"שמור עליי. אני מוזמן אחריך": הסמסים בין השופט אורנשטיין לאפי נוה

ערב מינויו של איתן אורנשטיין לתפקיד נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, הוא דן עם מי שהיה אז יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה בעסקה שלפיה נוה יפעל למען קידומו של אורנשטיין - ואילו אורנשטיין יקדם הכשרות מקצועיות של שופטים בתחום הנזיקין ■ ומדוע כתב נוה לאורנשטיין "פירקת אותה"?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן אורנשטיין (מימין) ואפי נוה
איתן אורנשטיין (מימין) ואפי נוהצילום: עופר וקנין ומוטי מילרוד

היום הותר לפרסום כי נשיא בית המשפט המחוזי בת"א איתן אורנשטיין הוא השופט הבכיר שהתכתב עם יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה בנוגע לקידומו. בהתכתבות בין נוה לאורנשטיין ממאי 2016, ערב מינויו של אורנשטיין לתפקיד נשיא בית המשפט, דנו נוה ואורנשטיין בעסקה לפיה נוה יפעל למען קידומו של אורנשטיין לתפקיד ואילו אורנשטיין יקדם הכשרות מקצועיות של שופטים בתחום הנזיקין.

ההתכתבות בין השופט אורנשטיין לבין אפי נוה
ההתכתבות בין השופט אורנשטיין לבין אפי נוה

נוה סיפר לאורנשטיין כי "השבוע אני אצל ועדת האיתור".

השופט השיב: "תשמור עלי".

נוה ענה: "ברור. אם לא אתה לא הייתי בא לשם בכלל".

אורנשטיין: "סומך עליך, תעדכן, שבת שלום ותודה".

נוה: "אתה הכי מתאים וראוי, לכן נילחם בשבילך".

אורנשטיין השיב באימוג'י של לייק.

בהמשך כתב נוה לשופט: "אתה תצטרך רק לקיים את ההתחייבות היחידה שסיכמנו... לטובת ציבור הנזיקיסטים.. ששאר הענפים ישתתפו בנטל"... ופירט שורה של ענפי משפט שישלמו את המחיר של קידום האינטרסים של עורכי הדין מתחום הנזיקין.

שופט בית משפט השלום שקיבל את הבקשה להסיר את איסור הפרסום מעל ההתכתבות, עלאא מסארווה, אמר בדיון בנושא שהתקיים היום כי הוא אינו מזהה אפילו "אבק פלילים" בהתכתבות. אורנשטיין עצמו, וכך גם מערכת בתי המשפט, הסכימו להסרת איסור הפרסום והבהירו כי לשיטתם אין כל פסול בהתכתבות.

התכתובת בין נוה לבין אורנשטיין מלמדת על קרבה מסוימת: נוה שאל את השופט על תיק פירוק שהתנהל בפניו את השאלה הדו משמעית: "פירקת אותה?" (השאלה נשאלה על בקשה לפירוק חברת אור סיטי נדל"ן של ענבל אור); . אורנשטיין החמיא לנוה על הצלחת הכנס המקצועי של הלשכה; ורגע לפני שנכנס לוועדה המייעצת שהחליטה בעניינו כתב אורנשטיין לנוה: "שמור עלי".

השופט אורנשטיין הגיב לפרסום באמצעות דוברות הרשות השופטת: "מדובר בהתכתבות שהתקיימה במאי 2016 בין עו"ד נוה כראש לשכת עורכי הדין דאז ובין השופט איתן אורנשטיין כמי שהיה אז מועמד לנשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב. הסמכות בחוק למינוי נתונה בידי שר המשפטים (אז השרה איילת שקד) בהסכמת נשיא בית המשפט העליון (אז הנשיאה מרים נאור), וזאת לאחר קבלת המלצה מאת ועדה מייעצת שראיינה את המועמדים וכן גורמי חוץ שונים, ובהם ראש לשכת עורכי הדין.

"לקראת גיבוש עמדת הלשכה לעניין המועמד המומלץ על ידה, קיים עו"ד נוה כראש הלשכה שיחות עם המועמדים השונים וביניהם השופט אורנשטיין, בהן ביקש לברר מהי תוכנית העבודה הארגונית שלו ומהם השיפורים הניהוליים שבכוונתו לבצע אם ייבחר לתפקיד. 

"במסגרת זו ציין עו"ד נוה בפני השופט אורנשטיין, כי ראוי לחזק את ההתמקצעות בתחומים שונים בבית המשפט המחוזי ובהם התחום הנזיקי, המינהלי ותובענות ייצוגיות, אשר לגביהם מתלוננים עורכי-הדין שבית המשפט המחוזי בתל אביב אינו נותן מענה מקצועי מספק, ולכן מעדיפים עורכי-הדין להגיש את תביעותיהם בערים אחרות.

"השופט אורנשטיין השיב לכך באומרו כי הוא מתכוון לתקן את הדבר ולפעול לשיפור ולחיזוק ההתמקצעות של השופטים המופקדים על תחומים אלה. על רקע זה כתב עו"ד נוה לשופט אורנשטיין, ערב הופעתו לפני הוועדה המייעצת, שנוכח התחייבותו זו הוא מתכוון לתמוך במועמדותו וכי הוא המועמד המועדף על הלשכה.

"מדובר בהתכתבות עניינית הנוגעת לנושאים מערכתיים-ניהוליים והניסיון לייחס לה מימד של התחייבות על בסיס אישי כלשהו אין לו שחר.

"השופט אורנשטיין אכן נבחר בהמלצת הוועדה המייעצת לנשיא בית המשפט המחוזי על ידי השרה שקד והנשיאה נאור, וזאת בזכות כישוריו המצויינים לתפקיד והוא ממלא את התפקיד בהצלחה רבה קרוב לשלוש שנים".

בעיה אתית

בשבוע שעבר פירסם ג'וש בריינר ב"הארץ" כי שמו של נוה לא נכלל ברשימת המניעויות שהעביר השופט להנהלת בתי המשפט ואף דן בתביעה שמשרדו של נוה ייצג בה מבלי שפסל את עצמו מלשבת בדין. אורנשטיין אמנם לא כתב פסק דין בתביעה, הוא שלח את הצדדים לגישור והם סיימו את הסכסוך מחוץ לכותלי בית המשפט. בתיק נוסף קיבל אורנשטיין החלטה טכנית הנוגעת למשרדו של נוה.

בתגובה לפרסום מסרה הנהלת בתי המשפט כי: "רשימת המניעויות נערכת על בסיס קשרים אישיים ולא מקצועיים מערכתיים, ולא באה למנוע משופט מלדון בתיקים בהם עורכי הדין הם בקשר מקצועי מערכתי ולא בקשר אישי (דוגמת קשר משפחתי, חברתי וכדומה). בתיק האחד מדובר בהחלטה טכנית לאחוד תיקים. בתיק השני, בטרם נותב התיק לשופט, וממילא בטרם זומנו הצדדים לדיון, הוצע להם בכתב לפנות לגישור. הצדדים פנו בהסכמה למגשר שזהותו נקבעה על ידם, התיק נותב לשופט אחר להמשך טיפול, ולאחר מכן הובא הסדר הגישור לפניו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker