פרקליטה אחת נלחמה - והביאה למהפכה במכרזים של עורכי הדין בשירות המדינה

עו"ד טלי מרקוס ביקשה לאפשר לה להתמודד במכרז על תפקיד במשרד המשפטים שפתוח לעובדי מדינה - אך לא לפרקליטים ■ לאחר שבית הדין האזורי דחה את התביעה שלה, היא עירערה - וניצחה

אפרת נוימן

בית הדין הארצי לעבודה קיבל היום (ראשון) בפסק דין תקדימי את הערעור של עורכת הדין ד"ר טלי מרקוס, וקבע כי היא יכולה לגשת למכרז לתפקיד מנהל היחידה הממשלתית לחופש המידע, במקום עו"ד רבקי דב"ש שפרשה בתחילת 2019. המאבק העקרוני של מרקוס הציף מחלוקות סוערות בין הפרקליטים עצמם, כשעיקר ההתנגדות לתביעה של מרקוס הגיעה מארגון הפרקליטים. 

ההחלטה שניתנה היום היא בעלת משמעות רוחבית ולפיה – בניגוד למצב שהיה עד כה – גם פרקליטים יוכלו להתמודד (במכרזים שאינם פתוחים לכולם) על משרות משפטנים בשירות המדינה. מהצד השני, למשרות פרקליטים יוכלו להתמודד גם משפטנים של משרד המשפטים. 

עו"ד טלי מרקוס
עו"ד טלי מרקוס

ההחלטה עוסקת במכרז בין־משרדי שהוא מכרז שאינו פומבי, אלא מיועד לעובדי מדינה בלבד. בסוף אוקטובר 2018 הגישה מרקוס, פרקליטה במחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, תביעה לבית הדין לעבודה לאחר שלא התאפשר לה להתמודד לתפקיד. 

הסיבה לסירוב היא שמרקוס היא פרקליטה, ולפי המצב הקיים – שמסתמך על הוראה שהתקבלה בוועדת שירות המדינה ב–2002 – פרקליטים מנועים מהתמודדות במכרזים על משרות משפטנים בשירות המדינה (כמו המשרה ביחידה הממשלתית לחופש המידע). הגבלה זו חלה בשם "עיקרון ההדדיות", שכן בשל העמדה ההיסטורית של אירגון הפרקליטים, רק פרקליטים יכולים להתמודד על משרות של פרקליטים שלא מוצעות במכרז פומבי.

מרקוס הגישה, באמצעות עו"ד אילה הוניגמן, תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים נגד נציבות שירות המדינה, משרד המשפטים ופרקליטות המדינה. היא תקפה את ההוראה שהתקבלה בוועדת שירות המדינה, וטענה כי "עיקרון ההדדיות" וההחרגה מההשתתפות במכרזים חייבים להיעשות בצורה מפורשת, כתובה ופומבית, וכי לא ניתן להתבסס על החלטת ועדת שירות המדינה כמקור נורמטיבי לצורך פגיעה כה קשה בחופש העיסוק שלה ושל ציבור שלם של עובדים. עמותת הצלחה הצטרפה להליך כ"ידיד בית המשפט" - גוף שאינו צד ישיר בסכסוך, אך בעל אינטרס והיכרות עם הסוגיה ומעוניין להביע את עמדתו.

לאחר שהתביעה נדחתה בספטמבר, ערערה מרקוס לבית הדין הארצי. השופט אילן איטח קבע היום, בהסכמת השופטים אילן סופר ומיכאל שפיצר ונציגי הציבור, כי הפגיעה במרקוס היא אינה מידתית ולכן ההוראה החוסמת אותה מלגשת למכרז בדירוג משפטנים אינה עומדת בפסקת ההגבלה וצריכה להתבטל. כעת יתפרסם מכרז חדש למחליפ/ה של דב״שׁ, שבו יובהר לציבור הפרקליטים שהם רשאים להתמודד במסגרתו. על מנת שלא לפגוע במכרזים שכבר פורסמו, נקבע כי פסק הדין יחול על מכרזים מכאן ולהבא. המדינה חויבה לשלם למרקוס הוצאות של 15 אלף שקל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker