, נוגעת להחלטת שר התקשורת ממאי 2012, לקביעת מדיניות חדשה באמצעות הקמת שוק סיטוני ופתיחת ענף התשתיות הקוויות לתחרות. באופן משלים לרפורמת השוק הסיטוני, מסר משרד התקשורת לבזק בפברואר 2013 מסמך שימוע בעניין הפחתת דמי הקישוריות.

בתביעה נטען כי בזק תיארה בפני ערכאות שיפוטיות את ההשלכות השליליות הקשות, הדרמטיות והעצומות של הרפורמות של משרד התקשורת על פעילותה - אולם תיאור זה לא בא לידי ביטוי בדיווחיה כחברה ציבורית, ודיווחיה החלקיים, המאוחרים והמטעים של בזק לציבור בעלי המניות, היו שונים בעליל.

אחת הטענות המרכזיות של בזק בבקשה לדיון חוזר, היתה כי מאחר שהמידע על השוק הסיטוני פורסם באתר משרד התקשורת, ובמספר אתרי תקשורת, היא לא היתה חייבת לדווח עצמאית על המידע הנוגע לרפורמת השוק הסיטוני. השופטת רונן קבעה בהקשר הזה כי "פרסום מידע מהותי למשקיעים שלא באמצעות החברה אינו משחרר את החברה מחובת הגילוי המוטלת עליה. זאת בין אם הפרסום האחר הוא בכלי תקשורת ובין אם מדובר בפרסום רשמי שנעשה על ידי הרגולטור עצמו". היא הוסיפה כי "החברה היא זו שבידיה מצוי מכלול המידע הרלוונטי המהותי לגביה. לכן הטלת חובת הדיווח על החברה היא הדרך היעילה ביותר לוודא שמכלול המידע המהותי יוודע לשוק".

השופט בדימוס, יורם דנציגרצילום: תומר אפלבאום

היא קבעה בנוגע לרפורמת השוק הסיטוני כי התובעת הוכיחה שקיימת אפשרות סבירה שמחדלי הדיווח ביחס לרפורמה של השוק הסיטוני גרמו לנזק כלשהו בקרב ציבור המשקיעים. את חישוב הנזק היא השאירה לדיון העיקרי בתביעה.

לאחר פרישתה של קרת-מאיר התיק עבר לשופט אלטוביה. הוא הציע לצדדים לפנות לגישור ולפני כחודש הם הודיעו לבית המשפט כי דנציגר יהיה המגשר. עד לתום הגישור יושהו ההליכים בתיק ובאפריל יודיעו הצדדים על ההתקדמות.

התביעה הייצוגית הוגשה באמצעות עורכי הדין רונן עדיני ואפי שאשא. את הנתבעים מייצגים עורכי הדין ניר כהן ואמיר בן ארצי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker