שני יועצים מתחום הביטחון תובעים את שאול מופז ואחיו בטענה להונאה

שמוליק ששון ורון בן משה טוענים כי עמלו ללא תמורה על הכנת סקרים ותוכניות לממשלת ג'מייקה עבור האחים מופז ■ בתביעה נטען כי הוגש להם מצג שווא, וכי שאול מופז קיבל 1.5 מיליון דולר שהוסתרו מהם ■ האחים מופז: "תביעה מופרכת ומנותקת מהמציאות"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול מופז
שאול מופזצילום: אלכס רוגובסקוי

שמואל (שמוליק) ששון ורון בן משה, שהם יועצים בתחום הביטחון, הגישו אתמול (שני) לבית משפט השלום בתל אביב תביעה בסך 2.5 מיליון שקל - נגד שר הביטחון לשעבר, שאול מופז, ואחיו שלמה, בטענה שהונו אותם. ששון שימש בעבר ראש חטיבה בשירות הביטחון הכללי, וכיום הוא עוסק בייעוץ בתחומי האבטחה. בן משה הוא אלוף משנה במיל' בחיל הים, וכיום הוא עוסק בייעוץ בתחומי האבטחה הימית.

השניים כותבים כי היו בעבר פקודיו של שאול מופז, וכי האחים מופז פנו אליהם ב-2017 במטרה לעניין אותם בהזדמנות עסקית יוצאת דופן לביצוע פרויקט בתחומים ביטחוניים שונים בג'מייקה. הפנייה התייחסה להצעות בתחום הידע והרכש הביטחוני, במסגרת פרויקט ביטחוני מקיף, העוסק בין היתר בתחומי המומחיות שלהם: הגנת החופים והנמלים, אבטחת שדות תעופה, ואבטחת האישים והמתקנים. לטענתם, מופז מסר להם כי אם יעזרו לו לערוך סקרים ותוכניות בתחומי מומחיותם, הוא ישלב אותם בביצוע הפרויקט - במקרה שהוא יזכה בו. כך, הם ירוויחו סכומי עתק שיצדיקו את ההשקעה שלהם בשלבי ההכנה.

הם עבדו ללא תמורה (למעט כיסוי הוצאות טיסה ולינה), ולפי כתב התביעה, שאול מופז אמר להם כי גם הוא עובד בחינם בשלב המקדמי, בתקווה לזכות בהמשך בסכומי כסף משמעותיים.

"כדי לשכנע את התובעים לעבוד ללא תמורה, שאול מופז ואחיו הציגו בפני התובעים מצגים שלפיהם סיכויי קבלת הצעות המחיר שיגישו הם גבוהים ביותר. שאול ושלמה, כמו כל היועצים הביטחוניים האחרים שאותם בדיעבד ניצלו, עובדים בחינם, חולקים בסיכון ונמצאים באותה סירה", נכתב.

התובעים חתמו על הסכמי ייעוץ מול חברת נוגה ט.טים ייעוץ והשקעות, שהיא חברה פרטית בבעלות שאול מופז ואשתו אורית, המנוהלת על ידי שאול ואחיו שלמה וגם היא נתבעת. לטענתם, הם עבדו על עריכת הסקרים והתוכניות במשך כשנה וחצי והעסיקו לצורך כך צוותים ויועצי משנה.

במאי 2019 הודיע שלמה לתובעים כי חברות אחרות זכו בפרויקט הביצוע הביטחוני. התובעים טוענים כי הוצג להם מצג שווא וממשלת ג'מייקה מעולם לא הבטיחה או הציגה מצג כלשהו לשאול מופז לפיו הוא יבצע את הפרוייקט, אלא רק הזמינה ממנו את הסקרים ותוכניות העבודה שעל בסיסם ייערך מכרז כלשהו בעתיד.

בנוסף הם טוענים, באמצעות משרד נשיץ, ברנדס, אמיר ושות', כי האחים מופז שיקרו להם והתוצרים של העבודה שהם עשו ללא תמורה נמכרו לממשלת ג'מייקה, תוך ששאול מופז גורף בתמורה סכום המוערך לפחות ב-1.5 מיליון דולר, אותם הסתיר מהם. הם גם טוענים כי הסכמי הייעוץ שנחתמו הם חוזים אחידים ומקפחים.

"שאול ושלמה הוליכו את התובעים שולל תוך שגרמו להם להאמין כי הסקרים מבוצעים בדרך להכנת 'הצעת מחיר' למתן שירותים לממשלת ג'מייקה. ואולם, התברר בפועל, כי מדובר בעבודה בתשלום שהוזמנה משאול, ללא כל קשר לביצוע הפרויקט ומתן השירותים", נכתב.

במסגרת ההתכתבות בין הצדדים לפני הגשת התביעה, כתבה עורכת דין יוכי כדיר-פז ממשרד מיתר, המייצגת את האחים מופז, כי לשאול מופז לא היה כל היכרות קודמת עם ששון ובן-משה, וכי כל ההבנות וההסכמות בין הצדדים קיבלו ביטוי מלא בהסכמי הייעוץ מול נגה. היא הוסיפה כי הם ידעו היטב כי לצד הסיכוי שהפרויקט יזכה במכרז, יש גם סיכון שלא יראו כל רווח וכי כעת, לאחר שהתממש הסיכון, הם מעלים טענות שונות כדי לקושש בדיעבד תגמול כספי על הסיכון המחושב שנטלו. היא מסרה כי "מדובר בתביעה מופרכת ומנותקת מהמציאות. התובעים קיבלו את כל המגיע להם בהתאם להסכמים בין הצדדים, והדברים יתבררו בבית המשפט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker